En üstün canlı

Kemal Emre AKDERE

Kemal Emre AKDERE
  • camlikgazetesi@gmail.com

İnsanoğlunun yaradılışı gereği had safhada bir kendini beğenmişlik ve kendini yaratılanların en üstünü görmek gibi bir hataya düştüğünü düşünüyorum. Yalnızca din ve felsefede değil, aynı zamanda askeri ve siyasal anlamda bile bu böyle. 
Babil, Asur, Mısır, Pers, Arap, Grek hükümdarları fethettikleri coğrafyaya dünyanın çok küçük bir bölümü olsada kendilerini,"Dünyanın dört bucağının hükümdarı", "Şahlar Şahı", "Evren Padişahı", "Dünya İmparatoru" olarak algılamış ve kendi toplumlarında böyle ilan etmişler.Romalılar, İmparator Augustus zamanında Roma’yı dünyanın merkezi olarak gösteren,o zamanki belgelere göre bir dünya haritası hazırlatmışlar.İnsanoğlu dünyayı bile evrenin merkezi kabul etmiş,oysa dünyamız;içinde sayısız güneş sistemleri ve galaksiler bulunan evrende kendi küçük güneş sisteminin bile merkezinde değil.Dogmatik düşünce bunun böyle olmadığını ilk farkeden Sisamlı Aristarkos’un ve ondan 1800 yıl sonra aynı düşünceyi ispat eden Kopernik’in sistemini kabul etmemek için uzun süre direnmiş,hatta bu iddiada olanları din adına en şiddetli şekilde cezalandırmış.
Hemen hemen bütün dinler, mezhepler, tarikatlar, öğretiler insanı yaradılışı gereği Allah’a en yakın varlık olarak görür. Tabi bu düşünceye göre öğretiyi kuran kişide,Tanrının en sevgili varlığı,yeryüzündeki yansıması konumundadır.Coğrafi anlamda bile dünyanın ne kadar büyük olduğunu bilmeyen askeri liderlerin,din ve felsefedeki eş değerlerinin,evrenin ve sistemin boyutları hakkında hataya düşmeleri bence hiçte şaşılacak bir durum değil.Çünkü insanoğlu, yalnızca dünya üzerindeki varlıkları kendi basit algı  kapasitesince görebiliyor ve kendisini bunlarla kıyaslıyor. Dünya üzerindeki en gelişmiş sisteme sahip olmasından yola çıkarak bu sonucu cahilce hatta kendini beğenmişçe bütün evrende geçerli sayıyor. İnsanoğlu nedense hep kendisini en üstün,en değerli,en önemli,olarak algılamış. Madem kendimizi böyle görüyoruz, herşeyi biz biliyoruz,o zaman neden dünyamızda küresel ısınma,savaş,doğaya karşı saygısızlık ve kötülük var.Biz en iyi en üstün değimliyiz? Bunları yaparak kendimizle çelişiyoruz öyleyse
Hinduizm’de, Advaita Vedanta felsefesinde anlatılan Brahman (yaratıcı güç) ve Atman (ruh) arasındaki ilişki ve tasavvuftaki Külli İrade ve Cüz-i İrade kavramlarıyla açıklanan Allah’ın evrenin ve insanın aslında bir ve aynı şeyler olduğu, farklılığın yalnızca görünüşte olduğu düşüncesi daha doğru geliyor.Nedense kendimi bu düşünceye daha yakın hissediyorum.

12 Nisan 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 799 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız