Keneye dikkat!


Yazın gelmesiyle kene vakaları da bir bir çıkmaya başladı. 
Genelde kırsal kesimde kene daha yaygın bulunmaktadır. Yazın gelmesiyle hepimiz piknik alanlarına bahçelerimize  kavuşmaya başladık; ama dikkat edelim bu güzel yazın ve o güzel pikniğimizi kene sokmasıyla mahvetmeyelim . Tabi her kene zehirli değildir  ama biz yine de önlemini alalım. Kene zehirli ise bile  hepsi ölümcül değildir.
Peki kene sokmasından nasıl önlem alırız?
Aslında çok basit yöntemlerle kendimizi koruyabiliriz. İnsanların daha çok gittiği yerleri tercih edebiliriz. Eğer ki yaşadığımız ev müstakil ise bahçemizde kanatlı hayvanlar beslemeleyiz kuş, tavuk gibi. Bu hayvanlar keneleri  bulunduğu ortamda hepsini yiyebilir. Piknik alanlarına gittiğimizde kollarımız açık olmamalı ve çoraplarımız ayak bileği üstüne kadar kapalı olmalıdır. Yeşil bir alana oturduğumuzda altımızda örtü gibi bir şeyler serili olmalı ki  birebir toprağa oturmuş olmayız. 
Kene soktuktan sonra ne yapmalıyız?
Kene sokmasından sonra bulunduğunuz yere en yakın sağlık ocağı, hastane gibi sağlık kurumlarına gitmemiz lazım.
Kesinlikle  kenenin girdiği kısmı elimizle çekip öldürmeye çalışmamalıyız. Keneyi çektiğinizde siz hepsini çektiğinizi zannedersiniz ama uç kısmı içerde kalır ve zehirlemeye tekrar devam eder.
Kene sokmasından şüphelendiyseniz ve bulunulduğunuz ortamda kene olduğunu öğrendiyseniz eve gittiğiniz zaman duşa girmeniz ve vücudunuzun  her tarafın bakmanız gerekiyor.
Belirtileri nasıl belli olur ? 
Hastalığın diğer bir adı kırım Kongo ateşli hastalıktır. 
Vücudunuzda herhangi bir halsizlik hissediyorsanız, bulantı veya kusma belirtileri var ise , ateşinizin yükseldiği var ise kene zehrini vücudunuza yaymaya başlamıştır. Doktora gitmenizin vakti gelmiştir ve geçmiştir bilene. 
Doktora gittikten sonrada 15 gün boyunca tedavi altında bulunmanız gerekiyor 
Bütün bu aksi  durumlar başımıza gelmez diyelim. Gelirse de  bilinçli olalım ve hekim tasfiyesine uyalım. Mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yaz geçirelim .

 

3 Mayıs 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 289 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız