Hasandede Köyü'ne ziyaret

Dilara BATUR

Dilara BATUR
  • camlikgazetesi@gmail.com

Bir olay ya da kişi hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan peşin bir karara varıyorsanız siz de ön yargılı bir insansınız demektir. Aslında bir çoğumuz günlük hayatta farkında olmadan ya da farkında olarak ön yargılarımızın esiri haline geliyoruz.
Yeni girdiğimiz bir ortamda hiç tanımadığımız insanlarla ilgili yorumlarda bulunup daha tanışmamızın ilk gününde o insanları sevip sevmediğimize karar verebiliyoruz. O gün o insanın bize gülümsememesini asık suratlı bir insan olarak yorumlayıp yapıştırıyoruz etiketi.
Hangimiz o günün onun için iyi geçmediğini yorgun olduğunu ya da bambaşka bir sorunu olduğunu düşünüyoruz? Bugün ben size ön yargılarımızın bizi yanlış yönlendirdiğine yaşadığım bir günden örnekler vererek anlatmak istiyorum.
Saha çalışmamızın ilkinden sizlere bahsetmiştim. İnsanların bizlere kapılarını açmadıklarını, tedirgin olduklarını anlatmıştım. Bu kez kentte değil Kırıkkale'nin Hasandede köyündeydik.
İnanın içimde bir şüphe, heyecan ve büyük bir merak barındırıyordum. Acaba bu kez nasıl karşılanacaktık? İtiraf etmeliyim ki ben de ön yargılarımın esiri olmuştum. Belki daha önce yaşadığımız olay nedeniyle bunun cevabı tam olarak ne inanın ben de bilmiyorum.  Ben yanıldım ve yanıldığım için gerçekten çok mutluyum.
Size tek kelimeyle muhteşem bir gün geçirdiğimizi söyleyebilirim.
Köylerdeki insanlar hala sıcak, onlar hala misafirperver. Bizim unuttuğumuz mahrum kaldığımız birçok değer onlarda canlılığını  hiç kaybetmemiş. Bizim araştırmamızın konusu  köyün sosyo-kültürel yapısıydı ve inanın bilmediğim çok şey öğretti Hasandede halkı bana.
Küçük bir örnekle başlayacak olursam; hani hepimiz köylerde evlenme yaşının küçük olduğunu, küçük gelinlerin oralarda varlığını sürdürdüğünü düşünürüz. Yanlış bir düşünceymiş. Belki Hasandede için böyledir ama o köyde kızların evlenme yaşı 20-25 arasındaymış ve kızlarını küçük yaşta evlendirmek onlara göre doğru değilmiş. Kadınlara verilen değer hakkında bilgi almak istediğimizde yaşlı bir teyzemiz 40 yıllık evli olduğunu ve kocasının bugüne kadar onu hep başının üstünde taşıdığı cevabını verdi. Kadınlara verilen değerle ilgili birçok kişiye soru yöneltildi ve hepsinden ayrı ayrı çok güzel cevaplar aldık.
İmkanımız olsa köyünüzden göç eder misin sorusuna sadece bir teyze hariç köyümden başka bir yerde yaşamak istemem cevabını verdi. Nedenini sorduğumuzda burada çok mutlu olduklarını insanların birbirleriyle olan bağlarının  güçlü olduğunu söylediler. Ne kadar güzel öyle değil mi? 
Biz yüksek binalarımızda aynı çatı altında olduğumuz komşularımızı bile tanımıyoruz, birbirimize yabancıyız ama onlar öyle mi? Unutmadan imkanı olsa bir saniye durmayacağını söyleyen teyzemiz yıllar önce evlenip buraya yerleşmiş. Biraz isteksiz bir evlilik olmuş ve teyzemiz o günden sonraya buraya hiç alışamamış. Kapısını çaldığımız istisnasız bütün insanlar karnınız aç mı sorusunu yöneltti bizlere. Köyün muhtarı bizim için uğraşmış ve biz gittiğimizde yemeklerimiz hazırlanmıştı.
Tüm arkadaşlarımızla birlikte elele vererek bahçeye masalar kurduk. Her şey özenle hazırlandı. Araştırmamız bittikten sonra hepimiz küçük birer çocuk olup saatlerce oyunlar oynadık. İtiraf etmek gerekirse 2 yıldır ilk kez sınıfımızla böyle iç içe bir gün geçirmiştik. Belki de Hasandede halkının sıcakkanlılığı, samimi davranışları hepimizi etkilemiş ve biz de birlik olmuştuk kim bilir. Hasandede köyünün hemşiresi Aysel Hanım, ona ne kadar teşekkür etsek az.
Bizim için bizden çok uğraştığına hiç şüphem yok. İşçilerinin yanına gitmesi gerekirken bizimle ilgilenen kütüphane memurunun eşine bizim için yiyecekler hazırlattığını söylemesi... İnanıyorum ki sizler bana ve tüm arkadaşlarıma birçok şey öğrettiniz. 
Birlik beraberliğimizi kaybetmeden ömür  boyu mutlu, huzurlu bir hayat geçirmenizi diliyorum. Ve son olarak küçük bir not eklemek istiyorum; Hasandede bir alevi köyüydü ve inanın orada mezhep ayrımı gözeten insanlarla karşılaşmadık. Kütüphane memurumuzdan bahsetmiştim az önce. Sorularımızdan birisi de farkı mezheplerden evliliğe nasıl baktıklarıydı. Damadının Sünni olduğu cevabını vermesi benim için yeterli olmuştu. 
Başta Hasandede halkı olmak üzere bizlere bu güzel günü yaşatanlara ve tüm sınıfıma snsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

5 Mayıs 2018 Cumartesi tarihinde eklendi ve 904 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız