Yeterli Olmak

Eğitim camiasında en çok tartışılan konulardan biri aslında YETERLİ OLMAK!.

Peki nedir bu yeterli olmanın hedefi. Hedefi aslında alanında eğitim alan kişinin, yani eğitim aldığı konuda konuşmasıdır yeterli olmak. Peki neden en çok eğitim camiasında konuşuluyor bu konu?

Sebebi çok basit aslında 1 milyona yakın bir camiadan bahsediyoruz. İlla ki konuştuğu konu hakkında eğitim almamış insan olabilir devletin verdiği imkanlar doğrultusunda ataması yapılmış olabilir bunlara bir dediğimiz yok. Peki bir kağıt parçası alıp (sertifika) ,sonrasında gelip o alanla ilgili uzman olduğunu söyleyenler var ya yıkıyor beni adeta. Ya sen neyin uzmanısın birkaç saat eğitim aldın diye hemen o alanın uzmanımı oluyorsun. O zaman bende gideyim sertifika alayım da doktor, veteriner, mühendis olayım!!! Eğitim hataları kabul etmeyen bir düzendir.

Okullarımıza kişisel uzmanı adı altında davet edilen kişilere bakıyorum… Aslında düşünce çok güzel öğrencileri motive etmek sınavlara iyi hazırlamak amaç. Peki ya yöntem işte sorun burada başlıyor. Öğrencilerin aklını bulandıran bir eğitim, kafalarını karıştıran bir sürü cümle ve sonuç hüsran. Lütfen okullara davet edilen konuşmacılar , davet edilen konular ile ilgili uzmanlıklarına bakarken okudukları lisans yada lisans üstü eğitimlerine bakın çocuklarımızı bu yolda harcamayalım artık. Değil bin öğrenci bir öğrenciyi bile kaybedecek durumda değiliz ülke olarak.

Ailelere seslenmek istiyorum. Çocuğunuza eğitim danışmanı, yaşam koçumu seçeceksiniz lütfen lisans eğitimine bakın. İşletme mezunu, ziraat fakültesi mezunu yada hemşire mezunu kişiler olmasın. Biz eğitim uzmanları nasıl bitkiden, hastadan anlamadığımızı söylüyorsak onlarında söylemesi gerek. Bu alanda konuşması için hiç olmasa bu konuda üniversite mezunu olmalıdır. Sertifika ile değil!

Bizim sevdamız geleceğimizdir. Lütfen geleceğimizi bir topluluk ya da  birileri için harcamayın kobay olarak kullanmayın.

Sahip çıkın geleceğimize, çünkü o mevkide onun için varsınız…

 

15 Mayıs 2018 Salı tarihinde eklendi ve 459 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız