11 Ayın Sultanı

Dilara BATUR

Dilara BATUR
  • camlikgazetesi@gmail.com

Rahmet ve bereket ayı diğer bütün aylar içerisinde en hayırlı olanı, maddi manevi tüm güzellikleri içinde barındıran Ramazan ayına girmekle birlikte insanların tatlı telaşı da başlamış bulunmakta.
Alışverişler, hazırlıklar, ilk sahur, ilk iftar derken bir de bakıyoruz ki yine bitivermiş ve Ramazan ayının geride bıraktığı herkes için ortak sözcükler "Ne kadar da çabuk geçti." 
Büyüklerimizin dilinden düşürmedikleri o eski Ramazanları, eski bayramları yaşamıyor olsak da Ramazan ayı geldiğinde benim içimi hep bir huzur kapladığını söylemeden edemeyeceğim. Her sene on gün önce gelmesi nedeniyle farklı mevsimlerde oruç tutmanın zorluklarını ve kolaylıklarını da tadıyoruz aslında. 
Bundan birkaç yıl önce insanlar en sıcak ay olan ağustos ayında nasıl oruç tutarız derdine düşerken bu yıl mayıs ayında başlıyor olması yavaş yavaş kış aylarına dönüşü de kanıtlıyor. 
Eskisi kadar olmasa da iftar davetlerinin sürdürülmeye çalışılıyor olması özlenen sohbetleri de beraberinde getiriyor. Bütün ailenin bir arada olduğu özenle hazırlanan sofralar bize unuttuğumuz değerlerimizi de hatırlatmaya yetiyor. Bu yıl Ramazanın büyük bir kısmını evinden ayrı geçirmek zorunda kalan birçok üniversite öğrencisi var ve ben de onlardan biriyim... 
Annelerimiz özenle hazırladığı yemeklerin yerini bizler için hazırlanan iftar menülerinin alacak olamsı bir miktar üzülmeme neden olsa da burada da o Ramazan coşkusunu yaşatacağımıza eminim. Ramazan ayı dendiğinde hepimizin aklına ilk olarak gelen yardımlaşmadır. Aslında ihtiyaç sahiplerini en çok bu ayda hatırlarız. 
Onların unutulmaması, birlik beraberlik duygusunun yaşatılmaya çalışılmasıdır belki de bu kadar değerli kılan. Bu yıl da diğer yıllarda olduğu gibi ihtiyaç sahibi aileleri unutmayalım. Sınıf farkının olmadığı zenginle fakirin eş değer olduğu bu ayda aç kalmanın bize öğrettikleri bayramın gelmesiyle birlikte unutup gitmesin. Gitmesin ki yardımlaşma, dayanışma duygumuzu kaybetmeyelim. Sözlerimi burada noktalarken hepimize hayırlı Ramazanlar diliyorum. Kalbiniz, ruhunuz güzelliklerle huzurla dolsun. Hoş geldin ya Şehr-i Ramazan...

17 Mayıs 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 1131 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız