Üniversite daha çok olmalı

Kemal Emre AKDERE

Kemal Emre AKDERE
  • camlikgazetesi@gmail.com

Bozok üniversitesi kurulduğundan ve büyümeye devam ettiği günden bu yana uzaktaki yani şehirdeki bürokratlarımız üniversite ile şehrin bütünleşmesi konusunu her fırsatta dile getirirler. 
Çalışma oluyor veya olmuyor bilmiyorum ama benim gözlemlediğim kadarıyla üniversite resmi programlara rektör bey ötesinden ziyade katılım sağlamıyor. Şehrimiz küçük. Üniversite gibi bir itici kuvvetimiz var. Bunu kullanalım. Gençlik için olmazsa olmaz husus sosyal hayattır. Genç arkadaşlarımızı kafelerden çıkaralım. En azından bunun için uğraşalım. 
Öncelikle Üniversite yönetim olarak her türden kültürel sosyal ve sportif etkinliğin öğrenciler açısından önünü açmalı. Gerekiyorsa anket yapmalı. Bizden uzakta ki üniversitede bu canlanmayı gören gerek yerel halk, gerek yerel bürokrasi bu canlılık karşısında hareketsiz kalmayacak ve elini taşın altına koymak isteyecektir. 
Öğrenci arkadaşları gördüğümde, onlarla tanıştığımda gerçekten üzülüyorum. Hepsi daha yirmili yaşlarının çok başlarında olan bu gençlerin üzerinde ölü toprağı var sanki. Akademik açıdan ne kadar bölüm açıldığı, kaç tane hoca olduğu gibi tabi ki önemli hususlar. Ama bir öğrencinin bu memlekette ki üniversiteyi yegane tercih sebebi bu olmayacaktır. 
Üniversite'nin sunduğu imkanlar, kültürel ve sosyal yaşam, etkinlikler, yurtdışı eğitim hareketleri gibi konulara öyle bir eğilmeliyiz ki Yozgat'ı tanımadan tercih edecek öğrenciler için sempati uyansın. Biz memlekete daha çok öğrenci, daha çok akademisyen, daha çok katma değer sunmak istiyorsak bu şehri, bu üniversiteyi öyle bir tanıtmalıyız, öyle bir makyajlananımız ki insanların ilgisini çekebilelim. Bunu yapmamız şart çünkü biz buradayız gelen gelir bizi tercih eder kafası bizim memlekette tutmaz zira henüz o seviyede kendimize güveneceğimiz alanlarımızı yok. Lütfen bu konunun üstüne eğilelim. Şehir için üniversite için en önemli şey tanıtım, tanıtım, tanıtım !

17 Mayıs 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 773 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız