‘Ben Olsam Çalıştıramazdım'

Eda DEMİREL

Eda DEMİREL

Geçtiğimiz günlerde 67 yaşındaki bir teyze ile tanıştım. 48 yıl Almanya'da yaşamış, gurbetçi Yozgatlılardan. Temiz, titiz, bahçeyle, çiçeklerle ilgilenmeyi seven bir kadın..

Bir sohbet esnasında sokak aralarında, park, kaldırım temizliği işi ile ilgilenen özellikle İŞKUR vasıtası ile çalışan kadınların işlerini beğenmediğini, on dakika çalışıp iki saat oturduklarını söyledi. 'Almanya'da olsa bu şekilde çalışamazlar. Hemen şikayet edilir, yaptırım uygulanır. Türkiye' de hele Yozgat'ta devletimizin imkanları suistimal ediliyor. Ben olsam böyle yapanları işe almazdım' diyor. Teyzemin dediklerinde büyük haklılık payı var bence de. İŞKUR vasıtası ile işe girenlerin bir kısmı maalesef böyle. Aslına bakarsanız bunu sadece İŞKUR olarak değerlendirmek de yanlış olur..

Mesele ne olursa olsun işini hakkıyla layıkıyla yerine getirmekten geçiyor. 'Ay sonunda paramı alırım' düşüncesini bir kenara bırakmak, her ne kadar kısa süreli olsa da işini düzgün yapmak gerekiyor...

***

Bayramınız Bayram Olsun..

11 ayın sultanı Ramazan'ı geride bırakıyoruz. Cuma günü bayram. Çocukluğumda kapı kapı gezer, bayram kutlar çantamı, ceplerimi şekerle doldururdum. Tabi kalabalık bir arkadaş gurubu ile, mahallenin çocukları...

Yediğimiz şekerlerin renkli ambalajlarını da biriktirirdik. Çünkü fener yapardık. Özenle katlar, parlaklık derecesine göre ipe dizer ve bundan büyük keyif alırdık..

Geçen yıl bayramda büyük hevesle kilo kilo şeker aldım, çünkü bayramda çocuklar kapı kapı gezerdi. Onları bekledim. Ama maalesef gelen giden olmadı . Çünkü artık bayram algısı değişti. Bayramlarda deniz kenarlarına tatil beldelerine gidiliyor. Çocuklar avmlere tıkılıp sözde etkinliklerle bayramı geçiriyor. Ne yazık, nerede o eski bayramlar diyesi geliyor da insanın dili varmıyor.. Neyse bu  yıl yine renkli renkli şekerlerden  alacağım belki gelirler diye ama bu sefer çantamı da dolduracağım ki onlar gelmezse ben sokakta gördüklerime dağıtırım..

Mutlu bayramlar şimdiden...

13 Haziran 2018 Çarşamba tarihinde eklendi ve 830 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız