Yozgat Lisesi

Dilara BATUR

Dilara BATUR
  • camlikgazetesi@gmail.com

İlimize bir yabancı olarak gelseniz, gezip görebileceğiniz tarihi yapıları sorsanız size gösterecekleri ilk yer şüphesiz Yozgat Lisesi olacaktır. Lise Caddesinde olması nedeniyle ilimize gelen birçok insanın dikkatini çeken taş mektep...

1895 yılından  günümüze kadar o taş mektep ne öğrenciler ne eğitimciler gördü. Ne doktorlar ne mühendisler ne devlet adamlarının mezuniyetine şahit oldu. Türkiye'nin gururu Dünya şampiyonu milli güreşçimiz Rıza Kayaalp'ten Cemil Çiçek,  Haşim Kılıç, Osman Güneş'e kadar birçok devlet adamı burada eğitim gördü. Tarihi dokusunu her köşesinde hissettiğiniz bu bina bana göre ilimizin gözbebeği olma hakkına sahip. Taş mektebi bundan 4 yıl öncesine kadar Lise Caddesinden baktığınızda görmeniz zordu. Binanın etrafına çeşitli eklentilerin yapılması görünümünü bozmuştu. Fakat 2014 yılında yapılan çalışmalarla taş mektep gerçek görüntüsüne kavuştu. Yozgat Lisesinden mezun olup öğretmen olan ve görevini mezun olduğu okulda gerçekleştiren birçok eğitimciyle karşılaşmanız mümkün. Bunlardan birisi de bana birçok şey öğreten kıymetli öğretmenimiz İsmet Özbay, öğrencilerinin deyimiyle İsmet Baba. Öğrencilerine  gerçekten de bir baba gibi yaklaşan, her koşulda destek olan bir eğitimci. Kuşkusuz eğitim gördüğümüz 4 yıl boyunca bizleri geleceğe hazırlayan bütün eğitimcilerimizin üzerimizde apayrı emeği vardır.

Bir zamanlar Yozgat Lisesi bahçesi sıcak yaz aylarında yorgunluğumuzu atmak için güzel bir durak olmuştu. Fakat bu çay bahçesi çok değil birkaç yıl faaliyet gösterdikten sonra kapatıldı. Peki ya mezun olmalarının üstünden yıllar geçmiş, çocukları lise okuyacak yaşa gelmiş eski liselilerin burada toplanıp geçmiş günlerini hatırlayıp gülümsemesi tarihi yapının tarihine bambaşka bir güzellik katmıyor mu? Asırlık çınarın yıllar geçse de değerini asla kaybetmeyeceğine eminim. Taş mektebin eski, yeni bütün öğrencileri  Lise Caddesi kaldırımlarında yürürken  kafasını çevirip mutlaka okuluyla göz göze geliyordur.

Ben Yozgat Lisesi 2015 yılı mezunu olarak eski okul müdürümüz Ahmet Atilla Özbek'in bizlere sürekli söylediği bir cümleyle yazımı noktalamak istiyorum. "Yozgat Liseli olmak ayrıcalıktır." Bu söze tüm kalbimle inanıyorum ve eminim ki Yozgat Lisesinden mezun olan birçok büyüğüm ve arkadaşım da bana katılıyordur.

 

21 Haziran 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 900 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız