Detoks diyetleri faydalı mı zararlı mı?

Sema KILIÇ

Sema KILIÇ

Çoğunlukla meyve ve sebze karışımlarından elde edilen sulardan oluşan detoks diyetleri temelinde süt, tahıl, et, nişastalı ürünler ve kafeinli içeceklerin tüketimine detoks diyeti boyunca izin vermeyen aşırı kalori kısıtlamasına dayanan bir beslenme şeklidir. Peki, bilimsel kanıtlara baktığımızda detoks diyetleri faydalı mı? Zaralı mı? 
Sağlıklı insanların vücutlarındaki atık ürünlerin ve zehirli maddeleri temizlemeye çalışan harika bir düzen vardır. Karaciğer kullanmadığı maddeleri başka maddelere dönüştürerek sindirim sistemi ve böbrekler sayesinde vücuttan uzaklaştırır yani aslında vücut sürekli kendini temizleme halindedir. 
Peki, hal böyleyken detoks ve arınma diyetlerine ihtiyaç var mıdır? Detoks boyunca kısıtlanan proteinler sağlıklı yağlar demir ve kalsiyum gibi besin öğeleri vücuda alınamaz fakat bu besin öğeleri organlarımız ve kaslarımız için gereklidir. Bunlar vücuda enerji de sağlar bunları kısıtlamamız kalori alımımızı azaltır yani kilo vermeye yardımcı olur. Vücut bu besin öğelerini alamadığında yağ kaybının yanında kas kaybı da görülür. Hızlı bir şekilde kilo kaybı sağlar. Fakat bu hızlı kilo kaybı vücut için olumsuz bir durumdur aynı zamanda vücuda ihtiyacı olan besin öğeleri de yeteri kadar alınamaz. Yani vücut için hayati önem taşıyan besinlerden vücudu mahrum bırakmak bize sunulmuş olan dengenin bozulmasına da yol açar. Bilimsel olarak kanıtlanmış olan olumsuz etkiler ise vücudu dehidratasyona (su kaybına) uğratması kramp ve şişmelere neden olması uzun vadede bağırsakların çalışma şeklini değiştirmesi yorgunluk ruh hali dalgalanmaları sinirlilik ve nefeste kötü kokuya sebep olabilmesi bu olumsuz etkilerdendir. 
Özellikle meyve suları ile yapılan detoks diyetlerinde früktoz denilen meyve şekeri yüksek oranlarda bulunduğu için kan şekerinizde yükselme meydana gelebilir. Bu da diyabet hastaları için istenmedik bir durumdur. Midenizde oluşabilecek sorun ise detoks diyetinde bulunan gıdaların posadan yoksun olmasıdır posası düşük olan sebze ve meyve suları mide asidinizi arttırır ve bunun sonucu olarak reflü, ülser ve mide yanması hastalıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 
Detoks yaklaşımı uzun süreli bir çözüm değildir. Kısa süreli bir zayıflama sağlaması olumlu bir etki gibi görünse de tartışılan olumsuz etkileri vücudun dengesini ciddi şekilde bozmasıdır ayrıca hızlıca verilen kilolar detoks süresi bittiğinde tekrar alınabilir ve başarısız olma hissine neden olur. Detoks diyetleri yerine mevcut beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarınızı düzenleyin. 
Sürekli sosyal medyada ve televizyonlarda mucize olarak gösterilen detoks diyetleri vücudun dengesini sağlayan toksinlerin ve zararlı atıkların atılmasını sağlayan sistemleri bozabilir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek için meyve ve sebze tüketiminizi arttırın bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinlerin tüketin. 
Yüksek enerjili ve işlenmiş yağlı şekerli besinlerden asitli ve şekerli içeceklerin tüketiminden kaçının. 

30 Haziran 2018 Cumartesi tarihinde eklendi ve 2164 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız