Hayat devam ediyor

Perihan İlbaş TUTUCU

Perihan İlbaş TUTUCU

 İnsanoğlu…

Yaradan, insanoğlunu başına gelebilecek her türlü olumsuzluğa, en olmazlara rağmen dayanma gücü ve baş etme içgüdüsüyle donatılmış bir fıtrat üzere yaratmıştır. Kader denen bilemediğimiz alın yazgımızın her satırının, günü saati geldiğinde kendini göstermesi, hayatın anlam kazanmasındaki müsebbibidir. İşte süresi belli bu mücadele parkurunda, zorlu etaplarla baş etmeye, yüreğimizdeki umut ışığının aydınlığıyla yol almaya çalışırız. Önceden bilemeyiz neler yaşayacağımızı, sadece tahminler yaparız gidişata bakarak ve yürek ferahlığı için de tedbirler almayı tercih ederiz çoğu zaman. Önceden bilseydik yazgımızı hayatın bir anlamı olmazdı zaten. Ne sevinçler yaşanırdı paylaştıkça çoğalan, ne de üzüntüler dosta anlattıkça azalan. Ne heyecanlar olurdu kalp atışlarımızı hızlandıran, ne de korkular olurdu sığınacak Yüce  Makam’ı arayan. Ne merhamet olurdu, yüreklerde huzuru artıran, ne de şefkat olurdu her zerreni mutlu kılan.

     İnsanı insan yapan erdemlerin gönüllerde hayat bulması için, alın yazgısının her bir satırını tam ve doğru olarak okuma becerisini kazanmak belki de aslolan. Başımıza gelen her olayda tahlil, yorumlama ve en güzel şekilde neticelendirme becerisini gösterebilmektir maharet. En olumsuz, en acımasız yazgıda bile pes etmemeyi, dimdik durmayı, şükretmeyi, hayatta olmanın gayesini hatırlamayı düstur haline getirebilmektir.

     Yaradan hiç kimseye taşıyamayacağı yükü yüklemez derler. Kimileri inanmasa da bu doğruya, hiçbir yük sırtta kalmamıştır şu hayat kervanında. En kötü olayı yaşayan bir insanoğlu bile kalkmıştır, yürümüştür, acıkınca karnını doyurmuştur, gülümsemiştir, selam vermiştir, umut ederek yoluna devam etmiştir. Çünkü fıtratı bunu gerektirmektedir. Yaşayabilmesi, hayatını devam ettirebilmesi için tüm bunları yapması gerekmektedir. Ayrıca kendisine ihtiyacı olanları düşünüp nefes alıp vermeyi, derdi dert etmemeyi, hayatta olduğu için kendini ve tüm yaradılanları sevmeyi hayat tarzı haline getirmelidir. Pes edenler, umudunu yitirenler, devam eden hayatlarında bîhaberdirler tüm güzelliklerden. Göremezler, hissedemezler gönüllerinde o güzellikleri. Yaşayamazlar umut etmenin verdiği ferahlığı ve bilemezler şükretmenin mutluluğunu.

     O halde bize düşen, ilk nefesten son nefese kadar hayatın güzelliklerini görebilmek, her ne olursa olsun tercihimizi olumlu düşünmekten yana kullanmak, yaşamak için pek çok sebebimiz olduğunu hatırlamaktır. Her hayal kırıklığını umutların sona ermesinde sebep bilmek yerine, yeniden ayağa kalkıp daha sağlam adımlarla hayat yoluna devam etmede fırsat haline getirmektir. Kendimizi, yüreğimizi, gönlümüzü sevdiklerimize kapatıp kapılarını kilitlemek ve hayata küsmek yerine, derdimizi paylaşmayı, dostun gönlünden gelecek sımsıcak çözümü umuda çevirmeyi bilmektir. Yolumuza çıkan engelleri, cesaret yüklediğimiz gönlümüzle aşabilmektir. Çünkü her şeye rağmen hayat devam ediyor…

4 Temmuz 2018 Çarşamba tarihinde eklendi ve 1005 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız