Erken seçim kararının arka planı.

Metin YAZAREL

Metin YAZAREL
  • camlikgazetesi@gmail.com

Erken seçim kararının ayak üstü alınan bir karar olmadığını düşünüyorum. Şöyle ki, 17/25 Aralık sürecinde iktidar senin olsun, bana Bilal'i ver diyen ve hemen akabinde 6 Haziran seçimleri sonrasında, kendisine koalisyon ortaklığı teklif edilen Bahçeli'yi, koltuk ve'ya iktidar hırsının değiştirdiğini idda etmek bana göre abesle iştigal etmek olur. 

15 Temmuz sonrası Devlet ve Milletin BEKASINA yönelik tehlikeyi sezen ve gören Bahçeli, 06 Augtos Yenikapı mitingiyle başlayan süreçten sonra, sürekli "Yenikapı Ruhu 16 Nisan Şuuru" diye milli birlik mesajları verdi. 

Benim tanıdığım Bahçeli, önceliği siyasi ikbâle vererek hareket etmez. Ne zaman BEKA sorunu olursa risk alır, sorumlu davranır. DSP, ANAP MHP koalisyonunun sonuçları malumunuz, MHP baraj altı kaldı. 

Bana göre erken seçimin içeriye dönük siyasetle, sosyal, kültürel ve ekonomik istikrarı sağlamaya yönelik politikalarla hiç bir alakası yok. Parlementer sisteme dayalı istikarlı bir hükümet işini yapıyor ve devlet otoritesini sağlayordu.

Esas sıkıntı Türkiyenin sınır güvenliği ve toprak bütünlüğüyle alakalı Suriyede ki gelişmelerdi. Ortadoğu ve Suriye'yi kendi çıkarlarına hizmet edecek şekilde dizayn etmek isteyen küresel güçlerdi sorun yaratan. Afrin ve Münbiç gibi Türkiye için stratejik öneme haiz bölgelerin, terör örgütü PKK uzantılarına teslim edilmesiydi güvenlik ve beka sorunu olarak tabir edilen.

Öbür taraftan NATO üyesi bir ülkenin, Türkiyenin kendi sınır ve iç güvenliğini koruma amaçlı yaptığı operasyonlara karşı NATO'nun terör devleti kurdurma gayreti ve iki yüzlü tutumuydu tehlikeli olan. 

Türkiye kendi çıkarlarını koruma adına, NATO'nun bölgede izlediği konjonktürel politikalara karşı aykırı bir davranış segilemesi gerektiğine inanarak Afrin operasyonunu gerçekleştirdi. 

Sayın Bahçeli dış faktörlerden kaynaklanan bütün olumsuzlukları ve'de beka sorununu gidererek, milli birliği sağlayacak siyasi hamlenin erken seçim olduğuna inandığı için, erken seçim kararı aldırdı. Yoksa tehlikenin ciddiyetine dikkat çekmek için, devlet elden gittikten sonra neyin tartışmasını yapacağız diye siyasi beyanda bulunmazdı.

Ben siyasi olayları sadece iç politik gelişmeler yönüyle ele alan, dış ilişkileri dikkate almayan değerlendirmeleri eksik ve hatalı bulurum. O münasebetle erken seçim kararının alınmasında daha çok dış faktörlerin etkili olduğuna inanlardanım.

12 Temmuz 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 804 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız