Yozgat’ta ulaşım...

Dilara BATUR

Dilara BATUR
  • camlikgazetesi@gmail.com

Eğer Yozgat’ta değil de İstanbul, Ankara gibi illerde yaşıyorsanız bir yerden başka bir yere ulaşmak sizin için çok daha zor olabilir.
Peki Yozgat’ta ulaşım nasıl mı? Sabah 8’de bir yere yetişmeniz gerekiyorsa gideceğiniz mesafe muhtemelen yarım saati geçmeyecektir. Çünkü Yozgat’ın her yerine aracınızla en geç yarım saatte ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun sebebi trafiğinin az olmasından çok şehrimizin küçük olmasından kaynaklı. Biz buna küçük şehrin avantajı diyelim o halde. 
Toplu taşıma araçları büyük şehirlerde katlanılmaz bir hal almışken şehrimizde henüz bu durum yaşanmamakta. Bu araçlarda uzun yolculuklar yapmak zorunda kalan insanlar yüksek sesle telefon konuşmalarından rahatsız olup kavga edebiliyor ama bizim şehrimizde rahatsız olsanız bile gideceğiniz mesafe maksimum 20 dakika olduğu için katlanmak çok da zor olmuyor. 
Tabi yol kısa olunca uyuyor numarası yapıp büyüklerine yer vermeyen gençlerle karşılaşmanız da pek mümkün değil. Yozgar gençleri seve seve toplu taşıma araçlarında büyüklerine yer veriyor. Yozgat’ta toplu taşıma araçlarıyla ilgili bir problem yaşanıyorsa muhtemelen bu bozuk para verdiğinizde “Bu parayı bize değil marketlere verin” tüm para verdiğinizde de “Bozuk yok mu?” gibi ufak atışmalarla  sınırlı kalıyor. Agresif insanlara her yerde olduğu gibi burada da rastlamak mümkün elbette. Sonuç olarak bozuk paranın da para olduğuna o an şoförleri inandırmak pek mümkün olmuyor. Tabi tek derdimiz bu olsun öyle değil mi? Biz insanlar yoğun trafiği hiçbir zaman sevmeyiz ve tercih etmeyiz. Fakat son günlerde ilimizde trafik altüst olmuş, şoförlerin kafası oldukça karışmış durumda. Yol yapım çalışmaları nedeniyle direksiyon başına geçen herkes bu dertten yakınmıyor desek yalan söylemiş oluruz. Çalışmalar nedeniyle sürücüler bir anda kafa karışıklığına uğramış, Yozgat halkı bundan şikayetçi olmaya başlamış durumda. Birçok insan Lise Caddesinin dar sokaklarından ulaşım sağlamaya çalışırken kalabalık trafik sürücülere de gergin anlar yaşatıyor tabi ki. Toplu taşıma araçlarının da yeri değişmiş ve birçok insan nerde bu araçlar diye bakınmaya başlamıştı. Ben de meraklı bakışlarımı saklayamamış olmalıyım ki yaşlı bir amca benim bakışlarımdan söylemek istediğimi anlayıp “Kızım 100 metre ileride arabalar.” dedi ve ben sormadan beni aydınlattı. 
Yollar dar, trafik kalabalık olunca kavgalar, atışmalar, korna sesleri de eksik olmuyor tabi. Bundan 2 gün önce şahit olduğum bir olayla yazımı noktalamak istiyorum. Sebebi nedir, kim haklıdır, kim haksızdır orasını bilmiyorum ancak uzun bir korna sesiyle kafamı çevirdiğimde sürücünün biri çoktan aracından inmiş bağırmaya başlamıştı bile. Her şeyden önce etraftaki insanların anında ikiye ayrıldığı bir taraf bağıran adamı sakinleştirmeye çalışırken diğer taraf ise aracında olan sürücüyü orada kalması için ikna etmeye çalışıyordu. Her iki tarafı da yürekten tebrik ediyorum tartışmaya bile müsaade etmeden ortam yumuşattıkları için. Malum günümüzde insanlar öfkesini kontrol etmek konusunda çok da başarılı değil. Diyeceğim o ki şikayetlerimizi bir yana bırakalım. 
Bu çalışmalar da biter. Yeni yapılan yolu kullanırken umarım bütün zorlukları unuturuz. En kısa zamanda kargaşanın ortadan kalkması dileklerimle...

20 Temmuz 2018 Cuma tarihinde eklendi ve 970 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız