Bayramda beslenme

Sema KILIÇ

Sema KILIÇ

Dini bayramlar tüm aile bireylerini bir araya toplayan sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniş sofraların kurulduğu günlerdir.

Ailemizle geçireceğimiz bu güzel günü mahvetmemek için dikkat etmemiz gereken bazı durumlar bulunmaktadır .Kurban bayramı malum yaz günlerine denk geldiği için açık havada bekletmek ette bakteri üremesine neden olup zehirlenmelere yol açabilir.

Özellikle etleri buz dolabında saklamaya dikkat edin .Güne başlarken kesinlikle kahvaltı yapılması önemlidir.

Sindirim siteminin düzenli çalışması için özellikle sebze tüketimini arttırın bu sayade  kan şekerinizin yavaş yükselmesini sağlarsınız.Tatlıları yerken mutlaka yanın da bir protein kaynağı besin olsun bu da yine geç acıkmanızı sağlamanın yanında kan şekerinizin dengelenmesine katkı sağlar bu öneriye özelikle diyabet hastası bireylerin daha dikkat etmesi gerekir .Bir diğer mevzu ise davet sofralarından doyduktan sonra hemen kalkmak çünkü muhabbetin etkisiyle dalıp ne yediğimizin farkına varamıyoruz ve doyduğumuz halde yemeğe devam ediyoruz.Bayramın sonunda iki üç kilo almış halde olamamak için özellikle bu  önerilere dikkat edin derim.

Bayramı tatilde geçirecek olan kişiler uyandıktan sonra kumsalda, koşu bandında kırk dakika yürüyüş, gün içinde iki kez birer saat yüzme gibi aktiviteler yapabilirler. Tatilde yapacağınız bu aktiviteler kaçamak besinleri yakma konusunda oldukça yararlıdır. Yapılacak sporun şiddeti, türü kişiye göre değişebilir. Bayram tatilini aile ziyaretleri ve evde dinlenerek geçirecek olan kişilerin de yine aldığı fazla kalorileri yakmak için aktiviteye ihtiyacı olacaktır. Bayram ziyaretlerine giderken yapılacak  yürüyüşler bu konuda etkili olabilir.Kırmızı et protein,demir,çinko ,fosfor ,magnezyum açısından zengindir .Proteinli besinleri az tüketmesi gereken böbrek , karaciğer hastaları veya başka metabolik hastalıklara sahip kişilerin dikkatli tüketmesi gereklidir .Kurban kesilir kesilmez hemen tüketilmemelidir .Hemen tüketmek mide problemlerine yol açabilir .Etin sert kısımları kıyma olarak tüketilebilir .Eti limon yoğurt gibi asitli besinlerle marine etmek lezzetini ve yumuşaklığını arttırır.Eti terbiye ederken sıvıyağ,salça,yoğurt,süt,sarımsak,soğan gibi besinler ve baharatlar kullanılabilir . Eti tüketirken yanında bol salata ve mevsim sebzeleri tükettiğinizde dengeli bir öğün elde etmiş olursunuz.Kültürümüzde bayram denince akla ilk gelen tatlıdır bu günlerde özellikle dikkat etmemiz gereken şerbetli tatlıları ve şekerlemeleri fazla tüketmemektir .Özellikle sütlü tatlılar ve dondurma gibi tatlıların tercih edilmesi daha doğru ve sağlıklı bir tercih olacaktır . Tatlının yanında açık çay ya da su için.Bayramın vazgeçilmezleri arasında olan el açması börekler ve tatlıları tüketirken ölçüye dikkat edilmelidir.

Bu tatlı tüketimi günde  2 baklava ölçüsünü aşmamalıdır. Bayram ve tatillerde hem öğle hem akşam öğününde asla tatlı tüketilmemelidir. Tatlılar, öğünlerden hemen sonra da alınmamalıdır. Tatlı yerken yanında açık çay, kahve, su gibi sıvı almaya özen gösterilmelidir. Bu daha tatlıyı yavaş yavaş tüketmeyi daha az yiyebilmeyi sağlayacaktır.  Evinize gelen misafirlere lütfen daha fazla yemesi için ısrar etmeyin çünkü ne yazık ki hazırladıklarınızı beğenmedikleri düşünülmesin diye fazlaca tükettiklerinden daha sonra ciddi pişmanlıklar beraberinde getiriyor  ve kişiler  bayram sonunda kilo almış halde oluyor  .Bu konuda bir öneri olarak size şunu söyleyebilirim : Reddedemediğiniz ikramı paylaşmayı deneyin hem de israf etmemiş de olursunuz .Bir dilim baklava ne kadar masum görünüyor değil mi ?Fakat enerji değerine baktığımızda 2 ince dilim ekmeğe ve 2 yemek kaşığı yağa eşit olduğunu görmek ne yazık ki çok kötü .

Bayram ziyaretlerinde tüketilen bol miktarda çay kahvede vücuttan su atımını arttırdığı için su kaybetmenize sebep olur bu yüzden bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.Gideceğiniz yerlere yürüyerek gidin ve daha az asansör daha çok merdiven kulanın .Gün içinde çok fazla tatlı tüketeceğiniz için kahvaltıda reçel bal pekmez gibi tatlı yiyeceklerden uzak durun . Bildiğimiz gibi demir eksikliği kansızlığa sebep olan bir durumdur . Ette bulunan demir limonlu bir salata ile vücutta daha kullanılabilir ve etkin olacaktır.Eti pişirirken ekstra yağ eklemeyin ve daha çok kavurma kızartma gibi yöntemlerin yerine haşlama fırında gibi yöntemleri tercih edin .Yemeklerden iki saat sonra yürüyüşler yaparak hazımsızlığa karşı önlem alabilirsiniz .Öğün kesinlikle atlamayın kan şekeriniz uzun süreli açlıkta çok fazla düşer ve daha çok tatlı tüketmek istersiniz.

Göz alıcı sofralar bizi yemek yemeye zorlasa da sağlığımıza zarar verdiğimizi unutmamalıyız.Bayramda sevdiklerinizle dolu dolu geçireceğiniz mutlu günler dilerim .Şimdiden bayramınızı kutlarım sağlık ve mutlulukla kalın .

19 Ağustos 2018 Pazar tarihinde eklendi ve 1030 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız