Çocuklarda işitme kaybı nasıldır ?

Çocukların gelişiminde işitme çok önemli bir yere sahiptir. İşitme ile çocuk; sesleri tanımayı, sesleri taklit etmeyi öğrenir ve böylece dil gelişimini sağlar. İşitme, ayrıca çocuğun tehlike uyarılarını alabilmesini, iletişim kurmasını, sosyal becerilerini geliştirmesini ve kendisini yönlendirmesini sağlar.
İşitmenin, sadece beş duyudan biri olduğu düşünülmemeli, çocukların kişilik ve davranışlarının gelişiminde çok önemli bir role sahip olduğu unutulmamalıdır.
İşitme kaybının belirtileri nelerdir?
Çocuklarda, doğuştan ya da sonradan görülebilen işitme kaybının en önemli belirtilerinden biri, çocuğun kendini ifade güçlüğünden kaynaklanan sinirlilik halidir. Erişkin bir insan, işitme problemini ifade edebilirken çocuk, duymakta zorluk çektiğini ya da hiç işitmediğini ailesine ifade etmekte zorlanacaktır. Çocuk, ifade güçlüğünü; sinirli, huysuz ve hırçın davranışlar sergileyerek çevreye yansıtabilir. Bu durumda aile üyelerine önemli bir sorumluluk düşmektedir.
Doktorlar , çocuklardaki işitme kaybı belirtilerini farklı yaş dönemine göre sınıflandırmaktadır. Buna göre;
▪ Doğumdan 6 aya kadar geçen dönemde, bebeğiniz yüksek sesli gürültülerde uyanmıyorsa, duyduğu sesleri taklit etmiyorsa ya da tepki vermiyorsa bir KBB uzmanına başvurmanız gerekmektedir.
▪ 6 ay-1 yaş aralığında ise çocuğun konuşma sesi çıkarmaması ya da tanıdık kişi ve eşyaları gösterememesi gibi belirtiler dikkate alınmalıdır.
1-2 yaş döneminde ise çocuğun çevreden gelen seslere ilgisiz olması, ilk seslenişte cevap vermemesi, yüksek sesle televizyon seyretmesi gibi ayrıntıları gözden kaçırmamak gerekir.
İşitme cihazı çocuklar için faydalı mıdır?
Gelişme çağında olduğu için çocuklarda  işitme kaybının da bir an önce   önlenmesi gerekiyor. Bunun içinde bir an önce işitme  cihazı kullanması gerekir.
Eğer çocuğun her iki kulağında işitme kaybı varsa, iki işitme cihazı kullanılması gerekir. Her iki kulakta işitme cihazı olması çocuğun gürültülü ortamlarda konuşmayı anlamasını daha da kolaylaştıracaktır.
Rabbim çocuklarımızın hiç birinin başına böyle sağlık dertleri ile karşılaştırmasın. Bu rahatsızlığı çeken çocuklarımıza da rabbim şifasını versin.

14 Eylül 2018 Cuma tarihinde eklendi ve 749 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız