Tutsaklık mı! Özgürlük mü?

Rivahi Kalay

Rivahi Kalay
  • camlikgazetesi@gmail.com

Bağımlılık, bir şeyin, maddenin kişiye zarar vermesine  rağmen onu kullanmaya devam etmesidir. İnsan hayatını olumsuz yönde etkiler. Dünya genelinde en çok kullanılan madde sigara olarak bilinir. . Sigaraya başlayan kişi,  ilk günlerde sadece arkadaşlarına özenmek, vakit geçirmek, akranları gibi davranmak istemiştir. Bunun dışında başka bir düşünceye sahip değildir. Merak ve özentiyle başlayan sigara kullanımı, diğer uyuşturucu etkisine sahip maddeye ilk adımlardan biri olarak da göze çarpıyor.

Herhangi bir maddeyi deneyen kişi, bir gün bu maddenin bağımlısı olabileceğini düşünmez. Kişi kullandığı maddenin miktarını sürekli, düzenli olarak arttırıyor, her geçen gün daha hızlı bir biçimde tüketiyorsa, madde bağımlılığı süreci başlamıştır. Kişi madde alırken bir sonraki sefer nasıl temin edeceğini planlıyorsa, bağımlılık seviyesi tehlikeli düzeye gelmiş demektir. Mesela sigaraya başlayan kişi günde bir tane içiyorum derken, kısa bir süre sonra bu sayıyı iki üç ya da daha fazla artırmışsa, bağımlı hale gelmiştir. Bir süre sonra paket taşımaya, günde bir paket belki de fazlasını tüketmeye başlayabilir. Farkında olmadan sigarayı artırmış, kişi bağımlı olmuştur.

Sigara kolay ulaşılabilen bir madde olup, tüketimi hızla artmakta, içenlerin yaş ortalaması da gittikçe düşmektedir. Madde bağımlılığı açısından en çok karşı karşıya kalan kesim gençlerimiz, en riskli gruplardan birini oluşturmaktadır. Madde kullanan gençler bu ortama sigara, merak, deneme amaçlı, arkadaş ortamında başladıklarını ifade ediyor. Her iki gençten biri genellikle sigaraya 18 yaşından önce başlıyor.

Gençlik, yaşamın en zor ve karmaşık dönemlerinden biridir. Dışarıdan gördüklerini uygulayıp öğrenme içgüdüsü vardır. Bu dönemde fark edilme, kabullenilme ve takdir edilmeye ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçlarını aile içinde yeteri kadar gideremezse,  farklı arkadaş gruplarında gidermeye çalışır.

Sevgili gençler; Sizin en yakın arkadaşınız aileniz, en güvenilir kişi yine ailenizdir. Sorunlara çözüm başkalarında değil, sizin içinizde. Maddelerin tutsağı olmak yerine, kişilik özgürlüğünüzü alıp yaşama dört elle sarılın. İsterseniz her şeyi başarabilirsiniz. Ailenizin ve bu vatanın dikkatli, uyanık ve ilim sahibi siz gençlere ihtiyacı var. Vatan, siz geleceğimiz gençlere emanet. Bu emaneti en iyi şekilde koruyup ileriye taşıyacağınızdan da kuşkumuz yok.

Sevgiyle kalın…

20 Eylül 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 1052 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız