İşitme cihazı nedir, Nerden alınır?

İşitme cihazı temel olarak dış ortamdaki sesleri yükselterek hastanın duymasını sağlayan bir cihazdır. Cihazın mikrofonu, içindeki diyaframa herhangi bir basınç sonucu çarpan havanın etkisi ile diyaframın titreşmesi sonucu çıkışlarında küçük gerilimler elde edilen, özel bir parçadır.

Mikrofon, aynı zamanda akustik enerji olan ses dalgalarını toplayarak elektrik sinyaline çevirir. Mikrofondan alınan bu elektrik sinyallerinin boyutu amplifikatörde yükseltilerek hoparlöre iletilir. Hoparlör, kendisine ulaşan elektrik sinyallerini, tekrar ses dalgalarına çeviren bir transducer olarak görev yapar. Hoparlörde tekrar akustik enerjiye çevrilen sinyaller hastanın kulağına iletilir ve böylece hastanın duyması sağlanır.

İşitme cihazı, işitme kaybınızın ilerlemesini veya gerilemesini sağlamaz. Sadece sizin işitmenizi ve günlük yaşantınızı kolaylaştıracak yardımcı bir cihazdır.

Dijital işitme cihazlarında temel prensip, akustik enerji olan ses sinyallerini elektrik sinyaline çevirip, dijital işlemcide işleyerek doğala en yakın sesi oluşturmak ve hastaların daha rahat işitmelerini sağlamaktır. Yapılan bilgisayar bağlantısıyla da cihaz, hastanın kişiye özel işitme kaybına ve isteklerine uyacak biçimde ayarlanabilir.
İŞİTME CİHAZI NERDEN ALINIR ?
İşitme cihazı  sağlık bakanlığı tarafından ruhsat verilmiş işitme merkezlerinden alınır. İşitme merkezinin sadece ruhsatlı olması o iş yerinden işitme cihazı alacağınızı da göstermez. Size  işitme merkezinde  yardımcı olacak kişinin üniversite de odyometri bölümü mezunu olup  2 yıl  odyometri bölümünü bitirip eğitimini almış kişilerden cihazını alın.
Cihaz alırken şu sorularınıza cevap isteyin!!!
*Üniversiteden odyometri bölümü mü mezunusunuz ?
* Kaç yıldır bu sektördesiniz?
İşitme problemi  kronik bir hastalıktır. Onun cihaz alırken çok dikkat etmeliyiz. Sizin kulak  kalıbınızı alacak kişinin tecrübeli olması lazım yeni işe  başlamış  bu işte acemi olan kişilerden uzak gidin . Kulak zarına milim derecede olması gerekenden fazla yaklaşıp kulak zarınızı delebilirler. Zaten odyometri bölümü mezunu olmayıp  parayla diploma alan bu  iş bilmezlerden kesinlikle uzak gidin .

Yani sayın okurlarım köşemi özetlemiş olursam
1- Diplomayı parayla satın alan, odyometri mezunu olmayan iş bilmezlerden ;
2- Bu işte tecrübesi olmayan sadece sermaye olarak parasını ortaya koyup işitme merkezi açan Anadolu tabiriyle cahil çocuklardan uzak gidin. Onun dışında ki tüm işitme merkezlerine gönül rahatlılıyla gidip işitme cihazı, kulak kalıbı işlemini yaptırabilirsiniz.

22 Eylül 2018 Cumartesi tarihinde eklendi ve 1401 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız