Başarıya bağımlı

Rivahi Kalay

Rivahi Kalay

İnsanı yaşamda güçlü kılan isteklerden biri başarmaktır. Başarılı olup kendini iyi hissedenlerin olduğu gibi, başarısız olup hüsrana uğrayanlarda olabilir. Kimileri “Diğerleri daha mı şanslı?”,  “Benim neyim eksik?” diye düşünürken hayata küserler. Kimileri yaşadıklarından ders çıkarıp, kaldıkları yerden devam ederler. Başarıya ulaşanların farklı engelleri olabilir. İşsiz, evsiz, sevdiğinden ayrılmış, okulu bırakmış, hatta madde bağımlısı olabilir. Önemli olan bu engelleri aşabilmektir. 
İstediğimiz güzel şeyi yapmak, gelebileceğimiz en iyi nokta olarak düşünürsek, bu hedefler ile mümkün olur. Doğru hedefler seçmek, uygulayabilmek bizi bekleyen güzellikleri hayal etmekle başlar, geleceğe götürür. Gözlerini kapat, hayal et; yaşadığın anı düşün. Şimdiye kadar ne yaptın! Ne yapacaksın! Hayattan ne istiyorsun, büyük düşün! Ne istiyorsun! Ne istediğini bilirsen, başarırsın. Karar ver. Bu hayatın kaptanı sensin. Rotanı belirlemezsen akıntıya kapılırsın, gemin alabora olur. 
İçtenlikle inanmalı, istemeli, “Ben yapabilirim” demelisin. Aklın başaracağına inanırsa, seni destekler, sende uygulamaya koyarsın. Önündeki hiçbir engel sana karşı duramaz. Kendine güven, emin ol başarıya yaklaştığın, başardığın zaman kendine olan saygın, güveninde artacaktır. Başkalarına yardım et, en önemlisi gülümse. Kendinle barışık olman için, çevrendeki sevdiğin sevmediğin insanlara selam ver. Bunları yaparken, karamsarlığa düşebilir, mutsuz olabilirsin. Yapamadın, yapamazsın diyenler de olacaktır. Emin ol; bunu sen biliyorsun, yapacağım, başaracağım dediğin için bu yola çıktın. İsteyerek çıktığın bu yolda geri adım atmak yok. 
Örnek aldığın kişilerin, ailenin öğütleri olacaktır, onları dikkatli dinle, alman gerekenleri al. Bilmiyorsan bilmiyorum diyebilmeli, öğrenme yoluna gitmelisin. Ruhen çok zor zamanlar geçirebilirsin. İnan bu durumu herkes yaşıyor. En büyük psikolojik destek senin en yakınındakiler, sevdiklerin, annen, baban, kardeşin, amcan, öğretmenin olabilir. İhtiyaç duyduğun zaman da uzmandan destek alabilirsin. 
Sevdiğimiz Sevgili Genç!
Bu yolda giderken araba misali, sanma otobanda yol alıyorum. Bazen kırmızı ışıkta bir mola verecek, bazen taşlı patikalarda yol alacaksın. İnanmak, istemek senin emniyet kemerin unutma! Etrafına bak, sahip olduklarının değerini, kıymetini bil. Bunlar aldığın nefes, yiyebildiğin ekmek, işin, sevdiklerin ailen olabilir. Unutma!!! Annen baban için en büyük başarı sensin. 
Sevdiklerinizle sevgiyle kalın…

4 Ekim 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 963 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız