En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Yüzyıllardır Tehdit Altında

Yozgat Haberleri 06.12.2019, 19:27

Yozgat Bozok Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Taha Niyazi Karaca, Türkiye’nin çok zor bir coğrafyada yer aldığını söyledi. Karaca, Anadolu’nun yüzyıllardır tehdit altında olduğunu belirtti.

Çamlık TV’de Basri Akdağ’ın hazırlayıp sunduğu ‘Gönül sohbetleri’ programının bu haftaki konuğu Yozgat Bozok Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Taha Niyazi Karaca oldu. Karaca, son çıkan kitabı ‘sınırları çizen kadını’ anlattı.

Osmanlı İmparatorluğu hakkında konuşan konuğu Bozok Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Taha Niyazi Karaca, Coğrafyamız çok zor bir coğrafya. Anadolu yüzyıllardır sürekli tehditler altında bulunan bir coğrafya. Maalesef Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde en yoğun saldırılara maruz kaldığı bir dönemi olduğunu söyledi.

Karaca, “Bir tarafta Fransa, İtalya, Rusya ve başta İngiltere olmak üzere çok yoğun bir saldırının altında kaldı. O dönem Ortadoğu dizayn edildi. Aslında o zaman barış getireceğiz demişlerdi. Ama aslında öyle tohumlar attılar ki o attıkları topumlar barış tohumu değil kin, savaş tohumlarıydı. O tohumları aslında insanlık bugün derlediği biçtiği tohumlar o günlerde atılan yani Osmanlı İmparatorluğunu yıkıp bir dizayn yaptıkları tohumları biz aslında biçiyoruz. İnsanlığın karşılaştığı şey bu. Osmanlı İmparatorluğunun karşı karşıya kaldığı felaket İngiltere idi. İngiltere dediğimiz hadise güneş batmayan imparatorluk olarak tanımlanıyordu. Aslında günümüzde de öyle. 47 ülke var. 47 ülkenin hepsi İngiltere uluslar birliğinin bir parçası durumunda. Bu şu demektir. İngiltere birleşmiş Milletlerde bir konuya el kaldırdığında kendisi ile birlikte 47 tane farklı ülke ona destek veriyor demektir” dedi.

Bizim aslında toplum olarak bunu sorgulamamız lazım diyen Karaca, “İngiltere küçük bir ada devletiydi. Bir ada devletinin bu kadar büyük bir güç haline gelmesi hakikaten sorgulanması gereken bir şey. Osmanlı devletinin dünya gücü, devleti olduğu dönemlerde elbette İngiltere denilen bir güç karşısında yok denecek mesafede. Bir devlet, krallık yok. Ama sonradan bu tanımlama 1.Elizabeth kraliçe zamanında dünyaya açılma formülü ortaya koyarak kapalı toplum olmaktan açık toplum oluyorlar. 1558’de yani İngiltere’nin dünya devi haline gelmesi 16. Yüzyılın ikinci yarısında oluyor. İngiltere’nin en önemli gücü propaganda kabiliyetinden gelir. Çok önemli bir kabiliyettir. Adamlar propaganda diye bakanlık kurulmuş. Kaç ülkede propaganda bakanlığı var. Amaç diyor propaganda ile dünyada bir algı ortaya çıkarmaktır”

HİNDİSTAN’I ELE GEÇİRDİLER

İngilizlerin Hindistan’ı ele geçirdiğini belirten Karaca, “Fransa’dan aldılar. 1756 yılında savaş yaptılar. Fransa’yı yendiler ve Hindistan’ı ele geçirdiler. 1700’lü yıllardan itibaren orada bulundular. Sonra oradan çıktılar. Hindistan’a bir bakıldığında hala İngiliz kıyafeti, İngiliz kültürü, dili geçerli. İngiltere dağılırken Ortadoğu’yu özel bir alan olarak seçti. Özellikle 19. Yüzyılda başladı. İngiltere Osmanlı imparatorluğu ile kavgalı değil iyi ilişkileri var. Bunlar Rusya’dan kaynaklanıyor. Çünkü İngilizlerde Rusya’ya düşman. 1875 yılında Osmanlı devletiyle araları bozulunca o dönemde daha çok o bölgeleri Osmanlıya karşı kışkırtmalar meydana geldi. Sürekli bu unsurları kullandılar. Halifelik İngiltere için çok büyük bir problem. Çünkü en büyük İslam dünyasına hükmeden ülke İngiltere’dir o tarihlerde. Osmanlı’nın nüfusundan daha fazla İngiltere’nin sömürgesi, hakimiyeti var. Bunu tehdit olarak Almanya ile hissetti. Sıkıntı normalde Almanya bunu kullanmasaydı belki çok problem olmayacaktı. Almanya dünyaya açılma projesi yapıp da Osmanlı İmparatorluğu ile uzlaşıp Hindistan Müslümanlarına kadar uzanan bir hatta bir İslam politikası uygulanması gerektiğini düşünüp hatta kendi ajanlarıyla gidip buralarda empoze etmeye başlayınca İngiltere bu bizim için çok büyük bir tehdittir dedi. Bugünkü sorunların temeli bu bölgedeki İngiliz emperyalizminin sorunları. İngiltere buradaki aktif politikalarla Amerika’ya bıraktı. İkisinin politikaları birbirinden bağımsız değil. Türkiye sınır ötesi hareket yaptığında buna İngiltere destek verdi. Daha sonra bu harekat biraz daha kalıcı, son şeyine gelince kabul edemeyiz dedi. Çünkü Amerika’nın politikalarını takip ediyordu. Herkes biliyor ki Amerika politikaların arkasında neticede yüz yıldır devam eden bir İngiliz politikası vardır. ortak bir kuşatılmışlığın içerisindeyiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@