Ankara'da yaşamanın artı ve eksi yönleri

Ankara 5 milyon insanın yaşadığı, sosyal, ekonomik ve eğitim olanakları ile Türkiye’nin en önemli şehirlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

ANKARA 12.09.2022, 11:43 burçin aydoğan
Ankara'da yaşamanın artı ve eksi yönleri

Ankara 5 milyon insanın yaşadığı, sosyal, ekonomik ve eğitim olanakları ile Türkiye’nin en önemli şehirlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.  Ankaralılara başkenti sorduk ''Ankara’da yaşamanın avantajını ve dezavantajları nedir?'' sorusuna Başkentlilerin yorumu şöyle oldu:

Ebu Talha: ‘’Başkentteyiz Atatürk’ün ilk TBMM kurduğu yerdeyiz. O konudan şanslıyız. Dezavantaj olarak düşünürsek sıcak yaz aylarında denizimiz yok bir o yönden. Melih Gökçeğin yapmış olduğu proje şikâyetçiyiz o projeden. Orası yapıldı ve öyle kaldı çürütüldü burada fuzuli bir masraf var. O konu hakkında neler olacağını merak ediyoruz.’’ dedi.

Hatice Ünal: ‘’Vallahi Ankara’da ben 30 senedir yaşıyorum, çok güzel. Ankara’yı çok seviyorum 30-40 sendir Ankara’da yaşıyorum çocukluğumdan beri kendim Karadenizliyim. Trafik, kalabalık olması. Görmüyor musun? 1 saattir dolmuş bekliyorum. Dolmuşlar geç geliyor bazen, ben etlikte oturuyorum, şuradan bineceğim tek dolmuşla gideceğim. Tekrar oraya gideceğim, hastaneye gittim bugün çok yoruldum konuşamıyorum. Başkent tabii ki her şey ucuz ben bütün vilayetlere de gittim, dedim Allah hayat çok pahalı orada bizim bura yine iyi Yozgat gibi yerlerde yine ufak yerler ama Ankara memur kenti, memur kenti olduğu için hesaplı her şey.’’ dedi.

Şenol İlhan: ‘’Güzel soru ama Ankara’da yaşamıyorum ama uzun zaman yaşadım burada. Eskişehir’de yaşıyorum, Ankara’da doğdum büyüdüm yani ömrümün çoğu burada geçti, dışarıya alışmak daha zor. Görüyorsun kalabalığı, eski şey yetmiyor yaşım 46 çoğu kurulmuş yerin tarla halini, gecekondu halini biliyorum. Çoğu iyi yerlerin şeyini de biliyorum, güzel olan yerlerini de mesela şu an çok dar kalıyor, ufak kalıyor. Önceden çok geniş geliyordu ama şu an çok çok kötü. Olumsuz yönü kentsel dönüşümü yaptılar aşırı kötü yaptılar yani böyle oran yok orantı yok, bir tane şey yok güzel bir estetik yok, en büyük olumsuzluğu o.’’ dedi.

Rahman Gargi: ‘’Ankara güzel bir şehir zaten bunu maddi manevi her açıdan söyleyebilirim. Yozgatlıyım, bana kalırsa köy vazgeçilmez. Köyden vazgeçemem benim akrabalarım yakın çevrelerimdeki insanlardan giden vardır. Amcam emekli zaten sürekli köyde kalıyor. 2 oğlu var evli geliyor buraya ara sıra yani bende köyü tercih ederim. Ankara sıkıntılı, Ankara güneş sıcak her şey var Ankara’da. Yozgat’ta insanlarımız iyi sakin temiz hava. Yozgat’ta da temiz hava olduğu için, Ankara’da basık hava, Kıbrıs’ta da gördüm. Buralar nemli ortam. Yozgat’ta açık yani köyün havası bir başka.’’ dedi.

Adnan Yılmaz: ‘’Ankara Kazanlıyım Ankara’dan memnunum ama bazen çevreden insanlardan olunca ortamlarda bozuluyor, Büyükşehirde öyle yani tabii. Olumlu yönleri bir otobüsle her yere gidebilirsin sakin mesela 1 ay sonra dolar burası kışın. Şimdi herkes yaylada köyde tatilde. Ekim’in başına kadar sakin gider sonra yoğun birde Nisanın başında gidiyor Ankara da böyle yani çevredeler de yaylalar var herkes oraya gidiyor bildiğim için ama şimdi Ekim’in başında dolar. Çok fazla dolandırıcı insanlar var, su yerleri doldu. Emekliyim ama çalışmaya ihtiyacım var belediyeye filan gidiyorum haber bekliyorum ama hep öyle yani.’’ dedi.

Mahmut Erkul: ‘’Ben yurt dışında yaşıyorum Almanya’da gurbetçiyim gezmeye geldim memleketim bambaşka biz milliyetçiyiz biz Bozokluyuz has Yozgatlı olduğumuz için Allah bizi vatansız bırakmasın vatan özlenmez mi koyu bir milliyetçiyim ve ülkücüyüm vatan dedim mi akan sular durur vatan sevgisi İslamiyet’tendir. Vatanı olmayanın İslam sancağı ve vatanı olmaz, Ankara’nın trafiği kalabalık şimdi Türkiye’de trafik yok yaya geçidinde durmuyorlar Avrupa’da yaya geçidinde durmak zorundasınız cezası çok ağırdır ama bunlar burada yok üzerine geliyorlar ayıp yani, Uluslararası şoför demektir.’’ dedi.

Bilal Salman: ‘’Burada okul eğitim kuralları ve memnunum bunlardan ve inşallah bunlardan daha fazlasını bekliyorum. Şu anlık eğitim ile ilgili üniversite ile ilgili çok aşırı şeyler geliyor mesela, fırsatlar çok küçük. Kurallar sıkı değil ama genel olarak memnunuz.’’ dedi.

Ömer Şahin: ‘’Ankara’da yaşamak güzel, her tarafını seviyorum. Olumsuz hiçbir şey görmüyorum. Gayet memnunum, Orduluyum. Türkiye’nin her tarafını seviyorum sevmediğim bir yer yok. Ordu’yu da seviyorum İstanbul’u da, Bursa’yı da her tarafı seviyorum.’’ dedi.

Can Şahin: ‘’Ankara’da nasıl yaşayalım abla aylık kiralar 4-5 milyar olmuş çoluk çocuğumuzu geçindiremiyoruz. Kaldık biz de nasıl geçineceğimizi bilmiyoruz. Şaşırdık kaldık devlet bize elini uzatmıyor. Pazarcılık yapıyoruz, elektrik mi? su mu? Ev kirası mı? Hangi birini ödeyeceğiz şaşırdık kaldık. 4 çocuk var 2 tane hanım var. Şaştık kaldık ne diyeyim. Hayat çok zorlaştı bildiğiniz gibi değil, çoluğumuza çocuğumuza süt alamıyoruz. 4-5 milyar kira mı olur? Bunun elektrik suyu ne olacak, bu milletin hali ne olacak? durum böyle.’’ dedi.

İsmini vermek istemiyor: ‘’Ankara’yı komple seviyoruz. Şikâyetçi olduğumuz konular otobüsler dengesiz, otobüsler ortadan kalktı sonrada kepazelik başladı. Ankara’ya yatırımlar yapılmıyor. Eskinin asfaltıyla yürüyor gidiyor.’’ dedi.

İsmail Bey: ‘’Ben Balıkesirliyim memnunum şehirden, güzel şehir. 1 haftadır buradayım, güzel buldum kızımın yanına geldik. Bazı yerlerini gezdik, gezebileceğimiz yerleri. Kötü bulduğum bir şey yok çünkü daha yeni olduğumuz için, biraz gezsem olabilirdi.’’ dedi.

Ege Bey: ‘’Bilmiyorum memnun olmadığım bir şey yok. Öğrenciyim, her şeyinden memnunum. Ulaşım iyi, sorun yok.’’ dedi.

Betül Mutlu: ‘’Bence hiç yok, görüyorsunuz trafik, kalabalık, pahalı, kiralar diyorlar. Evim var çok şükürde yani bu tarz şeyler. Eğitim, ulaşım vs. şu an aklıma gelenler bunlar. Gezmek için gidilecek çok fazla yer yok, mesire yerleri çok kalabalık. Yani bir deniz olsaydı ormanlık bir alan olsaydı çok iyi olurdu yani.’’ dedi.

Gülfiye Hanım: ‘’Ankara’dan memnunum, her şeyinden memnunum 57 senedir Ankara’da yaşıyorum. Yozgatlıyım. Ankara’nın olumsuz yönleri arabası yok, otobüsü, dolmuşu yok çok çok her şeyi yok. Suyu yok.’’ dedi.

Nur Hanım: ‘’Biz Ankara’da yaşıyoruz Yozgat’ı bilmiyoruz. Çamlığını biliyoruz, testi kebabını biliyoruz. Öyle yani başka şeyimiz yok. Trafiği var, trafiği çok sıkışık. Hayat çok pahalı, millet birbirine düşman öyle yani hiç hoşgörülük bir şey yok.’’ dedi.

Musa Bey: ‘’Ankara’nın hiçbir olumsuzluğu yok, Yozgat’ı Ankara doyuruyor. Ben liseyi bitirdim buraya geldim herkes buraya geliyor. Bir kısmı Avrupa’ya gitti. Yozgat bize hiç vermedi ki. Yozgat’ ta arazi var, arazi işletiyor. Yozgat boş, Yozgat’ı da yabancılar dolduruyor şu an. Yozgat’lı Yozgat’ta mı kaldı?’’ dedi.

Abdullah Öncül: ‘’Emekli olmak, Yozgatlıyım geçim şartlarından dolayı Yozgat’ta değilim. Buradan emekli olduk, mecbur çocuklarda buradalar onun için burada yaşamak zorundayız. Yozgat’a gitmeyi düşünürüm ama kısa süreli uzun süreli değil. Orada akrabalarımız var. Çocukluğumuz Yozgat’ta geçti özlüyoruz. Ankara’nın olumsuz yönleri trafiği var. Hayat şartları her zaman olduğu gibi, bir yere gidemiyorsunuz, gitmek içinde ekonomik sıkıntı çekiyoruz. Emeklinin durumunu biliyorsunuz, ancak boğaz tokluğuna çalışıyoruz, karnımız doyuyor.’’ dedi.

Hüseyin Bey: ‘’Çankırılıyım, iyi kötü şimdilik memnunuz, sonumuz hayr olsun. Şikayetçi olduğum bir şey yok, biz evimizde 3 çocuğa söz geçiremiyoruz. Ankara’da hangi birine söz geçirsin Belediye. Bugünlerimizi Allah aratmasın, kötü gün vermesin başka diyeceğim yok.’’ dedi.

Yorumlar (1)
metin 1 hafta önce
yazın serin olur karasal iklim,yöreye yakışır
18
açık
Günün Anketi Tümü
Aydıncık Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Aydıncık Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Namaz Vakti 01 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 7 15
4. Kayserispor 8 15
5. Beşiktaş 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Konyaspor 7 14
8. Trabzonspor 8 13
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. Ankaragücü 7 5
16. İstanbulspor 6 5
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Sakaryaspor 7 12
3. Pendikspor 7 12
4. Bodrumspor 6 11
5. Keçiörengücü 6 11
6. Boluspor 5 10
7. Bandırmaspor 5 10
8. Samsunspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 7 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 7 17
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 6 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Bournemouth 8 9
13. Leeds United 6 8
14. Aston Villa 7 7
15. Southampton 8 7
16. Crystal Palace 7 6
17. West Ham United 8 7
18. Wolves 8 6
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 6 15
5. Villarreal 7 12
6. Osasuna 6 12
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Getafe 7 8
12. Girona 6 7
13. Rayo Vallecano 6 7
14. Celta Vigo 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Espanyol 6 4
17. Real Valladolid 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 6 1
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@