Ankara'da 18. düzenlenen kitap fuarı başkentlilerin yoğun ilgisi ile karşılandı

Ankara’da ATO CONGRESİUM Kongre ve Sergi Merkezinde 21-30 Ekim, 2022 tarihleri arasında düzenlenen “Kitap Fuarı”na Başkentli okurlar yoğun ilgi gösterdi.

ANKARA 24.10.2022, 10:26 25.10.2022, 10:58
Ankara'da 18. düzenlenen kitap fuarı başkentlilerin yoğun ilgisi ile karşılandı

Ankara’da ATO CONGRESİUM Kongre ve Sergi Merkezinde 21-30 Ekim, 2022 tarihleri arasında düzenlenen “Kitap Fuarı”na Başkentli okurlar yoğun ilgi gösterdi.

Ankara Kitap Fuarı 2005 yılından itibaren gerçekleşen büyük bir kitap şöleni olma özelliği taşıyor. Geleneksel olarak, Ankara Ticaret Odası Congresium salonunda düzenlenen etkinliğe Türkiye’nin her noktasından 300'ü aşkın yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılım sağladı.

10 gün süren fuarda söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk aktivitelerinin de olduğu binden fazla etkinlik gerçekleşmekte. Bu kapsamda, kitapseverler, yazarlarla bir araya gelme ve kitaplarını imzalatma imkanı buluyor.

FUARDA YOZGATLI YAZARLAR ILE BULUŞTUK

Başkentlilerin yoğun ilgi gösterdiği fuar, 30 Ekim Pazar sona erecek. Pek çok standın yer aldığı fuar alanında Saygı Öztürk, Kenan Eroğlu ve Aras Bora gibi saygın yazarlar ile buluşan Çamlık Tv ayrıca vatandaşlara mikrofon uzatarak fuar hakkındaki duygu ve düşüncelerini öğrendi.

Saygı Öztürk: “Fuarlar iyi olur, fuarlar iyi gidiyor. Bizim belirli okuyucu kitlemiz var, onlarla biz sohbet ederiz, konuşuruz kitap imzalarız ve bazen de mesleğimiz gereği, belki rahatlıkla her yerde konuşamayacak kişiler, burada hoş sohbetlerle çokta iyi haberler verirler. Biz onlarla uğraşırız işte böyle. Ankara’da tabii kitap fuarının olması önemli her zaman Ankara’nın kitap fuarını diğer yerlere göre farklılıkları var. Diğer iller derken, başka illerde de kitap fuarları düzenleniyor ama bazen de diyorsun, memleketimiz Yozgat’ta neden kitap fuarları veya benzer etkinlikler olmuyor? diye merak etmiyor değilim” dedi.

Semiha Arasbora: “Sizlerin buraya gelmesi, onur etmesi, ne kadar güzel bir duygu. Beklediğimden fazla oldu, çok hızlı başladık daha başındayız ama azalma oldu kitaplarımda, tabii buna çok memnun oldum. Biz burada maneviyat önemli, maddiyat değil. Gönüllere dokunmak bizim maksadımız amacımız bu niyetle yola çıktık. Bunu da başarmışız, çok mutlu oldum. O kadar mutluyum ki anlatamam bunu size. Birçok yazarın olduğu gibi, hayal alemine çok inanmam. Ben yaşadıklarımızı, yaşanmışlıkları yazmaya daha çok gayret gösteriyorum. Bu fuarda, o kadar gördüğünüz kitap var ki. Kimilerinin hayalleri hapsolmuş kitaplar arasında. Herkesin bir anlatmak istediği bir şey var. Okumak gerekiyor. Şiir kitabı da, hayatın özeti. İnsan hayatlarını beş altı satırda özetleyebiliyor. Etkilendiği bir olayı anlatabiliyor. Şiir kitaplarının da, yayınlanmasını satılmasını istiyorum.

Zordur Kadın Olmak ilk çıkan kitabımdı. İkincisini yaptık biz, içindeki şiir tamamen kendi hayatım. Kendi yaşadıklarım, eşim yanımda yokken, tek başıma kaldığım zamanlardaki sıkıntıları. Bir bayan tek başına neler yapabilir? Veya neler yapılmaz? Nelerden geri kalabilir? İsim oradan geliyor. Onunla alakalı bir şiirimiz var. Anadolu’da Kadın Olmak zordur, her ırkın harcı değildir. Türk kadını has bir özelliktir. Kitabımı okuyunca anlayacaksınız. Halime anamızdan, Kara Fatma’dan ondan sonrada benim cefakâr anamdan, genelde yaşadıkları ve verdikleri mücadeleyi anlatan bir şiir kitabımız. 1 sene diyebilirim kitapları yazma sürem. Ama şöyle bir şey ki bu, bir sene baştan yazayım değil. Bir birikilmişlik var. Zaten çok geç başladım, dışa çok geç açıldım. O birikmişlik, kara defterimde vardı. O anki aklıma gelenler duygularım, yazdıklarım. Yazdım yazdım derken hepsi şiirlere döktük en sonunda. Zamanında bir beyit yazmışım, kim bilir kaç yılında yazmışım. Bakıyorum ki gerçekten çok güzel. O anki duyguya tekrar bürünebiliyorsun, tekrar hissedebiliyorsun devamı geliyor” dedi.

Kenan Eroğlu: “İyi gidiyor fuar. Kitaplarımla, tablolarımla gördüğünüz gibi, bende bir şeyler yapmaya çalışıyorum. İşte sanatseverleri, kitapseverleri bekliyorum. Fuar iyi gidiyor, kalabalık. 2 tane kitabım var, bugüne kadar yayınlanmış. Birisi ‘Bizi Biz Yapan Hayallerimiz’ 1968- 1980 arası Yozgat’ı anlattım. Ülkücü hareketin gelişimini yorumladım. Bir diğer kitabım ‘Ülkücü hareketin doktrinel eğitimi’ kapalı devirde bir eğitim almıştık. Biz Ankara’da 20 gün sokağa çıkmadan, sabah 6, akşam 9. Bu eğitimde verilen bize eğitimlerin tamamını not tuttum. Bu notlardan meydana geliyor. İlk defa yayınlandı böyle notlar. Bunları okuyuculara sunuyoruz. İnsanlar alıyorlar, beğeniyorlar bu şekilde devam ediyoruz. Uzun zamandır ahşap yakma tabloları yapıyorum. Ev yapıyorum, Ankara evleri. Tablolarla hayatımızı devam ettiriyoruz. Bazılarını fotoğraflardan yapıyorum, bazılarını fotoğraf çekip yapıyorum, bazılarıda hayali. 1 gün sürüyor yapmak. Bir resim var, tam bir haftada yaptım. Yozgat’a selamlar, sevgiler” dedi.

Melihcan Bey: “Yoğun ama eğlenceli gidiyor. Kalabalık baya Hafta sonu için. Genelde Japon manga eserlerimiz var. Amerikan çizgi romanlarımız var, Marvel, korku eserlerimiz var. Daha korku eserleriyle ilgilenenler var. Birçok genç veya birçok çizgi roman eserler mevcut. Fiyatlar değişiyor %30 indirimimiz var. 40 liradan başlıyor” dedi.

Alp Bey: “Merhaba burada Tekin hocamla beraber, burada durmaktan çok mutluyum. Şimdi işte satranç oynuyoruz, satranç eğitimi veriyoruz onunla beraber. Onunla da konuşmak istediğinizi düşünüyorum. Ben üniversite öğrencisiyim, felsefe bölümünde okuyorum. Burada Tekin hocamla olmaktan çok mutluyum. Fuara ilgi gerçekten çok güzel, görebiliyorum bunuda kuyruklar oluşmuş durumda. Metrolar bile çok kalabalık, bunu görmek bizi sevindiriyor. Tabii Türkiye’de biliyorsunuz kitapçılar, çok gazla okunmadığı için. Satrança ilgi var evet. Oynuyoruz, hocamız kitap dağıtıyor. Onun gibi farklı destekler veriyor bunun için ve söylediği bir söz var. Ben emin değilim ama şöyle diyor, ‘Satranç bilmeyenin, kitap okuyamayacağını söylüyor’ kendisi” dedi.

Tekin Sönmez: “Burası Tekin Sönmez’in kitaplarının bulunduğu bir stant. Burada kitapları tanıtmaya çalışıyorum. Bunun dışında özgün bir durum yok. Kitaplar; denemeler, söyleşiler, romanlar, belgesel çalışmaları” dedi.

Sinan Bayraktaroğlu: ‘’Gayet güzel bir fuar en çok ilgimi çeken şey çocuk kitaplarının çokluğu, bu gerçekten insana heyecan verici umut verici bir girişim. Çok güzel klasik eserlerin çevirileri olması ve klasik çocuk edebiyatının yoğun bir şekilde sergilenmesi dikkatimi çekti ve buna da çok mutlu oldum’’ dedi.

Fatih Bey: ‘’Fuar her zamanki gibi gayet hareketli , katılım üst düzeyde Ankara zaten kültür sanat şehri ,kitap okumayı ,sanatı, tiyatroyu seven bir şehir bu anlamda da fuarlar vazgeçilmezleri arasında yer alıyor güzel bir fuar olması dileğiyle.Valla bu Türk Beyleri Derneğinin yayınlarını beğendim bu fuarda, özellikle psikolojik yardım temasında olan kitaplar bu kovid 19’dan sonra epey önem kazandı , bununla birlikte Sel Yayıncılık hoşuma gidiyor gündelik hayatla ilgili kitapları var ve İş Bankasının da özellikle lise ve üniversite grubu için tasarladığı kitaplar var bunlar ilgimi çeken yayınlar oldu.Kağıt maliyeti çok artmış gezerken onu da söylediler belki bu konuda destek verilebilir yayın evlerine. Fiyatlarda bir artış var daha uygun bir şekilde sunulması gerekir yetkililer tarafından da bunun desteklenmesi gerekiyor‘’ dedi.

Gülnazı Yüce: ‘’Fuar gerçekten çok etkileyici çok başarılı buldum az öncede psikolog Beyhan budağın semirenimdeydim beni bu kalabalık çok mutlu etti açıkçası bu kadarını beklemiyordum hepsi çok başarılıydı söyleyecek hiç bir şey yok‘’ dedi.

Suat Ağayürek: ‘’Gayet güzel buldum çok eğlenceli çok dolu dolu , yazarlar bu noktada beni ilgilendiriyor açıkçası yoksa kitapları her yerde bulabiliyoruz o anlamda sıkıntı yok. İndirimler çok güzel , bu ekonomide kitap fiyatlarındaki bu indirimler birinci etki, ikincisi yazarlarla buluşmak sohbet etmek, mesela Işık hocam var Orhan Kemalin oğlu benim için çok kıymetli inanılmaz bir hikaye anlattı bana bunlar çok güzel şeyler’’ dedi.

Zekeriya Şahin: ’’Fuar gayet güzel gerçekten Anakara’ya lazımdı böyle fuar. Semerkand Yayın Evinden bu kitapları aldık, uygun yani her şey fuar olması münasebeti ile baya uygun, bu arada Yozgat Spora’da başarılar dilerim’’ dedi.

Özgür Bey: ‘’Epey kalabalık baktığımız zaman kalabalık olması hoş tabi çok güzel.Hemen hemen tüm standlara bakacağım vakitm yettiğince yetmezse bir daha geleceğim’’ dedi.

Elif Hanım: ‘’Çok güzel bence fuar, macera kitapları aldım. Bez çanta tarzı şeyler aldık engelli çocukların yaptığı çantalar özellikle, en çok hoşuma giden şey birçok insanın kitap almak için fuara gelmesi oldu açıkçası arkadaşlarıma gelmelerini öneririm’’dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Boğazlıyan Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Boğazlıyan Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@