Ankara’nın ulaşımını ve metro çalışmasını Ankaralılara sorduk

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından altyapı yenileme çalışmaları kapsamında 10 Ağustos 10 Eylül tarihlerindeki metro çalışmasını ve Ankara’nın ulaşımını Ankaralılara sorduk.

ANKARA 13.08.2022, 15:20 11.09.2022, 21:49 burçin aydoğan

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından altyapı yenileme çalışmaları kapsamında 10 Ağustos 10 Eylül tarihlerindeki metro çalışmasını ve Ankara’nın ulaşımını Ankaralılara sorduk.

VATANDAŞA SORDUK İŞTE O TARİHE KADAR KAPALI

 Vatandaşlar genel olarak ulaşımda aksama olmadığını belirtirken bazı vatandaşlar ulaşımın pahalılığından şikayet etti. Batıkent Sincan metro hattı üzerindeki İstanbul yolu- arasındaki bölgede 129 metrelik alanı kapsayan çalışma 10 Ağustos 10 Eylül arasında gerçekleşecek. Vatandaşların alt yapı çalışmalarından en az şekilde etkilenmesi adına otobüslerle ring seferleri düzenlenmekte.

Eren Umut: ‘’Ankara da ulaşım çok güzel her yerde her yere artık ulaşım sağlanıyor ama ücretler çok pahalı yani mesela biz ücrete dört lira veriyoruz dolmuşta, otobüste de aynı fiyat ama bizim bir gelirimiz yok bizim bir gelir kaynağımız yok bizim parayı karşılayacak bir şeyimiz yok. Benim babam asgari ücretle çalışıyor, asgari ücret artık karşılamıyor. Su olmuş 5 lira, şuradan bir su almaya kalksam 5 lira veririm suya. Sakız almaya kalksam sakıza 1 lira diyorlar, yani bizim şu an da cebimizde su alacak paramız bile yok. Artık her şeyin ulaşımı da, maaşa da bağlayabilirim. Her şeyi her şeye de bağlayabilirim. Çünkü verdikleri parayla ulaşım sağlanması çok zor. Bizde öğrenciyiz bizde her gün gidip geliyoruz. Her gün gidip gelmek bir ayda benim en kötü 400 lira yol param gidiyor. Yaşlılara ücretsiz ego verebiliyorlar, bize neden vermiyorlar? Öğrencilere vermeleri gerekirken 65 yaşındaki adam, evinden 10 km, 20 km uzağa gidip gezebiliyorsa ücretsiz bir şekilde bizimde bunu yapmamız lazım, bizimde hakkımız. Otobüsün doluluk oranından hiç memnun değilim, çalıştığım zamanlar akşam beşte çıkıyordum, otobüse binemiyordum. Üç otobüs art arda geçiyor hiçbiri almıyor. Ulaşım güzel, seviyoruz Ankara’yı ama bazı yerlerde hata yapıldığını düşünüyorum. Seferlerin arttırılmasını istiyorum.’’ dedi.

Hüsnü Gümüşer: ‘’Ankara’nın ulaşımı iyi ama 6,5 lira olmuş metro, öğrencide pahalı 3,5 lira olmuş. Sıkıntı bu konuda ulaşımda biraz pahalı biraz indirim olması gerekiyor. Bide biz öğrenciyiz şimdi. Ulaşımda metro falan kullanıyoruz şimdi, bu konuda sıkıntı oluyor. 6,5 lira pahalı bizim için, öğrenciyiz sonuçta. Ring seferlerinden memnunum, hemen geliyor ama çok kalabalık oluyor zaten otobüsün içerisi, bu yüzden biraz daha arttırılması gerekiyor, seferlerin biraz daha hızlandırılması gerekiyor. Metro çalışması hakkında düşüncelerim, insanlar işlerine doğru düzgün gidip gelemeyecekler. Metroyu kullanamayacaklar. Başka ulaşım araçlarını kullanacaklar, buda trafiği arttıracak. Bu bizim trafiğimizi de fazladan etkileyecek, metroları da kötü etkileyecek insanlar sonuçta ulaşım yapamıyor.’’ dedi.

Murat Acer: ‘’Ben 12 sene yaşadım burada şu an İstanbul’dayım. Eskiye göre baya bir düzelme var ulaşım anlamında, Mansur Yavaş güzel yatırımlar yapıyor bu konu hakkında kendisini her konuda destekliyoruz. Metro çalışması çok geç kalınmış bir uygulama çok çok geç, sadece Ankara için değil tüm Türkiye için geç kalınmış bir uygulama. Şöyle söyleyeyim Londra da 1800’lü yıllarda ABD’nin metro yeraltında örümcek ağ gibi uygulanmış. O yıllardan bu yıllara kadarda geliştirerek gidiyor. Bizde ise şurada daha 5 yıldır örnek vermek gerekirse üzerinde durulmaya başlandı, çabalanıyor geç kalınmışta olsa. İmkanlar dahilinde metro kullanıyorum.’’ dedi.

Mert Bey: ‘’Haberim var ben otobüs kullanıyorum. Metro şu an kapandığı için, ben Eryaman tarafında oturuyorum, önce otobüs kullanıyorum sonra aktarma yapıyorum ancak metroyla ancak öyle oluyor yani, ama sıkıntı yok yani bizim için aksasa da bir şekilde ulaşacağız yani mecburuz. Önceden yapılsaydı daha iyi olurdu çünkü herkes işine gidecek ne bileyim kursu olan oraya gidecek. Bence bu biraz saçma geldi bana, akşam saatleri veya gece saatleri yapmaları daha mantıklıydı.’’ dedi.,

İsmini Vermek istemiyor: ‘’Ben kullanmıyorum araba ile gidip geliyorum, olduğum yerde toplu ulaşım yok o nedenle, çok sık kullanmıyorum bayramdan bayrama, bu konuda iyi bir röportajcı değilim diğer arkadaşlar size daha fazla yardımcı olacaktır. ‘’ dedi.

Bora Özkan: ‘’Ankara da ulaşım iyi ancak pahalı günümüz şartlarında normal sayılır, onun dışında internetten bakarak dolmuş otobüs gibi ulaşım araçları ile bir şekilde ulaşım sağlayabiliyorum ,normalden 2-3 kat yavaşlıyordu metro İstanbul yolunda onunla ilgili sanırım çalışmalar düzelecekse gayet normal yani otobüs ringleri var galiba Batıkent’e düzgün bir şekilde çalışıyor ama metro kadar olur mu bilmiyorum ama yine de ulaşım var ,doluluk oranı biraz dolu ancak her 1 dk bir kalkıyor o yüzden iyi diyebilirim.’’ dedi.

Berke Koç: ‘’Ankara da ulaşım şu açıdan güzel, otobüs seferlerinin düzenlenmesi açısından güzel ama sıkıntı şu metrolarda şu yürüyen merdivenlerin sürekli arızalanması benim çok sinirimi bozuyor bir, ikincisi şu en son Ankara da sel felaketi olmuştu. Orada dediler ki iki metro bozuldu yukarı çıkın, araçlar yukarıda kalkacak falan saat 7’ye veriyorlar ben 5’te gitmişim oraya iki saat yağmurun altında ne yapacağım? Hatta gerekli yerlere yazdım ama yine de gerekli sonucu alamadım. O beni gerçekten üzmüştü. İkinci olarak bu küçük otobüsler Ankara için bence mantıklı otobüsler değildi. Onun dışında bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Ulaşım fiyatlarında da bir sıkıntı var çünkü; baktığınızda yine toplu taşımaya pahalı binen büyük şehirlerden biriyiz. Konya’ya baktığımızda biz gerçekten maliyetli biniyoruz. Bu kadar kalabalık bir şehirde kazanç çokken neden fiyatlar bu kadar yüksek? Bunu bilmiyorum cevabını verirler mi? Bunu da bilmiyorum. Yani bu belediyenin en büyük sıkıntılarından bir tanesi bu. Metro istasyonlarında çalışma olması güzel bir şey, kötü bir şey değil Ankara için faydalı olan bir şey. Ben Batıkent tarafında oturuyorum Mesa ile botanik arasında, Ankara’nın en yeni metroları o tarafta yapıldı yani niye orayı şey yapıyorsunuz yani. Şu an oralara neden yapıldığının gerekçesini bilmiyorum ve onun hakkında yorum yapmam doğru olmaz am bana göre mantıklı değil. Yetkililer onun hakkında bir çalışma yapmıştır.’’ dedi.

Hacer Hanım: ‘’Valla çok iyi değil özellikle son zamanlarda. Ankara önceden daha iyiydi. Otobüsleri kısıtlamışlar rezil olduk, önceki gibi değil, önceden daha fazlaydı, daha rahattı şimdi biraz kısıtlamışlar. Metro pek kullanamıyorum onun hakkında bir şey söyleyemem.’’ dedi.

Mehmet Sütçü: ‘’Ben yurtdışında yaşıyorum, eskiye nazaran iyi ama konuştuğum bazı arkadaşlar var tanıdığım hatta, sigortası bile araba kullanıyorlar. Bunlar tehlikeli durumlar bunun için ben cesaret edemiyorum arabayla. Arabam park halinde, ben otobüsle dolaşıyorum. Ama eski Ankara değil güzel memnunum yani ama pahalılık durumlarını sorarsan oralara karışmam.’’ dedi.

Ceren Hanım: ‘’Ankara’nın ulaşımında sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Bence gayet bir şekilde ulaşım sağlıyorum. Ben metro fazla kullanmadığım için genelde ego ile gidip geliyorum hiç kullanmadığımız ulaşım aracı.’’ dedi.

Rizeli Cemal Çolak: ‘’Tamirat tadilat var olacak o kadar otobüsü var metrosu var oda olmasa metrosu var şu an için sıkıntı yok böyle çalışmalarda kapalı yollarda yardımcı olacağız metroda kullanıyorum otobüste duruma göre takside kullanıyorum, otobüs yoksa taksiyle gidiyoruz.’’ dedi.

Yahya Bey: ‘’Elbette her şehir gibi Ankara da ulaşımda sıkıntıları olabilir ama şu anlık gayet güzel, sabahleyin okula giderken ego ya biniyorum fiyat performans olarak beğeniyorum arkadaşlarımda aynısını düşünüyor öğrenci halkı olarak beğeniyoruz.’’ dedi.

Mustafa Kemal Ercan: ‘’Ankara da trafik İstanbul’a oranla daha güzel yani insanlar trafik olarak beklense de düzen olarak çoğu ilden iyi otobüs dolmuş taksi kullanıyorum Ankara’dan memnununum Kızılay’a yakın 10-15 dk oturuyorum rant olarak tepedekiler baktıkları için kendi ceplerine ne kadar uzarsa o kadar müteahhit o kadar para ödüyorlar o da avanta veriyor Türkiye’yi daha çok parçalıyorlar gibi geliyor.’’ dedi.

Yorumlar (1)
YOZGATLI DUY SESİMİZİ 3 hafta önce
bu yozgatın mahallerin temizliğine bakılmıyormu bakılıyormu yoksa ihmalmi muhtarlaradamı iş düşüyor.Yav esentepemi dersin kaldırımlarmı dersin hangi birini sayıyım.Neden temiz değil Allah aşkına bir çorum kayseri kadardamı değiliz.Bu muhtarlar görevi nedir ne iş yapıyor. muhtar dediğn adam mahallesinin temizliğinden sorumlu kendi mahallesinin derdinden sıkıntısından sorumlu yapmıyorlarsa kimlerse bıraksın kendi mesleğiyle uğraşsın yozgat çatak bağlarında kuyu var uğraşan eden yok yani oraya bir kapak kapatmak zormu geliyor.HELAL EKMEK YİYORSA KİM OLURSA OLSUN HERKES DÜZGÜNCE KENDİ İŞİNİ YAPSIN.
12
açık
Günün Anketi Tümü
Aydıncık Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Aydıncık Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@