Uyuşturucu ile Mücadelede Basının Rolü panelinin açılışı gerçekleşti

Anadolu Yayıncılar Derneğİ ve İçişleri Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen, Uyuşturucu ile Mücadelede Basının Rolü panelinin açılışında , AYD Başkanı Sinan Burhan, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir ve Aydın Valisi Hüseyin Aksoy konuşma gerçekleştirdi.

ANKARA 08.09.2022, 16:11 19.09.2022, 14:18 kadir akpınar
Uyuşturucu ile Mücadelede Basının Rolü panelinin açılışı gerçekleşti

Anadolu Yayıncılar Derneğİ ve İçişleri Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen, Uyuşturucu ile Mücadelede Basının Rolü panelinin açılışında, AYD Başkanı Sinan Burhan, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir ve Aydın Valisi Hüseyin Aksoy konuşma gerçekleştirdi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ve tvDEN'in katkıları ile düzenlenen panel ADÜ Miletos Salonu’nda gerçekleşti. Uyuşturucuyla mücadelede farkındalık oluşturma amacı ile panel hazırladıklarını söyleyen Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı, Sinan Burhan, ''Uyuşturucuya başlayan kardeşlerimiz bu illetten zor kurtuluyorlar. Bizler bir farkındalık oluşturmak gayreti içerisindeyiz. Nasıl koruyucu hekimlik hastalıkların çaresi noktasında bir parçasıysa uyuşturucudan kurtulma ya da uyuşturucuyla mücadelenin en önemli rolü hiç başlamamak. Başlayan kardeşlerimiz maalesef ekonomik, sosyal bir takım kayıplar yaşıyorlar. Bizim derdimiz farkındalık oluşturmak. Bizde elimizi taşın altına koyalım istedik.'' dedi.

MÜCADELE KOMİSYONLARI OLUŞTURULDU

Kararlılıkla tüm Türkiye’de uyuşturucuyla mücadelenin sürdüğünü söyleyen Aydın Valisi Hüseyin Aksoy,''Tüm dünyanın sorunu olduğu gibi ülkemizin de sorunlarından biri uyuşturucu, madde bağımlılığı daha genel bir başlıkla bağımlılıkla mücadele. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetleri çerçevesinde Ankara’da bağımlılıkla mücadele komisyonları illerde valinin başkanlığında benzer komisyonlar ilçelerde de kaymakam arkadaşlarımızın başkanlığında bağımlılıkla mücadele komisyonları oluşturuldu ve çalışmalarını sürdürüyor. Güvenlik birimlerimiz uyuşturucuyla mücadelede özveriyle büyük bir gayret içerisinde çalışmalarını ortaya koyuyor. Madde bağımlılığı bağımlılıkla mücadele uyuşturucuyla mücadele sadece güvenlik birimlerimize bırakılacak bir konu değil. Birçok kurum ve kuruluşumuza görev ve sorumluluk düşüyor. Herkesin kendi görev alanı içerisinde yapabileceklerini ortaya koyarak bu alanda yapılan mücadeleye destek vermeleri de oldukça önemli ve değerli. İçişleri bakanlığımızın konuyla olan hassasiyeti Sayın bakanımızın bu konudaki duyarlılığı birçok projeyi hayata geçirdi. “Narkotik polisi anne” uygulaması bütün Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de uygulamaya koyuldu. Aydın özelinde de bizim yürüttüğümüz başka bir çalışma var. Valiliğimiz koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen bir ''Kadın sağlığı eğitimi'' projemiz var. Hedefimiz 15-69 yaş grubunda ki bütün kadınlarımıza ulaşarak bu eğitimi onlara vermek ve onların daha duyarlı hale gelmesinin sağlamak. Hedef kitlemiz 411 bin kadınımız ve bugün itibariyle yaklaşık yüzde 15’ine ulaşmış durumdayız. Kadınlarımızı ilgilendiren bir çok konuyu proje kapsamı içerisine aldık. Hedefimiz toplumu daha duyarlı hale getirmek'' dedi.

UYUŞTURUCU BARONLARI DA TERÖRİSTTİR

Teröristin sadece eli silahlı kişiler olmadığını vurgulayan Türkiye Gazetesi Yazarı Rahim Er ,ülkeye zarar veren ve gençleri zehirleyen uyuşturucu baronlarının da birer terörist olduğunu belirterek, ''Terör sadece dağdaki silahlı bölücü unsurların bu ülkenin birliğine, dirliğine ve varlığına kasteden hainlerin icraatı değildir. Bu milletin evlatlarına kıyan uyuşturucu baronları da teröristtir. Bugün gelinen noktada uyuşturucu terör örgütlerinin mali kaynağı haline gelmiştir. Terörist diyoruz ama onlar da besleniyor, onların masrafı var. Silah temin ediyor, bunları para ile alacak. Bunlar için o paraları bu kaynaklardan temin edebiliyor. Şehrimizde bir genç bir kız, bir delikanlı, bir baba ya da bir anne uyuşturucudan dolayı akıl hastanesine düşüyorsa veya onulmaz illetlere yakalanıyorsa veya intihar ediyorsa veya şifa kabul etmez hallere geliyor ise o zaman onun bu hallere düşmesine vesile olanlar gibi görüp de 'canım bana ne' diyenler de sorumludur. Buna hassasiyetle dikkat etmemiz gerektiği kanaatindeyim'' diye konuştu.

TOPLUMUN ÖNÜNDEKİ BÜYÜK RİSK

Uyuşturucunun toplumsal hayata büyük bir risk teşkil ettiğini belirten ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, ''Uyuşturucu bölge sınırlarını aşan bölgesel ve ülkesel uluslararası düzeyde bir suç türü haline gelmiş bulunmaktadır. Bu haliyle Uyuşturucu probleminin çözümünün Uluslararası iş birliğini gerektiren ortak bir sorumluluk olduğu apaçık ortadadır. Türkiye konuya bu anlayışla yaklaşmakta ve ulusal düzeydeki çabalarının yanı sıra bölgesel ve küresel düzeyde iş birliklerinin pekiştirilmesine yönelik çabalara kuvvetle destek olmaktadır. Her geçen gün kullanımı yaş grupları itibariyle alt yaş gruplarına doğru sirayet eden ve önemler alınmaması halinde çok ciddi toplumsal tahribatlara ve maliyetlere neden olacak bir riskle karşı karşıya bulunmaktayız. Bu konuda yasama ve yürütme ve yargıdan sonra dördüncü güç olarak kabul edilen medyanın sorumluluğu oldukça yüksektir. Diğer toplumsal konularda olduğu gibi madde bağımlılığı konusunda da medya toplumu etkileme ve yönlendirmede çok güçlü bir araç olduğundan toplumda yaratılan algının verilen mesajların anlamının titizlikle sorgulamaktır. Toplumsal yıkımı çok fazla olan uyuşturucu madde kullanımı özellikle çocuklar gençler arasında bir alt kültür oluşmasına da sebebiyet vermektedir. Her türlü zararları bilinmesine rağmen içki, kumar, sigara, uyuşturucu, televizyon ve internet bağımlılığı her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığının ortaya çıkardığı sorunları göz önüne getirecek olursak sadece bireyi değil, aynı zamanda onun ailesini çevresine iş ortamını ve tüm toplumu pek çok yönüyle olumsuz olarak etkilemektedir. Bağımlılık, kişi de suç işleme, çalışmama, çalışamama ve ekonomik sıkıntı gibi pek çok sorunlara da ayrıca yol açmaktadır. Madde ve uyuşturucu kullanımı Dini ve ahlaki açıdan da pek çok sorunları beraberinde getirmektedir. Milli ve manevi değerlerin yıpranmasına toplumun huzur ve barışın zedelenmesine ciddi anlamda sebep olmaktadır.'' dedi.

BASININ ROLÜ BU İŞİ DOĞRU ANLATMAK

Gazeteci Yazar Hacı Yakışıklı, ''Ortak bir nokta için biz buradayız. Bu siyasi veya bir iş değil, bu iş partili partisiz, inançlı inançsız herkesi ilgilendiren bir şey. Uyuşturucu çocuğumuzu ilgilendiren bir durum. Yani uyuşturucu bir eve, bir çocuğun vücuduna girdiği zaman uyuşturucu satıcısı bunu düşünmüyor. Ya da uyuşturucuyu kime satayım diye de düşünmüyor. Hepimize hedef alan ve herkesin de ortaklaşması gereken bir konu. Uyuşturucu işini en çok yapanlar, terör örgütleri. Çünkü illegal bir işi, illegal yapılar yapar. Dolayısıyla hepimize hedef alan terör örgütlerine prim vermemeliyiz. Terör örgütü PKK’nın yıllarca uyuşturucu üzerinden palazlandığını, bütün lojistiğini de uyuşturucu üzerinden temin ediyorlardı. Bizim çocuklarımıza hem uyuşturucu satıyorlar hem bu parayla bizim çocuklarımızı vuruyorlar. Böyle bir denklem oluşmuş ve bu işi şirketler yapmıyor. Kimsenin de faturasız yok. ''Biz bu işten ne kadar kazandık, ne kadar vergi ödeyeceğiz? demiyor. Yani uyuşturucu ile mücadele terör örgütleriyle mücadele anlamına geliyor. Bunu tamamen bu işi terör örgütleri yapıyor da diyemeyiz. Çünkü farklı yapılar ve farklı unsuralar da yapıyor. Bir kişiye dava uğruna hizmet etmeyi ikna edersen, o kişiyi her türlü işi yaptırabilirsin. Bu doğru veya yanlış olması önemli değil, o işi dava uğruna yaptığını sanıyor onu inan kişiler. Bunun batıl bir dava olduğunu anlatmak lazım. Uyuşturucu bağımlısını tedavi etmemiz lazım ama asıl önemli olan bunun önünü kapatmak lazım. Yani hiç tedaviye gerek kalmadan baştan önlem lazım. O yüzen evde herkes kendi çocuğunu kontrol etmesi gerekir. 60 yaşındaki kişi zararını bildiği için uyuşturucu kullanmayacağı için gençleri hedef alıyorlar. Basının rolü ise, öncelikle bu işi doğru anlatmak. Bu konuyla kim ilgileniyor? İçişleri Bakanlığı, emniyet güçlerimiz ilgileniyor. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu çık ve dedi ki; ''Metruk yapılar, biz bunları yıkalım. Hukuk markadan gelsin.'' Bunu söylediği için bazıları tarafından çok eleştirildi ve konun içeriği hiç açıklanmadan. Tamam bu söz hukuka aykırı bir söz olarak gözüküyor, hukuk niçin arkadan geliyor diye düşünebiliriz. Sayın Bakan bunu niçin söyledi, hepimizin bildiği sokak aralarında metruk yapılar var. Bu metruk yapıları incelendiğinde 100 tane de mirasçısı vardır ve özel yapı olduğu için de yıkamazsınız. Bu metruk binalarda ne yapılıyor, gençler uyuşturucuya alıştırılıyor. Oralar uyuşturucu alıştırma merkezi gibi kullanılıyor. O yüzden Bakan bey biz bu metruk binaları yıkalım, hukuk arkadan gelsin sözünü kullandı. Aslında tamamen akıl ve mantığa uygun bir açıklama yaptı. Ama basının rolünü bakıyoruz, bazı basın organları ''vay efendim Bakan hukuk arkadan gelsin dedi.'' Diye eleştirdi. Ne yapalım yani şimdi çocuklarımız bu metruk yapılarda uyuşturucu kullanmaya ve uyuşturucuya bulaşmaya devam mı esin. O yüzden basının rolü, bunları yerinde ve doğru anlatması gerekir.'' diye konuştu.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Aydıncık Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Aydıncık Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. İstanbulspor 7 8
14. Karagümrük 7 6
15. Antalyaspor 7 6
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Erzurumspor 6 6
16. Altay 7 6
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 7 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Leicester City 8 4
20. Nottingham Forest 8 4
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 7 19
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Osasuna 7 13
7. Real Sociedad 7 13
8. Villarreal 7 12
9. Valencia 7 10
10. Rayo Vallecano 7 10
11. Celta Vigo 7 10
12. Mallorca 7 8
13. Girona 7 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 7 1
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@