25.11.2021, 04:43

Doğa Ve Deniz Tutkunları

"GEMİLER, LİMANLAR VE İNSANLAR BİRBİRİNE BAĞLIDIR."IMO

“Müzik, gökle toprak arasında bir ahenktir. “(Konfüçyus)

Yeşil ve mavi vatan hepimizin ortak geleceği ve hedefi olmalıdır. Yuvanı ve yaşamını doğayla birleştir bu ortamda sürdür. Sağlık,mutluluk,sevgi ve huzur bu ortamda korunur, gelişir ve yükselir.

İlk bahar mevsiminde hastalığı ilerleyen Atatürk, o yılın son bahar yapraklarıyla beraber toprağa düştü.Tabiat kanunları,Tanrı’nın buyruğu bu yolda idi. Onun ilk hastalık aylarında Çankaya’da istirahat ettiği günlerden birinde idi.Keçiörenden’den bird al badem çiçeği getirmişlerdi.Bir vazo içinde odasına konulduğu zaman, yorgun ve hasta yüzünde bir neşe belirdi. “Bahar gelmiş,ne güzel” dedi ve hemen ilave etti:”Fakat bu güzel çiçekler meyve vermeden solacak ve sadece biizim birkaç günlük göz zevkimizi tatmin edebilecek,ne yazık.” Kokusunu alabilmek için çiçeklere eğilmişti ve “Oh,hayatın gençliği ne nefis”demekten kendini alamamıştı. Onun Türk millet için dilekleri,daima bizimle beraber olsun ve ideallaeri tahakkuk etsin.”(s. 131-132) Prof.Afet İnan’ın anıları

Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ,1978 yılından bu yana her yıl Eylül ayının son haftası, IMO’nun Londra’daki merkezinde çeşitli etkinlikler ile Dünya Denizcilik Günü  olarak  kutlamaktadır. 17 Mart / Dünya Denizcilik Günü. Dünya Sosyal Çalışma Günüdür.

"Gene  denizlere dönmeliyim, dalgaların çağırısına/Öyle hoyrat, öyle saf bir çağırı ki karşi durulmaz buna..."

Keklik öten, kekik kokan,şrrıl şırıl serin suların kaynağı,rüzgâr yatağı, çeşitli ağaçların harman olduğu Anadolu yaylalarında yaşayanlar ve yaşamak isteyenler her geçen gün artmakta.

“Bugün 14 Kasım 2021.Vezirköprü Kunduz Milli Parkı’nda güzel bir havada 17.7 km.lik keyifli bir doğa yürüyüşü yaptık.Haftaya yeni bir parkurda buluşabilmek dileğimizle.”Yaşar güzel

Önemli olan zamanları en başarılı, verimli, sağlıklı  ve huzurlu tamamlamaktır.Salgın hastalıklar nedeniyle evlere kapanan insanların yapması gerekenler özetle şöyle sıralanabilir: Kitap ve dergiler oku,el –sanatlar-takılar üre,spor yap-koş,müzik, resim,ebru vb alanlarla ilgilen yeteneğini keşfet,anılarını yaz belki ilerde kitap olur, sağlık proğramları, sanat söyleşileri izle.Hayvanlarla uğraş,açık havadan yararlan.yeşillerin şifalı dünyası ile dostluk kur,olumlu, iyimser düşün,kendin ol, Dijital oyunlara aldanma,Halk bilgelerinin öğütlerinden ,Şaman ve Kızılderili öğütleri ve öğretilerinden yararlan,kendini ruhen ve bedenen dinç tut, yersiz, asılsız ve verimsiz olan düşüncelerden uzak dur,ufkun sonsuz olsun,kalbin sevgi ile aklın bilgi ile beslensin, Ak Deniz mutfağı ile doğru beslen, Okinava usulü(sakin ol-deniz ,ada ürünleri ile beslen) yaşama hakkında bilgi edin , beden ve ruh sağlığın yerinde olsu gönlün sevgiyle dolsun paylaş ,mutlu ol…

DENİZ TÜRKÜSÜ  "Dolu rüzgarla çıkıp ufka giden yelkenli! /Gidişin seçtiğin akşam saatinden belli,/Ömrünün geçtiği sahilden uzaklaştıkça / Ve hayalinde dolan aleme yaklaştıkça,7Dalga kıvrımları ardında büyür tenhalık, /Başka bir çerçevedir, gitgide, dünya artık./Daldığın mihveri, gittikçe, sarar başka ziya; /Mavidir her taraf, üstün gece, altın derya..." Y.K.Beyatlı

Bodrum-Güllükte  yaşayan ve yaz- kış denize her gün girmeden duramayan Turhan Bademler, Tahir Aslaner,Doğan Fırtına ve alman eşi ve birçok arkadaş deniz tutkunlarına güzel bir örnek olmaktalar. Bu alanda en güzel örneği veren ve “Bodrum’a gelir gidersiniz ama aklınız hep burada kalır” diyen Halikarnas  Balıkçısı –Cevat Şakir kabaağaçlı “Mavi Tur” ile denizlerdeki yaşama özen göstermiş ve diğer insanlara ilham kaynağı olmuş ve Bodrum’u dünya kenti yapmıştır..Eserleri deniz, tarih ve doğa tutkunları için en değerli birer başvuru kaynaklarıdır.

Bir paylaşımda  şöyle denilmekte:”Gönüllü birkaç insan, küçük  kurak alana 2 milyondan fazla ağaç dikti. Yıllar sonra yeni bir Orman oluşturdular. Sonuçlar inanılmaz.. Şu an o alan 293 bitki türü, 172 kuş türü, 33 hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.”

çoban kültürü, Orta Asya bozkırlarından Anadolu yaylalarına uzanan "Oğlunla oba,kızınla komşu ol" geleneğine dayanan , At üstünde  tozlu yollardan,yaylalardan, ovalardan, çay kenarlarından asırlar öncesi Orta Asya’dan Anadolu’ya ve dünyanın dört yanına dağılan obalar(Türkmen-yörük ve diğerleri) özgün sosyal,kültürel ve ekonomik özelliklere sahip bir yaşama felsefesini ifade eder. Bozkır kültürü olarak ifade edilen, “Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş,Musa Eroğlu, Mahzuni Şerif, Aşık Veysel,Kamber nar Veysel ,Selahattin Dündar gibi tüm ozanların sazına yansıyan çoban kültürü ile harmanlanan  Asya ve Anadolu çoğrafyası , doğa ve insan sevgisi ile zengin ve renkli halk kültürümüzün meydanıdır.

2005 yılından sonra  her yıl farklı bir IMO üyesi devlet, kendi ülkesinde Dünya Denizcilik Günü'ne paralel bir etkinlik düzenlemektedir.2016 Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinliği “Denizcilik: Dünya için vazgeçilmezdir” temasıyla 4-6 Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti ev sahipliğinde İstanbul-Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Şair Arif Eren “Dört Mevsimden hatıralar” şiirinde şöyle demekte: “Bir salıncakta geçmiş zaman sallanır/Vefalı günler mevsim mevsim hatırlanır/Yüreğimin deniz gibi dalgalandığı o ilk yaz/Bir yüz ki bulut tazeliğinde bembeyaz/…Bir kuş öter bahçede İshak İshak/Sesi yüreğime konar yankılanarak…”

Uzun yıllar Orman Bakanlığı’nda Ağaçlandırma genel Müdürü ve Müsteşar olarak görev yapan Necati Uyar, Anadolu bozkırında dağ ve tepeleri,meraları ve hazine arsalarını ağaçlarla donatanmıştır. Tam bir ağaç ve orman tutkunu ve sevdalısı Salim Taşçı, öz kaynakları ile yurdun dört yanında yüzlerce orman meydana getirmiştir.Ankara’da 43, Yozgat ve diğer bölgelerde 21 olmak üzere Kuvayi Milliye milliye,basın ve üstün hizmet veren insanlar ormanları kurdu. Yozgat-Sorgun kırsalında kurduğu Türkiye yer haritesı çizen orman merkezine en büyük boyutları ile Türk bayragını yerleştirdi.  Bu alanda duyarlılığı ve uygulamaları ile örnek olan Salim Taşçı’yı ve Necati Uyar’I kutluyoruz.

Yıllar once tanık olduğum  Yozgat Aydıncık ilçesi Deveci köüyünde yaşayan bir hemşerimiz,kuzurları, eşekleri, güvercin kuşları ile diyaloğ kurmakta ve onları eğiterek istediğini yaptırmakta idi.

Tek başına veya topluca çayırlık alanlarda,doğanın bağrında  ömürlerini uzatarak yıllarca yaşayabilen,ünlü yazar Abbas Sayar’ın kitabını yazdığı yılkı atları, denizlerde martılar, foklar ve diğer canlılar, karada Koyun, kuzu ve büyük baş hayvanları ile yaz aylarında yaylalara göçen konar göçerler ve daha nice doğa ve deniz tutkunları-sevdalıları türkülere, destanlara, şiirlere, şarkılara ,öykülere ve romanlara konu olmaya devam etmekteler.Tarihin ve yaşamın varlık nedenleri dünya kültür mirası maddi-manevi tüm değerler bilinmeli,korunmalı ve geliştirilmelidir…

Ülkemizin her yanında milyonlarca  belli alanlara gönül ve emek veren tutkun insanlar bulunmaktadır. Bunun en güzel örneğini veren Milas-Dört tepe köyü sakini, üniversite felsefe mezunu ,Yazlık inşaatlarda ustalık yapan Çağdaş Avcı, elliden fazla taklacı-oyun kuşunu bahçesinde kafeste ve dışarda beslemekte ve onlarla her gün oyunları havaya bırakarak takla atmalarını ve gösteriler yapmalarını sağlamakta ve bütün yogunluğunu attığnı ve mutluluktan gök sevinç olduğunu söylemekte. Sevmek en büyük sanattır . Tam bir kitap ve doğa tutkunu Nuray Bulat hanımefendi yönetiminde Ankara’da her ay belirlenen dünya   kılasiklerinden bir kitabı okuyarak tartışan ”Kitapla Muhabbet” grubu bu alanda öncülük etmektedir.

Doğa hayattır anlayışını benimseyen  dünya insanları uygulamaları ile bu alanda başarıya ulaşmaktalar. Sosyal medyada en güzel örnekler arasında gördüğüm Merzifon koleji öğretmenlerinden Yaşar Güzel ve arkadaşları çevrelerine en güzel örnek olmaktalar ve her geçen gün kadrolarını artırmaktalar:

“Grubumuzun amacı doğayla bütünleşmek,doğanın insanlar üzerindeki etkisini ve gücünü keşfedip insanlara tanıtmak.İnsanları doğayla buluşturmak,farkındalık yaratmak.Grup sayfamızda yalnızca etkinliklerimizle ilgili paylaşımlar yapılır.Bu paylaşımlarda sayfa yöneticileri tarafından yapılır.Politik,inançsal,reklam,insan ve toplum ahlakına uygun olmayan paylaşımlar yapılamaz,yapıldığı taktirde sorumluluk paylaşımcıya aittir.”. (Yaşar Güzel –Merzifon doğa ve tarih Gezginler grubu)

DENİZİN DELİSİ "Unutmak mı, delisin,  /Gitmesem de bekler orada deniz.  /Gelirsem, bilmelisin /Benim beklememdir burada deniz.  /Gitmek gibi geleceğim /Denizin delisine.  /Delinin denizi gibi  /O ne kadar giderse." Özdemir Asaf

Bütün toplumlar, doğa,deniz ve sanat tutkunu olduğu zaman çağımızın huzuru ve güveni yücelecektir.

Yorumlar (0)
3
açık
Günün Anketi Tümü
Yozgat’ta Ekmeğe Zam Gündemde. Sizce Ekmeğimiz Zamlanmalı mı, Ya da Belediyeler Halk Ekmek Üretmeli mi?
Yozgat’ta Ekmeğe Zam Gündemde. Sizce Ekmeğimiz Zamlanmalı mı, Ya da Belediyeler Halk Ekmek Üretmeli mi?
Namaz Vakti 06 Aralık 2021
İmsak 06:11
Güneş 07:40
Öğle 12:37
İkindi 15:02
Akşam 17:23
Yatsı 18:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Fenerbahçe 15 27
3. Konyaspor 14 26
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 14 18
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 14 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Bursaspor 14 17
14. Menemenspor 13 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 14 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Brentford 15 17
13. Crystal Palace 15 16
14. Leeds United 15 16
15. Southampton 15 16
16. Everton 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Osasuna 16 21
10. Athletic Bilbao 15 20
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 16 8
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@