Hava Durumu

2023 LGS Ne Zaman Yapılacak? Sınav Tarihi Belli Oldu Mu?

Her yıl Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav tarihi ile ilgili merak her geçen gün artıyor. Çalışmaları son hızla devam eden binlerce öğrenci ve veliler 2023 LGS ne zaman yapılacak ve sınav tarihi belli oldu mu sorularının cevaplarını arıyor. İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 29.12.2022 18:47
Haber Güncellenme Tarihi: 29.12.2022 18:47
https://www.yozgatcamlik.com/
2023 LGS Ne Zaman Yapılacak? Sınav Tarihi Belli Oldu Mu?

Her yıl Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav tarihi ile ilgili merak her geçen gün artıyor. Çalışmaları son hızla devam eden binlerce öğrenci ve veliler 2023 LGS ne zaman yapılacak ve sınav tarihi belli oldu mu sorularının cevaplarını arıyor. İşte detaylar…
2023 LGS Ne Zaman?
2023 yılında uygulanacak LGS sınavı için henüz resmi bir tarih açıklanmadı. Fakat birçok eğitimcinin sınav tarihi ile ilgili tahminleri bulunuyor. Millî Eğitim Bakanlığı 2018 yılından itibaren uygulamaya başladığı LGS sınavını her yıl haziran ayının ilk hafta sonunda uyguladı. Genel olarak pazar günü tercih edildi. Bundan kaynaklı birçok eğitimcinin ortak görüşü 2023 yılında uygulanacak olan LGS sınavının 4 Haziran Pazar günü uygulanacağı yönünde. Bu konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama gelmese de eğitimciler bu tarihi baz alarak öğrencilerini yönlendirdiklerini ifade ediyor.
2023 LGS Kaç Gün Kaldı?
Eğer tahmin edilen tarihte LGS sınavı uygulanacak olursa bugün itibariyle sınava 160 gün kaldı. Sınav hazırlık süreci içerisinde sınava kalan sürenin takip edilmesi de oldukça önemlidir. Konuların erkenden tamamlanması ve seri deneme sınavlarına geçiş süreci için öğrencilerin sürekli olarak sınava kalan süreyi takip etmesi gerekmektedir. Peki öğrencilerimiz sınava kalan süreyi nereden öğrenebilirler. Bunun için birçok web sitesi LGS Sayacı adı altında sınava kalan süreyi öğrenciler ve veliler ile paylaşmıştır. Arama motorlarına LGS Sayacı veya LGS’ye kaç gün kaldı ifadeleri yazıldığı zaman çıkan web siteleri üzerinden sınava kalan süre takip edilebilir.
LGS Sınavında Kaç Soru Sorulmakta?
Millî Eğitim Bakanlığı LGS sınavını iki oturumda uygulamaktadır. Birinci oturumda yani sözel bölümde Türkçe ’den 20, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden 10, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ’ten 10, Yabancı Dil’den ise 10 soru sorulmaktadır. Sözel bölüm için verilen süre 75 dakika olarak belirlenmiştir. Sözel bölüm tamamlandıktan sonra öğrenciler 45 dakikalık araya çıkmaktadır. Ardından ikinci oturum uygulanır. İkinci oturumda yani sayısal bölümde Matematik ’den 20 ve Fen Birlikleri’nden 20 soru sorulmaktadır. Sayısal bölüm için verilen süre ise 80 dakika olarak belirlenmiştir.
- Ek süre verilen özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerde;
- Yabancı Dil alt testinden muaf olanların birinci oturumdaki toplam süresi 80 dakika,
- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinden muaf olanların birinci oturumdaki toplam süresi 80 dakika,
- Yabancı Dil ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testlerinden muaf olanların birinci oturumdaki toplam süresi 65 dakika olarak uygulanacaktır.
- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinden muaf olan öğrencilerin birinci oturumdaki toplam süresi 60 dakika olarak uygulanacaktır.
LGS Örnek Sorular Yayınladı Mı?
Millî Eğitim Bakanlığı sınav hazırlık süreci içerisinde her ay öğrenciler için örnek sorular yayınlamaktadır. Bu yıl içerisinde de ekim, kasım ve aralık ayına ait örnek sorular Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı. Yayınlanan sorularda ana branşlardan yani Türkçe, Matematik ve Fen Bilimlerinden 10’ar soru, diğer branşlardan yani Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil’den 5’er soru yayınlamaktadır. Yayınlanan örnek sorular ile birlikte öğrencilerimiz sınav hazırlık süreci içerisinde birçok yeni nesil soru kalıbı ile karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca bu sorular bu sene içerisinde uygulanacak LGS sınavı için bir pusula görevi üstlenmektedir. Sınava hazırlanan tüm öğrencilerimizin mutlaka bu soruları çözmeleri gerekmektedir. Çözülemeyen her örnek soru için öğretmenlerinden destek alabilirler.
Sınava Hazırlanırken Hangi Kanallar Takip Edilmelidir?
Sınav hazırlık süreci içerisinde öğrencilere katkı sağlaması adına birçok Youtube kanalı bulunmaktadır. Bu kanallar üzerinden öğrencilerimiz eksik olduğu konuları veya yeni öğrenecekleri konuları izleyerek kademeli olarak ilerleyiş sağlamaktadır. Özellikle pandemi döneminin uzun bir süre hayatımıza girmesi ile birlikte online eğitim hayatımızda kalıcı bir yer edindi. Bu alanda Youtube üzerinden çok iyi çalışmalar yürüten eğitim kanallarının hem sayısı hem içeriklerinde ciddi bir düzeyde artış oldu. Bu durum öğrencilerimiz için oldukça faydalı bir noktaya taşındı. Okulda konuyu iyi öğrenemeyen veya önden gitmek isteyen tüm öğrenciler artık Youtube üzerinden arama bölümüne konusunu yazarak çıkan videolar üzerinden eksik olduğu kısımları kapatmaktadır. Örnek olarak işlem önceliği konusunda sıkıntı yaşayan bir öğrenci Youtube arama kısmını konusunu yazarak ders videoları ile konu eksikliğini kapatmaktadır. Öğrencilerin en çok matematik dersi noktasında arama yaptığı ve ders videoları izlediği ise birçok raporda karşımıza çıkmaktadır.
Sadece sınav hazırlık süreci değil aynı zamanda ortaokul matematik noktasında da öğrenciler arama yaparak ders videolarına büyük ilgi göstermektedir. Örnek olabilmesi adına aşağıya bir ders videosu ekliyorum. İzleyerek öğrencilerin takip ettiği kanalları inceleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=4RCwWvy52Lc

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.