Hava Durumu

Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Böyükata Seminerlerine devam ediyor

Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Tez konularının projelendirilmesi konusu çevrimiçi seminerle anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2022 10:24
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2022 10:24
https://www.yozgatcamlik.com/
Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Böyükata Seminerlerine devam ediyor

Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen“Webinar Serisi” programının konuğu oldu.

KTÜ – Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Asım Kadıoğlu’nun daveti üzerine Prof. Dr. Mustafa Böyükata, lisansüstü öğrenciler için 08 Aralık 2022 Perşembe akşamı “Zoom Uzaktan Toplantı Uygulaması” üzerinden çevrimiçi olarak düzenlenen "Tez Çalışmalarının Projelendirilmesi: Niçin ve Nasıl?" konulu eğitim seminerinde konu seçimi, tez çalışmasının planlanması, projeye dönüştürme ve çıktılar üzerinde durdu.

Çoğunluğu lisansüstü düzeyde öğrenimlerine devam eden Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri olmak üzere 40 civarında katılımcının farklı sürelerle iştirak ettiği eğitim seminerinde araştırma çalışmalarının projelendirilmesinin ve proje tabanlı yürütülmesinin önemi ortaya kondu.

Enstitü Müdür Yardımcıları Prof. Dr. Tayfun Dede ve Prof. Dr. İsmail Aydın’ın yanı sıra farklı üniversitelerden akademisyenlerinde yer aldığı buluşmada Prof. Dr. Mustafa Böyükata seminerini katılımcıları da diyaloglara dahil ederek etkileşimli bir yolla yürütmeye çalıştı.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata konuşmasında lisans düzeyinde eğitim yapan birisinin bir meslekte yetkinlik, muktesebat, nosyon kazanacağını, yüksek lisans yaptığında bilim uzmanı sıfatı kazanacağını, doktora derecesine sahip olduğunda ise bilim insanı olacağını hatırlatarak, bu yeterliliklerin niteliğini yükselten etkin yollardın başında proje tabanlı çalışmanın geldiğini farklı yönleriyle ortaya koymaya çalıştı. Bir araştırma konusunun projelendirilmesinde nasıl bir strateji izlenebileceğine ilişkin bilgiler paylaştı.

Projelendirilecek bir tez çalışmasının orijinal yanlarının, yenilikçi yönlerinin, benzer çalışmalardan farklılıklarının, tamamlayıcı yönlerinin, bilim alanında getireceği yeniliklerin, gelişime sağlayacağı katkıların ve hipotezinin niteliğinin yüksek olmasının bekleneceğini bilmek ve bunları proje önerisine yazarken, “Bu proje bitince hatırlanmaya değer yanları neler olacak?” diye kendi kendimize sorarak, olabildiğince özgün yanlarının ortaya konmasına özen gösterilmesi gerektiği yönünde bilgiler paylaşan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Her proje bitiminde, yeni yönelimlere sahip olabilmeliyiz, yapılan çalışmaya ilişkin yeni bir öneri sunabilmeliyiz.” dedi.

Aynı zamanda eşzamanlı olarak Fen Bilimleri Enstitüsü Youtube Kanalı üzerinden de canlı yayınlanan çevrimiçi toplantıda katılımcıların soruları da cevaplandırıldı ve değerlendirmeleri alındı.

Seminere ilişkin yapılan değerlendirmede katılımcılar, verilen eğitim seminerinin büyük oranda konu itibariyle yeterli bir içeriğe sahip olduğunu, mesleki gelişime katkı sağladığını, araştırma, lisansüstü tez hazırlama ve bilimsel yayın yapma motivasyonunu artırıcı düzeyde olduğunu, kişisel gelişime katkı sağladığını belirterek benzer eğitim etkinliklerinin devam ettirilmesini istediklerini belirtmişlerdir.

Toplantının moderatörlüğünü de yapan Enstitü Müdürü Prof. Dr. Asım Kadıoğlu, daha önceleri pek çok kez birlikte eğitim etkinliklerinde yer aldıklarını hatırlatarak, bu seminerinde faydalı olduğunu ve yine yeni şeyler üzerinde düşünmeye katkı verdiğini ifade ederek Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya teşekkür etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.