Hava Durumu

Asgari Ücret Üçüncü Toplantısı Sona Erdi! Toplantının Ardından Bir Rakam Telaffuz Edildi!

Alınan bilgiler neticesinde asgari ücret toplantısının ardından birçok kişi Asgari ücretin 2023 yılında ne kadar olacağını merak ederken Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay'dan bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı henüz gündeme gelmese de bir açıklama yapıldı ve işte haberin tüm detayları...

Haber Giriş Tarihi: 20.12.2022 17:28
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2022 09:39
https://www.yozgatcamlik.com/
Asgari Ücret Üçüncü Toplantısı Sona Erdi! Toplantının Ardından Bir Rakam Telaffuz Edildi!

Bilindiği üzere doğrudan 7 milyon kişiye dolaylı olarak ise birçok kişiyi ilgilendiren asgari ücret tespit Komisyonu ikinci toplantısının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yaptı. Bunun ile birlikte Türkiş Genel Başkanı Ergün Atalay türk-iş'in resmi teklifinin 9.000 lira olduğunu verirlerse masaya oturup imza atacaklarını fakat vermezlerse meselenin içinde olmayacaklarını ifade etti. Bunun ile birlikte işçi işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan asgari ücret tespit Komisyonu 2023 yılında geçerli olacak asgari ücrete belirleme görüşmeleri kapsamında bir kere daha bir araya geldi. Bunun ile birlikte birçok vatandaş ise Asgari ücretin 2023 yılında ne kadar olacağını merak eder iken bu toplantıdan da herhangi bir rakam telaffuz edilmez iken TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'dan açıklamalarda yapıldı. Ayrıca asgari ücret tespit Komisyonu 3 toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahibinde yaparak bu toplantı basına kapalı gerçekleştirildi ve 3 saate yakın sürdü. Alınan bilgiler neticesinde toplantının son bölümünde TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'da toplantıya dahil oldu.
 

Ergün Atalay Talep Ettikleri Rakamı Duyurdu
 

Alınan bilgiler neticesinde asgari ücret tespit Komisyonu bir kere daha bir araya geldi toplantının son bulmasının ardından türk-iş Genel Başkanı Ergün Atalay açıklamalarda bulundu.

Ergün Atalay: Asgari ücret teklifimiz 9 bin lira

Ergün Atalay 20 gündür süren sürecin ardından 3 Toplantıya katıldı ve 1 saat evvel toplantı son buldu. Alınan bilgiler neticesinde Turkish 40 senedir açlık ve yoksulluk sınırları ile ilgili araştırma yaptıklarını ifade eden Ergün Atalay açlık sınırının 7.785 lira olduğunu yoksulluk sınırının ise 10.000 lira olduğunu 20 gündür taleplerini ilettiklerini ve ilk etapta talebin 7.785 lira olduğunu ifade etti. Açıklamalarına devam ederek hiçbir tekliflerinin olmadığını fakat şimdi teklifi bakan Bey'e ve komisyona söylediklerini tekliflerinin 9 bin lira olduğunu verirler ise masaya oturacaklarını fakat vermezlerse o meselenin içinde olmayacaklarını defaatle dile getirdi. Ergün Atalay tarafından yapılan bu açıklamanın ardından gözler asgari ücret tespit komisyonuna çevrildi ve asgari ücretini 2023 yılında ne kadar olacağı ise merak söz konusu oldu.
 

Asgari Ücret Net 5 bin 500 Lira
 

Alınan bilgiler neticesinde asgari ücret bir işçi için aylık brüt 6471 lira vergiler ve kesintiler düştüğünde ise net 5.500 lira 35 kuruş olarak 2022 yılında uygulanmaya konuldu. Bunun ile birlikte Asgari ücretin işverene toplam maliyeti bir işçi için 7603 lira 43 kuruş olur iken bunun 6.471 lirası brüt asgari ücret 1.3 lira 1 kuruşu Sosyal Güvenlik Primi ve 129 lira 42 kuruşu ise işveren işsizlik sigorta primini oluşturuyor.

SON DAKİKA | Milyonların gözü burada! Asgari ücrette 3. toplantının tarihi  belli oldu -

Bunun dışında asgari ücreti yasa gereği işçi işveren ve hükümetten Beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan asgari ücret tespit Komisyonu belirliyor ve komisyon Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından toplantıya çağrılıyor aynı zamanda yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında tahammül üzerine Aralık ayında 4 defa toplanıyor. Bunun ile birlikte Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon o en az 10 üyenin katılımı ile toplanıp oy çokluğu ile karar veriliyor ve oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı da kabul ediliyor. Bunun ile birlikte toplantının yapılmasının ardından gözler her ne kadar asgari ücret tespit komisyonuna çevrilse de henüz net bir rakam telaffuz edilmedi. Asgari ücret tespit komisyonunun ardından Ergün Atalay tarafından yapılan açıklama ile birlikte işveren tarafından herhangi net bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Böylece gözler asgari ücretin bir sonraki toplantısına çevrildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.