Hava Durumu

Konut kredisinde yeni dönem... Hakan Akçam duyurdu: gelire göre faiz uygulaması geliyor!

Alt, orta ve üst gelir için üç farklı faiz oranı bulunması faiz oranlarının 0.69 - 1.20 arasında olması öngörülüyor. Konutu canlandıracak kampanya bu ay başlayacak.

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2022 22:34
Haber Güncellenme Tarihi: 04.12.2022 12:00
https://www.yozgatcamlik.com/
Konut kredisinde yeni dönem... Hakan Akçam duyurdu: gelire göre faiz uygulaması geliyor!
Konut kredisinde gelire göre faiz uygulanacak

Konut üreticilerinin kilitlendiği konut kampanyasıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Alt, orta ve üst gelir için üç farklı faiz oranı bulunması, kampanyada faiz oranlarının 0.69 ile 1.20 arasında olması öngörülüyor. Konutu canlandıracak kampanya Aralık ayında başlayacak. Hem konut kredi faizlerinin yükselmesi, hem de verilen kredi miktarının 300 bin TL bandında kalması, Türkiye’de konut satışlarını sert şekilde düşürürken, sektörün gözü kamunun başlatacağı kampanyaya kilitlendi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, hazırlanacak kampanya ilgili olarak 12 Kasım’da müteahhitlerle bir araya gelerek beklentilerini aldı.

"ÜÇ FARKLI FAİZ SİSTEMİ OLACAK"

 Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam  “Sektöre yönelik yeni pakette gelir gruplarına göre üç farklı faiz sistemi olacak. Faiz oranlarının 0.69’dan başlayıp, 1.20’ye kadar gelmesi bekleniyor” dedi. BDDK'nın kısıtlamayı getirmeden 4-5 ay önce ciddi bir yerli talebi olduğu  "Yerli talebinde hesap şuydu, ‘enflasyon yüksek, krediler uygun, gelin gayrimenkul alalım’ idi. Böylece hem para kazandırılır, hem de barınma ihtiyacı karşılanır. Akçam, aralık ayı ortasında deklare edilmesiyle birlikte, ocak, şubat ve martta sektöre ciddi bir hareket katmasını beklediklerini söyledi.

“ARZ TALEBİ KARŞILAYAMIYOR”

Türkiye’de depremden dolayı yeni üretim gerektiğini, ayrıca nüfus artış hızından dolayı konuta talebin arttığını söyleyen Akçam, “Arz, talebi karşılayamıyor. İnsanlar paraya erişemediği için konut alamıyor. Konuta erişemeyince de bir süre kirada oturmayı tercih ediyorlar. Nitekim kira fiyatlarının yükselmesinin bir nedeni de bu sefer bu kredi işe yarayabilir. Geçen yıl çok fazla kişi faydalanamadı, ama bu yıl faydalanabilirler. Almayı düşünen 3-4 milyonluk bir kitle var, onlar da alamayıp kirada kaldığı için kiralar bu kadar artıyor”

“TALEP YOK, YENİ PROJELERE BAŞLAYAMIYOR”

2022 yılında ruhsatı alan firma sayısı oldukça az. Ayrıca  yerli alıcı tarafında  hiç talep yok. Bu nedenle de sektör yeni konut üretemiyor. Sadece yabancı tarafından bir alım devam ediyor. Ancak orada da vatandaşlık bedeli 400 bin dolara çıkınca alımlar kesildi. Bu nedenle alternatif ülkeler olan AB üyesi Yunanistan, Bulgaristan’a kaydılar. Dolayısıyla 400 bin dolardan sonra piyasa yüzde 80 daralmış vaziyette. Yüzde 20’nin durmamasının nedeni de Ruslar. Yoksa Arap yok. Cezayirli, Afganlı ve Iraklı alıyor"  Birkaç ay öncesinde piyasanın hareketli olmasında yabancıların etkisinin yüksek olduğu “Çünkü yabancı alımı yüzde 10 olsa da, piyasada kaldıraç etkisi yaparak yerlinin de konut almasını sağlıyordu. Şimdi yabancı daralınca, yerlideki o satış adetleri de azaldı. Bu daha iyi fotoğraf”.

“BU KAMPANYA ETKİLİ OLACAK”

Kampanyanın aralık ayında başlamasını beklediklerini Belirten Akçam “Bu sefer etkili olacak. Çünkü insanlar enflasyonun gelecek birkaç yıl yüzde 50’ler seviyesinde olacağını öngörüyor. Dolayısıyla konut kredisinde faizler yüzde 7-10’a denk geleceğinden insanlar bunu kullanmak isteyecek. Çünkü bu enflasyonda 2,5 milyonluk ev 1 yıl sonra 4 milyon olacak” dedi.

“YERLİNİN ALIMI YABANCIDAN DAHA FAZLA DÜŞTÜ”

Yerli ve yabancıya yapılan satışın düştüğünü, ancak en fazla düşüşün yerli alıcıda olduğu “Yabancıda düşüş yüzde 8 ila 9 arasında iken, yerli müşteride düşüş yüzde 40 civarında. Ancak vatandaşlık bedelinin 250 bin dolar olması da çok doğru değil. Çünkü bu rakama ev aldığında, SGK sisteminden faydalanacak, oy kullanacak. Bu nedenle 400 bin dolara gayrimenkul alamayacak birisine de vatandaşlık verilmesin.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.