Hava Durumu

Orta gelirliye konut kampanyası yeni evim projesinin detayları açıklandı: Taksitler kaç yıl, şartlar neler?

Dar gelirlilerin ardından orta gelirliye konut için detaylar açıklandı. Buna göre, 15 Yıla kadar 0.69 faiz ile hazır evler satılacak. Fiyat arttıranlar cezalandırılacak.

Haber Giriş Tarihi: 04.01.2023 10:56
Haber Güncellenme Tarihi: 04.01.2023 11:09
https://www.yozgatcamlik.com/
Orta gelirliye konut kampanyası yeni evim projesinin detayları açıklandı: Taksitler kaç yıl, şartlar neler?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası"nın detaylarını açıkladı. Buna göre, Türkiye 3 bölgeye ayrıldı. Bakan Nebati, "Programımız kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm illerimiz de 3. bölge olarak belirlenmiştir." dedi. 

İSTANBUL'DA 5 MİLYON KREDİ ÇEKİLEBİLECEK

Nureddin Nebati "Programımız çerçevesinde bankalarımız ve katılım finans kurumlarımız tarafından sağlanacak finansman tutarları: 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki illerimizde en çok 3 milyon TL, 3. Bölgedeki illerimiz için ise en çok 2 milyon TL’dir. Programımız kapsamında sağlanacak finansman sıfır konutlara yöneliktir. Programdan yararlanabilmek için hanehalkı toplam gelirini dikkate almaktayız. Programdan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

5 YIL BOYUNCA SATILAMAYACAK

Bakan Nebati "1. Bölge (İstanbul) ve 2. bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) illerimizde konut almak isteyen vatandaşımızın, son bir yılda bu illerde ikamet etmiş olması şartı aranacaktır. 3. Bölgedeki illerimizdeyse ikamet şartı aranmayacaktır. Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacaktır." dedi.

PEŞİNAT ORANI YÜZDE 10

Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenmiştir. Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kar payı oranları 0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacak. Vatandaşların ilk üç yılda ödeyecekleri aylık taksit tutarının belirli bir kısmını, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek.

3 FARKLI AŞAMADA KREDİ

Başvuran vatandaşlar 3 farklı aşamadaki konutlar için kredi kullanabilecek: Birincisi, tamamlanmış konutlar. İkincisi, belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar. Üçüncüsü ise yapımına başlanacak olan konutlar. İlk iki durumda, konuta ve başvuru sahibine dair şartların ilgili banka tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirilmesi halinde, program kapsamında finansman imkânı ve Hazine Bakanlığı katkısı sağlanacak. Yeni başlayacak projeleri kapsayan üçüncü durumda ise konutun bir parçası olduğu konut projesinin bankalar tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirmesi ana kıstas olacak. Bu durumda projenin bu program kapsamına alınması için bankanın müteahhitle proje bazında Garantörlük Anlaşması imzalaması gerekecek. Bu sayede, inşaatın temeli atılmadan konut kredisi kullanma imkânı oluşacak. 

HAKSIZ FİYAT ARTIŞLARINA YAPTIRIM

Ayrıca, enflasyonla mücadele kapsamında, haksız fiyat artışı gerçekleştirenler özelinde de tespitler yapılarak ve ilgili birimlerle paylaşılacak. Böylece haksız fiyat artışı yapanlara ceza verilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sözlerini "Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Programa destek veren herkese teşekkür ediyor, tüm vatandaşlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını can-ı gönülden temenni ediyorum." diyerek tamamladı.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.