Hava Durumu

Türk-İŞ'in 9 Bin Liralık Asgari ücret açıklaması vatandaşı heyecanlandırdı!

Türk-İŞ'in "bizim asgari ücret teklifimiz 9 Bin" açıklaması beklentiyi yükseltti. Vatandaşlardan 9 Bin lirayı çok bulan da var, 10 Bin lirayı bile az bulan da..

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2022 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2022 20:05
https://www.yozgatcamlik.com/
1

Türk-İŞ “kırmızı çizgimiz 9 bin liradır” diyerek, 7 Bin 585 Lira gibi bir rakamla pazarlığa oturmadıklarını belirtti ve masadakilere verdiği net mesajla toplantıdan kalktı. Peki 9 Bin Liralık asgari ücrete vatandaş nasıl bakıyor? Çamlık Medya ekibi Başkent Ankara’da mikrofonu Millete tuttu, işte yanıtlar...

------- 
Emre Demirtaş: Asgari ücretin bu kadar artması yerine TL’nin döviz karşısındaki değerinin artması daha doğru olur. Çünkü asgari ücret ne kadar artarsa enflasyon da aynı ölçüde artıyor. Alım gücü düşecek. Asgari ücretin artmasını bırakın, artma söylentisi bile fiyatlara yansıyor. İşverenler de kendilerini garantiye almak için ürün ve hizmetlerine zam yapıyor.
 


Hasan Semih Zehiroğlu: Açık konuşmak gerekirse ben yüksek bir artış olmasına sıcak bakmıyorum. Çünkü temelde asgari ücretteki artış fiyatları da hızlı yükseltir. Dengenin sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Yaklaşık 8 Bin TL’ye gelmesi fiyatların da bununla dengeli bir şekilde kontrol edilmesi gerektiği kanaatindeyim.
 


Hasan Atak: Asgari ücretin 10 Bin bile olması yetmez. Hayat şartları ortada. Bakanımız EYT açıklaması yaptı, önce yaş sınırı yokken sonra kadınlarda 48 erkeklerde 50 sınırı çıkarıldı. Bundan geri adım atılmalı. Sayın Cumhurbaşkanımız ne layık görecek onu bilmiyoruz ama 10 Bin Lira olması gerekir.


 
Gökhan Erciyes: Asgari ücret 8 Bin civarı olmalı işverenleri de düşünmek gerekiyor.
 
Muhammet Ünal: Asgari ücret konusu hiç düşünmedim. Ancak şu anki ücretin üzerine Bin 500 daha koyarlar diye düşünüyorum. 7 Bin civarında olmalı. 
 
Hayrunnisa Ünal: Şu anda 2 kişi yaşadığımız için bizi geçindiriyor olabilir ama çocuklu aileler geçinemez. Aslında hiçbir artış olmasa ve zam da olmasa her şey daha güzel olur.
 
Samet Yılmaztürk: Ne asgari ücret ne de herhangi bir başka konuda maalesef ülkeye dair bir beklentim yok. 
 
Muammer Erdem: 12 Bin lira asgari ücret olmalı. İnsanlar gıda ağırlıklı olarak gıda harcaması yapıyor. Gıdadaki artış yüzde 200’ün üzerinde. 

 
Semanur Kızılca: Asgari ücretin 7 Bin 500 Lira olmasını bekliyorum. Eniştem ile iddiaya girdik o 8 Bin dedi, ben 7 Bin 500. İnşallah 7 Bin 500 olur da iddiayı kazanırım. 10 Bin de olsa kurtarmayacak. Bu sefer ekmek 10 Lira olacak. Biz hiçbir şeye zam istemiyoruz, her şeye indirim istiyoruz, yaşamak istiyoruz.
 
Veysel Şaşmaz: 10’dan aşağı olmamasını bekliyoruz. Aslında 10 Bin olması daha iyi olmuyor diğer ürünlere de zam geliyor. Bir nevi bir yerden alıp bir yerden veriyoruz.
 


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.