28. Eldivan Hacı Murad-ı Veli’yi Anma, Kültür ve Spor Etkinlikleri ve Eldivan Kiraz Festivali vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi

28. Eldivan Hacı Murad-ı Veli’yi Anma, Kültür ve Spor Etkinlikleri ve Eldivan Kiraz Festivali vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.

GENEL 02.07.2022, 18:57 Mehmet Şenol
28. Eldivan Hacı Murad-ı Veli’yi Anma, Kültür ve Spor Etkinlikleri ve Eldivan Kiraz Festivali vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi

28. Eldivan Hacı Murad-ı Veli’yi Anma, Kültür ve Spor Etkinlikleri ve Eldivan Kiraz Festivali vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde trap atışları ile başlayan etkinlik, Hacı Murad-ı Veli Camii’nde kılınan Cuma namazının ardından okunan Mevlid ile devam ederken, kiraz yarışması, buzağı yarışması, spor yarışmaları ve gün sonunda da Eldivan meydanındaki protokol konuşmaları ve konser organizasyonu ile sona erdi.

Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafcı ve Eldivan Kaymakamı Merve Ayşe Arslan, Eldivanlı vatandaşlara ve etkinlikler için gelen konuklara hitap ettikleri konuşmalarında günün anlam ve önemine değinerek geçmişten bu güne bu geleneği yaşatan büyüklere teşekkür ettiler.

Gün boyu süren etkinliğin en yoğun kısmı akşam saatlerinde yaşanırken, Çankırı’dan, Ankara’dan, İstanbul’dan ve civar ilçelerden çok sayıda kişi Eldivan’a akın etti.

Ev sahipliğini Eldivan Kaymakamı Merve Ayşe Arslan ve Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafcı’nın yaptığı etkinlikte Kiraz Ağalığı sorumluluğunu bu yıl da üstlenen Eldivanlı İş İnsanı Tufan Kıdıman, etkinliklere maddi ve manevi katkıda bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, İYİ Parti Uluslararası Politikalar Başkan Yardımcısı, Çankırılı İş İnsanı Mehmet Ali Karamemiş,  İstanbul Çankırı Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Zeynettin Aydın, Ankara Çankırı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Adem Can, Ankara Çankırılılar Derneği Başkanı Aydın Öksüz, Ankara Vergi Dairesi Başkanı Yüksel Duman, Pursaklar Belediye Başkan Yardımcısı Hamdi Kesgin, 1074 Çankırı Spor Kulübü Başkanı Barbaros Özdemir, Çankırı Bürokratlar Birliği Başkanvekili Ercan Irmak, Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Teke, AK Parti Çankırı İl Başkanı Abdulkadir Çelik, İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş, Kızılırmak Belediye Başkanı Bayar Soysal, Atkaracalar Belediye Başkanı Harun Oflaz, Kurşunlu Belediye Başkanı Şakir Kaymak, Şabanözü Belediye Başkanı Faik Özcan, Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, Korgun Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Kozan, Saçak Belediye Başkanı Ramazan Yarım, Çardaklı Belediye Başkanı Osman Yılmaz, AK Parti Pursaklar Meclis Üyesi Murat Akkaya, AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, İstanbul Eldivan Dernekler Birliği Başkanı Erdal Çorak, Medya Ankara Genel Yayın Yönetmeni Bayram Polat, KOSGEB Çankırı İl Müdürü Cengiz Uğur, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Çankırı İl Müdürü Emrullah Celepverdi, Çankırı Tarım İl Müdürü Hüseyin Düzgün, Kargaz İl Müdürü Levent Ceran, TKDK İl Müdürü Emre AKBIYIK, Çalışma Bakanlığı Uluslararası İş Gücü Müdürü İsmail Akbıyık, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

MEHMET ALİ KARAMEMİŞ “SÖZ KONUSU MEMLEKETİMİZSE SİYASET ÜSTÜ DÜŞÜNMELİYİZ”

İYİ Parti Uluslararası Politikalar Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş de Cuma namazı öncesi etkinliklere katılarak, mesaisini gün boyu Eldivan’a ayırdı.

Mevlid programı sonrası beraberindeki heyetle birlikte Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafçı’yı makamında ziyaret eden Karamemiş, etkinliklerin hazırlanmasındaki emeklerinden ve misafirperverliğinden ötürü Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafçı’ya teşekkür etti. “Söz konusu memleketimizse, siyaset üstü düşünmeliyiz, birlik beraberlik içerisinde olmalıyız” diyen Mehmet Ali Karamemiş, Çankırı Aşçılar Derneği tarafından yapılan Başkan Lafcı’nın ikram ettiği kirazlı baklavadan tattı.

“GELENEĞİNDEN VAZGEÇMEYEN ELDİVAN, MİSAFİRPERVERLİĞİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ”

Belediye ziyareti sonrası Eldivan meydanında pazarcı esnaflarını ve kiraz satıcılarını ziyaret eden İYİ Parti Uluslararası Politikalar Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş daha sonra emekli Sağlık Çalışanı Abdullah Doğan’ın bahçesine konuk oldu. İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş, Merkez İlçe Başkanı Fevzi Çim ve beraberindeki heyetle birlikte katıldıkları ziyarette, uzun yıllar Çankırı’nın tüm köylerinde sünnetçilik yapan emekli Sağlık Çalışanı Abdullah Doğan hatıralarını anlattı. Doğan, Karamemiş’e ve konuklara bahçesindeki meyve ve sebzelerden ikram etti.

Önceki dönem Eldivan Belediye Başkanı Nusrettin Gökçer’i market işletmesinde ziyaret eden Karamemiş ve beraberindeki heyet, sonrasında Eldivan Kiraz Festivali etkinliğini ilk başlatan eski Eldivan Belediye Başkanlarından ve Kiraz Üreticileri Birliği Başkanlarından Ahmet Karatatar’ın evine konuk oldular. Eldivan’ın lezzetlerinin ve kirazının ikram edildiği ziyarette Eldivan’a dair anılarını da paylaşan Mehmet Ali Karamemiş kiraz festivalinin nasıl başladığını Ahmet Karatatar’dan dinledi.

“Eldivan’ın yöresel lezzetlerinin, kültürünün, geleneklerinin yaşatılmasında verdiğiniz emeklerden ötürü sizlere ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Böylesi özel günler, etkinlikler hem Çankırı insanımıza hem de şehrimize değer katıyor. Ben uzun yıllar yurt dışında yaşadım, onlarca ülkede, yüzlerce şehirde bulundum. İş dünyasında olduğumuz için birçok kültürden insanla bir araya geldim. Türk insanının ne kadar misafirperver olduğu tüm milletlerce bilinir, ama Çankırı misafirperverliğini ben çok daha ayrı, çok daha özel bir yere koyuyorum. Saf Anadolu insanları olarak bizler, geleneklerimize, göreneklerimize, örfümüze bağlıyız. Eldivan’da bunu bir kez daha gördüm, geleneğinden vazgeçmeyen Eldivan, misafirperverliğini bir kez daha gösterdi” ifadelerinde bulundu.

İLÇE BAŞKANI AYDIN “ELDİVAN’DA İYİ PARTİ’YE İLGİ VE TEVECCÜH ARTIYOR”

İYİ Parti Eldivan İlçe Başkanı Halil Aydın’ı da makamında ziyaret eden İYİ Parti Uluslararası Politikalar Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş ve İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş teşkilat çalışmaları hakkında bilgiler aldılar.

İYİ Parti Eldivan İlçe Başkanı Halil Aydın, Eldivan’da İYİ Parti’ye olan ilgi ve teveccühün her geçen gün arttığını söyleyerek “Eldivan’da bu Pazar genel seçim olsa ikinci parti durumundayız, yerel seçim olsa belediye başkanlığını kazanacak durumdayız. Partimize olan ilgi bize bu mesajı veriyor, ancak biz çalışmalarımızı her geçen gün arttırarak, daha da güçlenerek sürdürmeye devam edeceğiz. Geçmişte hangi partiye oy vermiş olursa olsun, vatanımız, milletimiz ve bayrağımızın daha iyi yerde olmasını isteyen herkesin, Eldivan insanımızın refahını arttırmak isteyen herkesin muhabbetine ve desteğine talibiz” dedi.

“DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAMIZ, ÇANKIRIMIZI DAHA YÜCE BİR NOKTAYA TAŞIYACAK”

Ziyaretlerin ardından son etkinliğin gerçekleştirildiği Eldivan meydanına gelen İYİ Parti Uluslararası Politikalar Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş ve beraberindeki heyet Eldivan Seymen gösterilerini izlediler.

Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafcı’nın açılış konuşması yaptığı konser programı öncesi, Ankara Çankırı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Adem Can ve İstanbul Çankırı Dernekleri Federasyonu Başkanı Zeynettin Aydın da birer konuşma yaparak birlik ve beraberlik mesajları verdiler.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu yaptığı konuşmasında “Hacı Murad-ı Veli Hazretleri’nin bölge için manevi öneminden bahsederek, etkinliğin gerçekleştirilmesinde katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Etkinlik esnasında basın mensuplarında değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Uluslararası Politikalar Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş, “Türkistan’dan Anadolu’ya göç eden Hoca Ahmet Yesevi’nin talebelerinden olan ve Anadolu’daki dört büyük veliden birisi olarak bilinen Hacı Murad-ı Veli Hazretleri’nin türbesinin Eldivan, Seydi Köyü’müzde bulunuyor olması hem Çankırı’mız hem de bölgemiz için son derece önemli. Kültürümüzü, geleneklerimizi, örf ve adetlerimizi yaşatabilmek, manevi büyüklerimize sahip çıkabilmek hepimizin önceliği olmalı. Gençlerimizi bilimle, teknolojiyle daha donanımlı hale getirirken, geleneklerimizi ve manevi değerlerimizi de anlatmalı gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Eldivan festivali bizim için birçok açıdan anlamlı ve önemli. Bu yıl 28.’si yapılıyor, geçmişten bu güne emek veren, sürdüren herkese teşekkür ediyorum. Bugün Eldivan’daydık,  Çankırı’mızın her bir ilçesi farklı güzelliklerle, farklı değerlerle dolu. Değerlerimize sahip çıkmamız, Çankırı’mızı daha yüce bir noktaya taşıyacak, inşallah.” İfadelerinde bulundu.

Etkinlik Çankırılı sanatçı Turgay Başyayla’nın konseriyle sona erdi. Kendisi de Eldivanlı olan ünlü sanatçı Turgay Başyayla’ya hemşehrileri büyük ilgi gösterirken, şarkılarına eşlik ettiler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Boğazlıyan Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Boğazlıyan Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Namaz Vakti 04 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Keçiörengücü 15 26
4. Rizespor 14 25
5. Pendikspor 14 25
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Adanaspor 15 18
12. Altay 15 21
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@