Hava Durumu

Bekir Bozdağ: 65 Baronun CMK ücretlerine zam bildirisi kabul edilemez!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CMK savunma ücretlerine Ocak ayında zam geleceğini söyleyerek 65 baronun bildiri yayınlamasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2022 19:23
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2022 19:22
https://www.yozgatcamlik.com/
Bekir Bozdağ: 65 Baronun CMK ücretlerine zam bildirisi kabul edilemez!
BOZDAĞ: GÜNCEL FİYAT 1 OCAK'TA DEVREYE GİRER

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “CMK Ücret Tarifesi, ilgili yönetmeliğin 9. maddesine göre; ‘Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince baro tarafından görevlendirilen müdafi veya vekile ödenecek meblağ, her yıl Aralık ayında hazırlanan ve 1 Ocak tarihinden geçerli olmak üzere düzenlenen Tarifede gösterilir.’ Buna göre: CMK Asgari Ücret Tarifesi, her yıl; Aralık ayında hazırlanır, Resmi Gazete’de yayınlar ve Ocak ayının 1. günü de yürürlüğe girer. Bu süreç devam etmektedir. Yeni CMK Ücret Tarifesi, 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecektir” ifadelerini kullandı.

"BİLDİRİ YAYINLAMASI KABUL EDİLEMEZ"

Bakan Bozdağ, “Her yıl mevzuat gereği tekrarlanan bu usul, baroların da malumudur. Bu gerçeği bilmelerine rağmen, 65 baronun olağan dışı bir durum varmış ya da tarife değiştirilmeyecekmiş gibi bildiri yayınlamaları kabul edilemez. 21 Aralık 2022 tarihinde CMK otomatik atama sistemlerinin kapatılması bir hakkın suistimali olduğu gibi adli destekten yararlanacak vatandaşlarımızın da mağdur edilmesi anlamına gelir. Kimsenin hukuki yardımdan mahrum bırakılmasına izin vermeyeceğiz. Vatandaşlarımızın soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde hak mahrumiyetlerine uğramaması, hakkını daha iyi arayabilmesi ve kendini daha iyi savunabilmesi için yeni bir adli yardım sistemi kuracağız. Bu konudaki hazırlıklarımız devam etmektedir” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.