Hava Durumu

EYT kimleri kapsıyor, merak edilen EYT ile ilgili sorular ve cevapları...

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi yürürlüğe girdi. EYT ile ilgili milyonlarca kişinin beklediği müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 29.12.2022 09:27
Haber Güncellenme Tarihi: 29.12.2022 11:35
https://www.yozgatcamlik.com/
EYT kimleri kapsıyor, merak edilen EYT ile ilgili sorular ve cevapları...

EYT düzenlemesine dair merak edilen sorular ve cevaplarını sizler için paylaşıyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlediği basın toplantısıyla yıllardır ülkenin gündeminden bir türlü düşmeyen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesiyle ilgili son kararı verdi. Yaklaşık 2,5 milyon kişinin emekliliğe hak kazanacağı EYT düzenlemesi kimleri kapsıyor? Kimler EYT düzenlemesi dışında kalıyor? İşte EYT konusunda yapılan çalışma ve merak edilen soruların cevaplarını paylaşıyoruz.

EYT için SGK ve Bağ-Kur ayrımı var mı?

Eski sistemdeki SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için EYT düzenlemesi geçerli olacak.

EYT düzenlemesi kimleri kapsıyor?

Türkiye’de emekli olabilmek için üç şart bulunuyor. Prim ödeme gün sayısını, sigortalılık süresini ve yaşı tamamlamak… Yapılan düzenleme, şartlardan ilk ikisini tamamlamış olup da sadece yaş sebebiyle emeklilik bekleyenleri kapsıyor. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olup prim gün sayısını tamamlayanlar EYT düzenlemesinde faydalanacak.

EYT kaç kişiyi etkileyecek?

EYT düzenlemesiyle yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi emekli olma hakkına kavuşuyor.

EYT'den faydalanmak için yaş sınırı olacak mı?

Emeklilik hakkının kullanılması hususunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak. 8 Eylül 1999 öncesi işe girişi olanlardan kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor. Prim ve sigortalılık süresi şartlarını karşılayanlar yaşa bakılmadan emeklilik hakkı kazanacak.

EYT'li olup da çalışmaya devam edecekler ne olacak?

Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam edecek olanlar için sosyal sigorta prim teşviki getirilecek.

Patronlara kıdem tazminatı desteği var mı?

İşverenlere kıdem tazminatı ödemede güçlük çekmemeleri için Hazine ve Maliye Bakanlığı Kredi Garanti Fonu destekli bir kredi paketini devreye alacak.

Yeni kadroya geçenler ne yapacak?

Taşerondan kadroya alınanlardan hemen emekli olmayı tercih etmeyecekler için ayrı bir geçiş düzenlemesi hazırlanıyor.

Pirim günü eksik olanlar ne yapacak?

Prim günü dolmayan kadınlar doğum borçlanması, erkekler de askerlik borçlanması yapabiliyor. Bu sayede eksik günler tamamlanabiliyor.

Sigortalılık süresi dolmayanlar ne yapacak?

Prim şartını tamamlayan ancak sigortalılık süresini doldurmayanlar kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 bitince emeklilik hakkı kazanacak.

EYT düzenlemesi ne zaman yürürlüğe girecek?

Düzenlemenin 2023 yılının başında TBMM’ye sunulması ve ardından yasalaşması bekleniyor. Yürürlük tarihinin ise 1 Ocak 2023 olacağı tahmin ediliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.