Hava Durumu

Ortaöğretimde 10.000 Okul Projesi MEB tarafından başlatıldı

Okullar arası başarı farklarını azaltmak ve fırsat eşitliği amacıyla Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in talimatıyla "Ortaöğretimde 10.000 Okul Projesi" hazırlandı.

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2023 10:28
Haber Güncellenme Tarihi: 17.01.2023 10:28
https://www.yozgatcamlik.com/
Ortaöğretimde 10.000 Okul Projesi MEB tarafından başlatıldı

Akademik, sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimi destekleyen okul ortamlarının oluşturulması, okullar arası başarı farklarının azaltılması, eğitimde imkan ve fırsat eşitliğinin güçlendirilmesi amacıyla 4 milyar liralık bütçeyle "Ortaöğretimde 10.000 Okul Projesi" hazırlandı.

"ORTAÖĞRETİMDE 10.000 OKUL PROJESİ"


Milli Eğitim Bakanlığınca liselerde akademik, sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimi destekleyen okul ortamlarının oluşturulmasını sağlamak, okullar arası başarı farklarını azaltmak, eğitimde imkan ve fırsat eşitliğini güçlendirmek amacıyla Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in talimatıyla "Ortaöğretimde 10.000 Okul Projesi" hazırlandı. Bu yıl hayata geçirilecek proje için 4 milyar liralık bütçe ayrıldı.
Proje, Resmi Gazete'nin dünkü mükerrer sayısında yayımlanan 2023 Yılı Yatırım Programı'nın Kabulü ve Uygulanmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı'nda da yer aldı.
Proje ile Ortaöğretim, Din Öğretimi, Mesleki ve Teknik Eğitim, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüklerine bağlı okul ve kurumların ortaöğretim kademelerindeki dezavantajlı alanların desteklenerek eğitimin her kademesinde niteliğin artırılması amaçlanıyor.
Bu çerçevede, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri içinde oluşturulan veri takip modülüne okulların giriş yapmasıyla belirlenen ihtiyaçlar, ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerinde kurulan komisyonlarca kontrol edildikten sonra onaylandı.
 


ONARIM VE DONATIM İHTİYACI OLAN HER OKUL YARARLANACAK


Proje; "fiziksel şartları iyileştirme, "yönetici, öğretmen ve veli eğitimleri, akademik başarı desteği, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler" olmak üzere dört ana başlık üzerinden yürüyecek.
Fiziksel şartların iyileştirilmesi çerçevesinden onarım ve donatım ihtiyacı olan her okul yararlanacak. Bu çerçevede okulların tüm ortamlarının temizlik ve hijyen kurallarına uygun ve aynı zamanda tasarrufla, çevre bilinciyle yeniden dizayn edilmesi, öğretmenler odası standartlarının dizayn edilmesi, öğrenci pansiyonlarındaki yaşam alanlarının iyileştirilmesi, okulların genel fiziki çehresinin güzelleştirilmesi, fizik, kimya, biyoloji ve bilişim teknolojileri laboratuvarlarının güçlendirilmesi yer alıyor.YÖNETİCİ, ÖĞRETMEN VE VELİLERE EĞİTİMLER VERİLECEK


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu alanda yapılan çalışmalar neticesinde sahadan elde edilen veriler, literatür araştırmalarıyla zenginleştirilerek "yönetici, öğretmen ve veliler" için eğitim konu başlıkları belirlendi.
Yönetici ve öğretmen eğitimleri, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Personel Genel Müdürlüğü ve il milli eğitim müdürlükleri ile iş birliği halinde yürütülecek. Mesleki gelişim toplulukları, yönetici öğretmen hareketliliği ve okul temelli mesleki gelişim programları çerçevesinde gerekli çalışmalar yapılacak.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.