Hava Durumu

Türk Eğitim-Sen Öğretmenlik Meslek Kanunu çalıştayı düzenliyor

Türk Eğitim-Sen tarafından 20-23 Ocak tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek “Öğretmenlik Meslek Kanunu Çalıştayı”na Yozgat Şube Başkanı Mahmut Sunay Kabayel de katılacak

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2023 09:49
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2023 09:49
https://www.yozgatcamlik.com/
Türk Eğitim-Sen Öğretmenlik Meslek Kanunu çalıştayı düzenliyor

TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN ÇALIŞTAY 

Türk Eğitim-Sen tarafından 20-23 Ocak tarihleri arasında Ankara’da “Öğretmenlik Meslek Kanunu Çalıştayı” düzenlenecek. Türk Eğitim-Sen Yozgat Şube Başkanı Mahmut Sunay Kabayel, Türk Eğitim-Sen’in sorumlu sendikacılığı ilke edinerek çalıştığını belirterek, çalıştayda tekliflerini hazırlayarak paydaşlarına sunacaklarını söyledi.  Kabayel, 20 -23 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan çalıştaya 81 ilden katılımın olacağını belirterek, “Çalıştayda tekliflerimizi hazırlayarak, paydaşlarımıza sunacağız.  20-23 Ocak 2023 tarihleri arasında 81 ilden öğretmen, okul idarecisi, özel kurum temsilcisi, akademisyenler, bürokratlar, bakanlık müfettişleri, eğitim yöneticileri ve uzman yaklaşık 200 eğitimcinin katılımlarıyla gerçekleştirilecek çalıştayda, el birliğiyle kanunun muhtevasına ivme kazandıracak görüş ve teklifler hazırlanacak; oluşturulan raporlar ise Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşları, kanun koyucular ve siyasi parti temsilcileri ile paylaşılacaktır” şeklinde konuştu. 


BİRÇOK KONU KONUŞULACAK 


Çalıştayda öğretmenlik mesleğini ilgilendiren birçok konunun masaya yatırılacağını da dile getiren Kabayel, “Öğretmen yetiştirme, Öğretmenlerin atama ve yer değiştirmeleri, hizmet içi eğitimi 
Kariyer basamaklarında uzman ve başöğretmen unvanlarının sınava dayalı değil, hizmet yılı esas alınarak verilmesi, Ehliyet ve liyakat sahibi yöneticilerin iş başına getirilmesi,  Atama ve görevde yükselmelerde objektif ve adil bir sistemin inşası, Öğretmenlerin mali, özlük ve sosyal hakları, ek ders ücretleri, uzman/başöğretmen tazminatının emekliliğe sayılması,  10 yılını doldurmamış öğretmenlerin ekonomik koşullarının iyileştirilmesi,  Şeffaf bir ödül sisteminin getirilmesi, Öğretmenlerin maruz kaldığı şiddet ve mobbinge karşı tedbir alınması gibi birçok konuyu yakın plana alacaktır” ifadelerine yer verdi. 


2022’DE YASALAŞTI 


“Bilindiği gibi Öğretmenlik Meslek Kanunu, 14 Şubat 2022 tarihinde yasalaşmış, o günden bugüne çeşitli tartışmaların odağında yer almıştır” diyen Kabayel, “Elbette bu kanun, öğretmenlik mesleği için bir ihtiyaçtı. İlk gündeme geldiği 23 Ekim 2018 tarihinden beri Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun içeriğinin adına yakışır şekilde doldurulması ve zenginleştirilmesi yönünde her türlü adımı atan, içeriğinde neler olması gerektiğini masaya yatıran ve meşru zeminde mücadelesini ortaya koyan sendikamız, sadece öğretmenlerin hak ve menfaatlerini koruyan ve gözeten bir yaklaşım içinde olmuştur. Bunun yanı sıra teklifin TBMM’ye sunulmasıyla birlikte de sendikamız yine komisyon ve genel kurul aşamasında bizzat yer almıştır” şeklinde konuştu. 


ÖNEMLİ VE KIYMETLİ 


Öğretmenlik meslek kanunun önemine değinen Kabayel, şunları kaydetti; “Hiç şüphesiz, 1 milyonu aşkın öğretmenin bulunduğu ülkemizde öğretmenlerin geleceğine yatırım yapan bir kanunun varlığı büyük bir kazançtır. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bugün Türk eğitim-öğretim hayatında yer alması son derece önemli ve kıymetlidir. Ancak; bu kadar uzun süredir beklenen, özlemi duyulan bu kanunun arazlı ve eksik yönleri de mevcuttur. Kariyer basamaklarında hizmet yılının esas alınmaması, yönetici atamalarında adil bir sistemin ihdas edilmemesi, öğretmenlerin muhatap olduğu mevzuat ve süreçlerin tek çatı altında toplanmaması, kadrolu-sözleşmeli öğretmen ayrımının kaldırılmaması gibi birçok hususta eksiklikleri barındıran kanun, günün koşullarına ve ihtiyaca göre revize edilmeye muhtaçtır. Nitekim, bir kısım siyasiler ve MEB yetkililerince de süreç içerisinde kanuna dair iyileştirmeler yapılacağına yönelik söylemler kamuoyuna yansımıştır. Bu anlamda düzenlenecek çalıştayda mesleğin önemli noktaları masaya yatırılacaktır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.