Ankara’da Çankaya Belediyesi tarafından 11 dönümlük alana inşa edilen parka Yozgat’ın önemli değerlerinden sanatçı Nida Tüfekçi’nin ismi verildi

Türkiye’nin en fazla Yozgatlı nüfusuna sahip olan Başkent Ankara’nın en önemli semti olan Çankaya’da Belediye Başkanı Alper Taşdelen, önemli bir projeye imza atarak Yozgatlıları mutlu etti.

GÜNDEM 22.10.2021, 09:34 26.10.2021, 09:52 eda demirel
Ankara’da Çankaya Belediyesi tarafından 11 dönümlük alana inşa edilen parka Yozgat’ın önemli değerlerinden sanatçı Nida Tüfekçi’nin ismi verildi

Türkiye’nin en fazla Yozgatlı nüfusuna sahip olan Başkent Ankara’nın en önemli semti olan Çankaya’da Belediye Başkanı Alper Taşdelen, önemli bir projeye imza atarak Yozgatlıları mutlu etti.

FOTO GALERİ : https://www.yozgatcamlik.com/ankara-da-yozgatlilari-mutlu-eden-acilis-resimleri,28.html

Çankaya Belediyesi tarafından 11 dönümlük alana inşa edilen parka Yozgat’ın önemli değerlerinden sanatçı Nida Tüfekçi’nin ismi verildi.

BİZİM İÇİN GURUR KAYNAĞI

Türk Halk Müziği sanatçısı Müzikolog Nida Tüfekçi’nin adını taşıyan parkın açılışında konuşan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Çankaya’da Nida Tüfekçi adını ölümsüzleştirmek benim için bir onur, bir gurur kaynağı. Yozgat’ın yiğit insanları, mert insanları bizim her zaman gönlümüzdeydi zaten ama Nida Tüfekçi adını Çankaya’da bu güzel parka vermek ayrı bir mutluluk oldu. Ben bütün derneklerimize, federasyonlarımıza, vakıflarımıza teşekkür ediyorum. Yozgatlı hemşerilerimize de buradan en kalbi muhabbetlerimi gönderiyorum. Türk Halk Müziğine, Türk folkloruna hizmet etmiş Yozgatlı sanatçı Nida Tüfekçi’nin Çankaya’da sonsuza kadar yaşayacak” dedi.

BU KARARI BİRLİKTE ALDIK

Çalışmalarına devam edeceklerini anlatan Taşdelen, şunları kaydetti; “Yozgat’ın bağrı yanık yiğit, onurlu insanları. Güzel bir günde ve aydınlık bir günde bir aradayız. Eylül ayından beri 25 temel atma ve açılış programımızı devam ettiriyoruz. Bugün yine bu açılışlarımızdan birinde beraberiz. 11 dönüme yakın bir alanı olan içinde yürüyüş, koşu parkuru, fitnes, çocuk oyun alanları, yeşilliği ve yetişmiş ağaçları ile çok güzel bir parkımızın açılışını yapıyoruz ve Yaşamkent’e kazandırıyoruz. Parkımızın adını da büyük onur ve gururla Nida Tüfekçi olarak koyduk. Nida Tüfekçi Yozgat evladı, Yozgat’ın o güzel insanlarından bir tanesi. Türk Halk müziğine, Türk folkloruna çok büyük hizmet bir isim. Büyük bir sanatçı. Hem halk müziği, folkloruna, icrasıyla besteleriyle ve derlemeleriyle aynı zamanda akademik çalışmalarıyla çok büyük bir katkı sağlamış olan büyük bir sanatçı. Yozgat Derneklerimizle, federasyon ve vakıflarımızla biz Çankaya’da Nida Tüfekçi adını yaşatma kararını birlikte aldık. Çünkü Nida Tüfekçi adını yaşatmak bizim için bir onurdur ve gururdur. Bugün bu güzel parkımıza nida Tüfekçi adını verdik. Çünkü Nida Tüfekçi ismi adına yaraşır yakışır bir parkta yaşamalıydı. Ben belediye başkanı olarak Nida Tüfekçi adının bu parkta yaşayacak olmasından Çankaya’da yaşayacak olmasından da büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.”

HALKA HİZMET HAKKA HİZMET

Halka hizmet etmeyi hakka hizmet olarak değerlendiren Taşdelen, “Biz belediyeciliği halka hizmet olarak görüyoruz, halka hizmet eden aynı zamanda hakka hizmet eder mantığıyla bakıyoruz. Bu hizmetleri gerçekleştirirken kimseyi ötekileştirmiyoruz, kimseyi ayırt etmeden yaratılanı yaratandan ötürü seven anlayışla hareket ediyoruz. Kreşlerimiz, engelli merkezlerimiz, kültür merkezlerimiz, Çankaya Evlerimiz, parklarımız var. Bir bu kadarı da 2022 ve 2023’de olacak ve Çankaya Belediyesi halkçı belediyeciliğin yıldızı olarak parlamaya devam edecek. Çankaya Belediyesinin hizmet aşkı hizmet azmi devam edecektir. Bize bu aşkı, azmi kazandıran en önemli unsur Mustafa Kemal Atatürk. Çünkü biz Atamıza öyle kuru sözle değil çalışarak, üreterek layık olacağımıza inanıyoruz. Ne kadar fazla çalışırsak ne kadar fazla üretirsek, belediyemizi ne kadar halkla birebir tutarsak o kadar Atamıza layık olacağız” şeklinde konuştu.

GURUR VERİCİ

Park açılışına katılan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Böyle güzel bir parkın açılışında bulunmaktan, Türkiye’nin bir değerinin isminin yaşatılmasından ve bu bölgede de güzel bir semtte de oldukça yeşil donatılı metrekare olarak da 10 dekar bir alanın yaşatılması gerçekten gurur verici” dedi.  Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in göreve geldiği günden bu yana yoğun bir çalışma içinde olduğunu anlatan Torun, “Birçok ilkleri Çankaya’da gerçekleştirdiniz. Bütçe çalışmaları, yeşil alan çalışmaları olarak ortaya koyduğunuz birçok eser ile gururumuz oldunuz. Belediyecilik tabi size miras kaldı. Duayen belediye başkanımız Doğan Taşdelen’i rahmet ve minnetle anıyoruz. Bizim de örnek aldığımız bir başkandı. Onun geleneğini de siz yaşatıyorsunuz. Biz de bundan mutluluk duyuyoruz. Güzel bir günde güzel bir parkın açılışında bir aradayız. Önemli bir ismin yaşatıldığı Nida Tüfekçi isminin yaşatıldığı bu parkın açılışında bir arada olmaktan son derece mutluyum. Tabi parkın ismi de anlamlı. Nida Tüfekçi ismi burada sonsuza kadar yaşayacak. Yozgatlı hemşerilerim de bu gururu hep yaşamış olacaklar” şeklinde konuştu.

YOZGATLILAR KATILDI

Yozgat’ın yetiştirdiği sanatçı Nida Tüfekçi adını taşıyan park 11 dönüm üzerinde hizmet verecek. Koşu yolu, kondisyon alanı, çocuk oyun alanı ve yeşil alanı ile ferah bir yaşam alanına dönüşen parkın yapımında büyük emeği olan Çankaya Belediyesi İmar A.Ş Genel Müdürü Hüsnü Gürsoy’un yanı sıra, Yozgat Demokrat Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mesut İbiş, Çankaya Yozgatlılar Dernek Başkanı Halil Özkan, Yozgatlı Dernekler Federasyonu Başkanı Ahmet Koç ve çok sayıda vatandaş, Çankaya ve Mamak CHP ilçe başkanları da katıldı.

ÖLÜMSÜZLEŞİYOR

Çankaya Yozgatlılar Derneği Başkanı Halil Özkan, Nida Tüfekçi isminin ölümsüzleştirildiğini belirterek, “Bugün iki defa mutluyum. Çünkü çok değerli hemşerimiz Nida Tüfekçi’nin ismi güzel bir semtte, Çankaya’da Yaşam kentte ölümsüzleştiriliyor. Başkanımızın hızına yetişmek mümkün değil. Bir hafta önce konuştuk. Bu hafta açıyorum dedi. Yozgatlılar adına ve Çankaya’daki hemşerilerimiz adına teşekkür ediyorum.  Bugün gerçekten şunu gördüm ki Yozgatlı istediği anda Ankara’da çok yoğun bir şekilde toplanabiliyor. Bu potansiyeli, gücü her zaman kullanması gerekiyor. İstediği her şeyi de alabilecek güçte. Bugün Çankaya Yaşamkent’te açıldı ama bunun Ankara’nın bütün semtlerinde daha güçlüyüz. Bir araya geldiğimizde biz Ankara’yı sallarız. Yozgat’taki hemşerilerimiz. Anamız babamız orada. Orada doğduk ama burada doyuyoruz. Burada yapılan bir şey Yozgat’ı da ilgilendiriyor. Sizlere de teşekkür ediyorum. Burayı hareketlendirdiniz. İnşallah başka semtlerde de bu şekilde buluşmayı diliyorum” dedi.

TEŞEKKÜR EDERİM

Sadık Ekinci, Yozgatlı olduğunu ve Ankara’da yaşadığını belirterek, şunları söyledi; “Nida Tüfekçi gibi bir değerin bu şekilde anılması bizleri hakikaten gururlandırdı. Alper Taşdelen ve ekibine çok teşekkür ediyorum.”

SONSUZA KADAR YAŞAYACAK

Yozgatlı Dernekler Federasyonuna bağlı Yozgat Merkez Başınayayla Köyü Dernek Başkanı Mehmet Bulut: “Yozgatlı Dernekler Federasyonuna bağlı Yozgat Merkez Başınayayla köyü Dernek Başkanıyım. Çankaya belediye başkanımıza teşekkür ederiz. Nida Tüfekçi adı sonsuza kadar yaşayacak” dedi.

GURUR DUYDUK

Ankara Yozgatlı Dernekler Federasyonu Başkanı Ahmet Koç, “Bugün çok sevinçliyiz. Ankara’da Çankaya Belediyesi tarafından Yozgat’ımızın yetiştirdiği özellikle Akdağmadeni’nin yetiştirdiği ve dünyaya mal olmuş Nida Tüfekçi’nin isminin verilmesinde sevinçliyiz ve gurur duyduk. Açılışın Yaşamkent mahallesinde adının yaşatılması Yozgatlılar olarak bizleri gururlandırdı. Ben Çankaya belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Onun ekibine de teşekkür ediyorum” diye konuştu.

SONSUZA KADAR YAŞASIN

Yozgatlılar Birlik ve Dayanışma Vakfı Başkanı Durak Turan Düz ise emeği geçen herkese teşekkür ederek, şöyle konuştu; “Başkent Ankara’mızın Çankaya ilçesinde böyle güzel bir alanda 11 dönüme yakın bir yerde Türk folkrolüne büyük emeği olan Yozgat’ın medarı İftiharı değerli unutulmaz ve yad ile andığımız Nida Tüfekçi’nin adının bir parkta açmanın onuru ve gururu içerisindeyiz. Çankaya Belediye Başkanımıza ve bu parkta emeği ve hizmeti geçenlere, adın verilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Sonsuza kadar yaşasın istiyorum.”

BÜYÜK EMEK

Parkın önemli bir emeğin sonucu olduğunu kaydeden Konut-Sen Başkanı Uğur Gözel, “Burada parkın açılmasına vesile olan başta Alper Başkan olmak üzere emeği geçen Yozgatlı dernekler varsa parkın açılmasına vesile olan herkese teşekkür ediyorum. Gayet gurur verici. Bu kadar çok Yozgatlının yaşamış olduğu bu başkentte tabii ki bu tür etkinliklerin ve faaliyetlerin artması, bu tür şeylere isimlerin verilmesi ve ölümsüzleştirilmesi bizlere de gurur veriyor. Emeklerinden dolayı herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ANLAMLI BİR AÇILIŞ

Yozgat Demokrat Dernekler Yönetim Kurulu Başkanı Mesut İbiş, geçen hafta yapılan kongrede tekrar başkan seçildiğini anımsatarak, şunları söyledi; “Geçen hafta genel kongremiz vardı tekrar seçildik. Yozgatlıya hizmet etmeye devam edeceğiz. Ahmet Başkanım, Vakıf başkanım ile hizmet etmeye devam edeceğiz. Alper Başkanın güzel anlamlı bir açılışına katıldık. Bizim için değerli. Kendisine teşekkür ederiz. Yozgat için yapılan her hizmette gönül gönüle, el ele hep beraber yapacağız.”

GURUR DUYDUK

Yenifakılı ilçesi ve Çevresi Derneği Başkanı Ramazan İler, “Yozgat’ın değerini Çankaya belediyesinin yaşatması bizleri gururlandırdı. Biz Yozgatlı olarak gurur duyduk. Çankaya Belediye Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

ANILMASINI İSTİYORUZ

Yozgatlı Dernekler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Selvi: Çankaya belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz. Parkın dışında birde kültür insanının kültür merkezlerinde isminin yaşatılmasını ve anılmasını istiyoruz.

SAĞ OLSUN

Saray Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Orhan: Alper başkanımıza bu güzel jestinden dolayı Yozgatlılar adına çok teşekkür ediyorum. Sağ olsun var olsun.

Ankara Yozgatlı Dernekler Federasyonu Kadın Kolları Başkanı Gülümser Gürsu: Çankaya belediyemize çok teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun.

Yozgatlı Dernekler Federasyonu Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Canan Demirtay: Çankaya belediyesine hayırlı uğurlu olsun. Bol bol insanlara sağlıklı sıhhatli yürüyüşler diliyorum.

Yozgatlı Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi: Mürvet Nazlı: Bende bu ince düşüncelerinden dolayı Çankaya belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.

Yozgatlı Dernekler Federasyonu Eğitim Sosyal İşler Başkan Yardımcısı Tevfik Ardıçlı: “Ben bir Yozgatlı olarak Türkiye’ye mal olmuş Yozgatlı Nida Tüfekçi’nin isminin böyle güzel bir parka verilmesinden dolayı sayın belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.  

KÜLTÜR ELÇİSİ

Çankaya Yozgatlılar Derneği Başkan Yardımcısı Metin Algül, şöyle konuştu; “Nida Tüfekçi bir kültür elçisi. Sadece Çankaya’nın, Ankara’nın değil, tüm Türkiye’nin gönlünü fethetmiş bir kültür elçimiz. Onun isminin Çankaya gibi büyük bir ilçede yaşatılması bizim için gurur kaynağı. Çankaya Belediye Başkanımız Alper Taşdelen’e, Federasyon başkanlarıma, dernek yöneticilerime, tüm hemşerilerime hayırlı olsun. İnşallah Nida Tüfekçi ismini Çankaya’da daha farklı alanlarda yaşatmaya gönül birliği içerisinde çalışacağız. Sadece Çankaya’da değil de Altındağ’da Mamak’ta Yozgat’ımızın değerlerinin isimlerinin yaşatılmasını da başkanlarımız gereğini yaparlar.”

Yozgat Akdağmadeni Kültür ve Yardımlaşma Derneği Danışma Kurulu Üyesi  Hami Özalan, “Nida Tüfekçi Yozgat’ın yetiştirdiği en büyük sanatçılardan en büyük değerlerden bir tanesi. Ben de Akdağmadenili olmam hasebi ile onun isminin Ankara’nın güzide bir ilçesinde yaşatılmasında çok büyük mutluluk duydum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Aşağı Öveçler Mahallesi Muhtarı Kemal Üngörmüş, “Sayın Alper başkanıma böyle bir yeri bizlere takdim ettiğim için teşekkür ediyorum. Böyle çalışmaların artırılmasını bekliyoruz” dedi.

DEVAMI GELSİN

Yozgatlı Dernekler Federasyonu Keçiören Bölge Başkanı, Saraykent Dedefakılı Dernek Başkanı Hasan Atak, Başkan Taşdelen’e böyle bir parkı kendilerine kazandırdığı için teşekkür etti. Atak, “Biz bunun devamını Keçiören’de de bekliyoruz inşallah. Mamak’ta Altındağ’da yapmak istiyoruz. İnşallah oranın yöneticileri de bizleri duyar” dedi.  

Yorumlar (0)
13
kapalı
Günün Anketi Tümü
Yozgat’ta Ekmeğe Zam Gündemde. Sizce Ekmeğimiz Zamlanmalı mı, Ya da Belediyeler Halk Ekmek Üretmeli mi?
Yozgat’ta Ekmeğe Zam Gündemde. Sizce Ekmeğimiz Zamlanmalı mı, Ya da Belediyeler Halk Ekmek Üretmeli mi?
Namaz Vakti 30 Kasım 2021
İmsak 06:06
Güneş 07:35
Öğle 12:34
İkindi 15:02
Akşam 17:24
Yatsı 18:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 13 30
2. Man City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. West Ham 13 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. M. United 13 18
9. Brighton 13 18
10. Leicester City 13 18
11. Crystal Palace 13 16
12. Brentford 13 16
13. Aston Villa 13 16
14. Everton 13 15
15. Southampton 13 14
16. Watford 13 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 14 33
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@