Hava Durumu

Başkentlilerin asgari ücret yorumu; Alım Gücü Artırılsın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak asgari ücretin net 8 bin 506 lira olarak uygulanacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaptığı açıklama ile 2023 yılında uygulanacak asgari ücret rakamını duyurdu. Biz de Çamlık Ankara olarak başkent sokaklarında vatandaşa mikrofon uzattık.

Haber Giriş Tarihi: 23.12.2022 16:05
Haber Güncellenme Tarihi: 24.12.2022 09:36
https://www.yozgatcamlik.com/
1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak asgari ücretin net 8 bin 506 lira olarak uygulanacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaptığı açıklama ile 2023 yılında uygulanacak asgari ücret rakamını duyurdu. Biz de Çamlık Ankara olarak başkent sokaklarında vatandaşa mikrofon uzattık. Kimisi asgari ücret yeterli bulurken, kimisi piyasaların da aynı orantıda düzenlenmesi görüşünde birleşiyor. Alım gücünün artırılmasını isteyen başkentlilerin asgari ücret hakkındaki yorumları şöyle;

Selçuk Durum : Şu devirde geçinmek gerçekten çok zor. Hani insanlar ne alışveriş yapabiliyor ne yiyecek içecek alabiliyor. Ama şunu söyleyebilirim gerçekten Cumhurbaşkanımıza helal olsun çok güzel bir zam yaptı. İnşallah iyi yerlere gelmeyi Allah nasip eder. Şuan ki asgari ücrete diğerlerine göre güzel bir zam yaptı ama asgari ücrete zam yapıldı diye diğer hiçbir şeyin fiyatı yerinde durmayacak.  Ev kirası 4-5 bin lira olacak. Yiyecek, içecek artacak ve fiyatlar yerinde durmayacak. O parayla bile zor geçinecekler. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Eyüp Çoruk: Yeni açıklanan asgari ücreti şu ekonomiye göre düşük buluyorum.  Düşük bulma nedenimde zam üstüne zam geliyor. Durum böyle iken asgari ücret her zaman düşük olur. Diğer ürünlere zam olmasa 8500 iyi bir ücret.  Bu yüzden diğer zamları durdurması lazım. Asgari ücretin yükselmesi önemli değil hatta daha kötü bir şey. Asgari ücret ne kadar yükselirse diğer ürünlere gelen zamlarda o kadar yükselebilir. O yüzden her şeyin sabit bir şekilde kalması lazım. Diğer ürünler sabit kalırsa asgari ücret gayet güzel bir para.

Abdullah Kaba: Ben Cumhurbaşkanımızın gayet güzel bir açıklama yaptığına inanıyorum, güzel oldu. Ne az oldu ne çok oldu yani orta. Cumhurbaşkanımıza inandığımıza göre demek ki bu fiyat yeterli. Belki ben 10 bin TL isterdim ama Cumhurbaşkanımızın şöyle bir söz söylediğini işittim.  Yılbaşından sonra artık diğer zamların yavaş yavaş, peyderpey inecek dedi.  Eğer inerse gayet yeterli olacak. Ama inmezse de 6 veya 7. Ayda tekrar yükseltir diye düşünüyorum.

Özkan Korkmaz: Şuan için uygun gibi ama ilerde zam gelmezse. Yine yeterli değil aslında şu an ben kirada oturuyorum ve aylık 4 bin lira kira ödüyorum.  Kalan 4 bin lirayla rahat bir geçim olmaz.  Normal şartlarda bir geçim için 10 bin lira olması lazımdı.

Adem Unutur: Şu anlık kötü olduğunu düşünüyorum açık konuşmak gerekirse. Hiçbir şeye para yetmiyor. 8500 TL’ de olsa yetersiz olduğunu düşünüyorum. Çok az mesela 10 binin üstüne çıkması gerekiyor. Kiraların fiyatı belli  5 buçuktan aşağı kiralık ev bulamıyoruz. O yüzden bu fiyatı çok az buluyorum.

Mehtap Tatar: 8500 iyi bir rakam ama diğer ürünlere zam gelmezse.  Daha önce de 6 yerine 6 olsaydı diğer ürünlere zam gelmeseydi diye düşünüyorduk. Şimdi de böyle düşünüyoruz. Bir ekmeği 5 TL’den alıyoruz.  Fiyatlar da yılbaşından sonra artacak o artışa bağlı olarak bu rakamın iyi olup olmadığını göreceğiz. Yetip yetmeyeceği o zaman belli olacak. Umarım yeterli olur. Bana kalsa ben 3 bin liraya da 5 bin liraya da razıyım ama diğer ürünler de zam olmadığı takdirde. Çünkü önceden geçinebiliyorduk ama artık geçinmek çok zor.

Necmi Gökmen Özkan: Bence 8500 TL az gelir diye düşünüyorum. Ben 10 bin TL civarı olabilir diye düşünüyordum. Ama yapabileceğimiz herhangi bir şey yok. Devlet ne derse biz ona mahkumuz. Başka bir şey demiyorum ama 8500 az bence. Doğru olduğuna katılmıyorum kesinlikle.

Kemal Sami Çelik: Ben emekliyim. 8500’le geçinebilecek olan varsa geçinsin. Artık ben de biraz siyasetle ilgileniyorum.  Yarın ben de halkın için de halk geçinebiliyor mu geçinemiyor mu diye tespite başlayacağım. Bir tane örnek vereyim, normal de 1 lira 25 kuruşa aldığım gripin ilacı piyasa da 15 Tl’ den satıldığı halde benim tanıdığım diye 10 TL’den verdi.  Enflasyonun size sattığı bu fiyat. Gripinin üstünde 2,25 etiketi var ama ben bile 10 TL’den aldım.  Buradan da yetmeyeceğini anlarsınız.

Nebahat Coşkun: Cumhurbaşkanımız nasıl düşünüyorsa biz de öyle düşünüyoruz. Onlar bu şekilde karar verdiyse biz de tamam diyoruz. Bu yüzden yeterli. Daha yüksek olma durumu da Cumhurbaşkanımız nasıl uygun görüyorsa öyle olur çünkü gideri çok Cumhurbaşkanımızın. Türkmenistanlı ihtiyaç sahibi bir ailenin yanından geliyoruz. Vatandaş değil diye onlara yardım yapılmamış. Biz şimdi onların çocuklarını giydirdik geldik. Biz çok varlıklı olduğumuz için değil.  Asgari ücret ne kadar artarsa artsın. Benim bir ekmeğim varsa ben onu paylaşmak mecburiyetindeyim. Cumhurbaşkanımız da zaten bu fiyatları milletin ihtiyacına göre ayarlıyor. Cumhurbaşkanı neye göre ayarlıyorsa biz de ona göre uyum sağlamak durumundayız.

Gül Polat: Bu fiyat asla yeterli değil. Çünkü zamlar gelecek ve bu asla yeterli olmayacak. En az 12-13 veya 15 bin olacak. Hele ki 2 çocuğu varsa. Zaten ev kiraları 4-5 bin TL. Evde bir de okuyan çocuk varsa ne olacak. En azından şöyle bir 10 bin lira olsaydı makul olabilirdi. Zaten marketler çok feci bir halde. Bir düzenleme yapılması gerekli.  En azından marketler uygun olsa bu asgari ücrete razıydık.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.