Hava Durumu

Çamlık TV'de Bizim Hikayemiz'in konuğu İlhan Uluslararası Taşımacılık Gümrükleme Yönetim Kurulu Başkanı Haşim İlhan oldu

İlhan Uluslararası Taşımacılık Gümrükleme Yönetim Kurulu Başkanı Haşim İlhan, ticarette başarının dürüstlükten geçtiğini belirterek, “Bizi büyüklerimizden gördüğümüz ticareti yürütmeye çalışıyoruz hala. Büyüklerimizden gördüğümüz ticaret her zaman dürüstlükle, düzgünlükle ve sözünün eriyle oldu” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2022 05:44
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2022 05:44
https://www.yozgatcamlik.com/
Çamlık TV'de Bizim Hikayemiz'in konuğu İlhan Uluslararası Taşımacılık Gümrükleme Yönetim Kurulu Başkanı Haşim İlhan oldu

İlhan Uluslararası Taşımacılık Gümrükleme Yönetim Kurulu Başkanı Haşim İlhan, ticarette başarının dürüstlükten geçtiğini belirterek, “Bizi büyüklerimizden gördüğümüz ticareti yürütmeye çalışıyoruz hala. Büyüklerimizden gördüğümüz ticaret her zaman dürüstlükle, düzgünlükle ve sözünün eriyle oldu” dedi.

Yozgat’ın dünyaya açılan kapısı Çamlık TV, başarı hikayelerini ekranlara getirmeye devam ediyor. Tarık Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu Bizim Hikayemizin konuğu İlhan Uluslararası Taşımacılık Gümrükleme Ticaret LTD. ŞTİ. Yönetim Kurulu Başkanı Haşim İlhan oldu. Mesleki tecrübelerinden bahseden İlhan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Aslen Çiçekdağlıyım ama Yerköy’de büyüdüm. Mehmet İlhan’ın oğlu. Büyük bir ataerkil aileye sahip. 1977 yılında Ankara’ya geldik. İlkokul 2’ye kadar Yerköy’de okudum. Ondan sonra Ankara’ya gelerek Keçiören’de yaşadık. 88 yılında kendi şirketimizi kurduk. Akabinde şirketin ismini Erdal İlhan uluslararası nakliye şirketi olarak değiştirdik. 1999 yılına kadar hep beraberdik. 1999 yılında büyüklerimize hep kurumsallaşalım dedik. Özellikle bizim İç Anadolu insanı kurumsallaşmayı bilemiyor. Ataerkil ailelerde de kurumsallaşamazsan ya dağılıyorsun ya da batıyorsun. Bizde batmaktan ziyade dağılmayı hedefledik. 1999 yılının 12’nci ayında ayrıldım ve kendi şirketimi kurdum. O günden bugüne kadar da 69 ülkede fuar lojistiği ve danışmanlığı yapıyorum. Biraderim ile beraber yürüyoruz. Babam da çok şükür başımızda. Bu şekilde Avrupa ve Türk Cumhuriyetlerine hizmet veriyoruz. Avrupa’nın birçok yerine kargo hizmeti veriyoruz. Siz Türkiye’den malzeme aldınız. Eğer tır gelebiliyorsa kapınızın önüne kadar hizmet ediyoruz ve tırımızı ulaştırıyoruz. Anahtar teslimi işler yapıyoruz.

30 YILLIK TECRÜBE

Organizasyonlarımızın yüzde 99’u yurt dışı. Fuarların lojistiğini ve danışmanlığını yapıyoruz. 30 senedir bu işi yaptığım için bazı fuarların da kurulumunu, satışını yapıyoruz. Turizminine kadar yapıyoruz. Ankara’da ki iş adamlarını yurt dışına açmaya çalıştık. Özellikle Kuzey Afrika’da Fas, Cezayir, Mısır, Libya, Tunus gibi ülkelere Türkiye’den ciddi ihracatçılar kazandırdık. Bunlarda emeğimiz var ve birçok kişi de takdir ediyor. Bizi büyüklerimizden gördüğümüz ticareti yürütmeye çalışıyoruz hala. Büyüklerimizden gördüğümüz ticaret her zaman dürüstlükle, düzgünlükle ve sözünün eriyle oldu. Bunları biz büyüklerimizden görüp devam ettiğimiz için başarılı olduk. Büyüklerimden öğrendiğim ticaretle devam ediyorum. İnsanlara ve kendimize zarar vermeden büyüklerimizden gördüğümüz ahlaklı, kıymetli olan ticareti yürütmeye çalışıyoruz. Yozgatlı işadamları, bürokratlar birbirine az bir şey sahip çıksa bizim şehrimiz çok büyür. Yozgat büyük, Kırşehir’de bunun içine dahil. Ciddi işadamlarımız, bürokratlarımız var. Bunlar az bir şey sahip çıksa her şey düzelir. Maalesef birbirimizi çok tutamıyoruz. Ben yapıyorum diyemiyorum. Yüzde 5’lik dilimin içerisindeyim. Yüzde 95’i bunu yapmıyor. Şuanda yaptığımız iş değerli ve kıymetli bir iş. Değerini ve kıymetini bilirsek iyi olur. Özellikle onun için buradayız. Sizlerin de bu konuda yaptığınız şey çok kıymetli. Onun içinde sizlere de teşekkür ediyorum.

TECRÜBE ÖNEM TAŞIYOR

Yeni gençlerin ayarı maalesef yok. Yeni gençler bir anda para kazanma, mevki peşinde. Hayatta tecrübe yaşadığı şeylerle alakalı toplamında yediği kazıkların bileşkesi. Benim gençlere tavsiyem düzgün, dürüst olmaları. Birbirine sadık olmaları, verdikleri sözleri yerine getirmeleri, zarar da kar da olsa bunu bilmeleri, ufuklarının açık olması ve olmazsa olmazları en az iki tane yabancı dili olmaları gerekiyor. İngilizceyi yabancı dil olarak saymıyorum. Onun dışında en az 2 yabancı dil bilmeleri gerekir. Yerköy’de Selçuk Mahallesi Atatürk Caddesinde oturuyorduk. 1977 yılına kadar Yerköy’de kaldık. Atatürk İlkokulunda ikinci sınıfa kadar okudum. Ondan sonra da Ankara’ya geldim. Yerköylü İşadamlarımızın Yerköy’e, Çiçekdağı’na yatırım yapmaması, bürokratlarımızın Yerköy ve Çiçekdağı’na sahip çıkmaması. Çok yakınımızda Kayseri var. Yerköy ile Kayseri arasında farka baktığımızda dağlar kadar fark var. Çorum ile Yozgat’a baktığınızda aynı coğrafyada dağlar kadar fark var. İkisini incelediğiniz zaman zaten her şey ortaya çıkıyor.

İYİ NİYETLİYİZ

Ben kendimi şöyle tabir ederim. Şirketin nakliyenin başında Selçuk İlhan kardeşim var. Ben biraz daha uzaktan idare ediyorum. Biz gelen ürünleri sağlam taşımaya dikkat ediyoruz. Kırılmadan, dökülmeden zarar görmeden ve asıl önemli olan kaçak göçek bir şey olmamasına dikkat ediyoruz. Kanunun, devletin men ettiği, yasakladığı ürünleri taşımama gayretindeyiz. Ama hep kapalı bir kutu taşıyoruz. İçerisinde ne olduğunu bilmiyoruz. Tamamıyla iyi niyetli gidiyor. Şüphelendiğimiz ürünleri gerekli makamlara bilgi vererek kendimizi sağlama almaya çalışıyoruz. Şüphelendiğimiz ürünleri elimizden geldiği kadarıyla açıp kontrol etmeye çalışıyoruz. Tek korkumuz bu. Geçen günlerde 2 paletten bin 860 tane sigara yakaladık. İyi niyetli bir müşteri düşünüyorduk. Kolilerden şüphelendik. Kendimiz açtık ve sigara yakaladık. Tırın üzerinde bunu taşıdığımız zaman gümrük aşamasından sonra gümrük maddelerine göre kaçakçılığa giriyor. Dolayısıyla direk sorumlu biziz. Ama bunu müşteri kendi elleriyle koyduğunu itiraf etti. İnşallah Allah düşmanımın da, meslektaşlarımın da başına vermesin.

SIK SIK BİR ARAYA GELİYORUZ

Yozgatlılarla şöyle sık sık bir araya geliyoruz. Özellikle bürokratlar, savcılar, Hakimler, belediye reisleriydi bu konuda babam bize öncülük ediyor. Ayda bir yemek düzenleyip bizim Kürt pilavı diye tabir ettiğimiz hindisi ile yoğurdunu ayarlıyor. Yozgatlı işadamlarını ve bürokratları bir araya getirmeye çalışıyor ama o birliktelik orada kalıyor ve bitiyor. Maalesef yürütemiyoruz. Devamı maalesef gelmiyor. Biraz istek ve insanların bir arada olması lazım. El adamı gelse insanlar ciddi şekilde yardımcı olmaya çalışıyor. Ama bir hemşehri gelse ne isteyecek yine diye durumlar çıkıyor ortaya. Bizim işyerimize gelen veya telefonumuzu arayan hemşehrimiz gelse elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

HEPSİ EMEK

Burada bulunduğumuz mekândaki ahşap ve metal ürünlerin yüzde 99’unu ben 69 ülkeden kendi ellerimle topladım. Yine yüzde 95’inin ikinci bir örneği yok. Bunların hepsi bir emek ve seviyorum da bunları. Kendi odama yerleştirdim ve bunlardan zevk alıyorum. Bunlarla bir anım var. Hepsini yurt dışından getirdim. Bunlar bana göre çok kıymetli.

Buradan bütün hemşehriylerime saygı ve sevgiler sunuyorum. Siyaset, Bürokrat ve işadamlarımıza sadece az bir kenetlenmeyi istiyorum. Zaten o kenetlenmeden sonra güzel şeyler çıkacak. O kenetlenme birçok güzel yerlere gelmesini de temenni ediyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.