Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar, samimi açıklamalarda bulundu KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMİYORUZ

Belediye Başkanlığı makamına oturduktan sonra siyasi kimliğini bir kenara bıraktığını dile getiren Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar, “Herkese eşit mesafede, herkesin başkanı olarak belediye faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Makama geldiğimiz günden bu tarafa 3 yıllık süreyi geride bıraktık. Kimseyi ötekileştirmeden çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

GÜNDEM 12.04.2022, 07:23 12.04.2022, 16:30 eda demirel

Belediye Başkanlığı makamına oturduktan sonra siyasi kimliğini bir kenara bıraktığını dile getiren Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar, “Herkese eşit mesafede, herkesin başkanı olarak belediye faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Makama geldiğimiz günden bu tarafa 3 yıllık süreyi geride bıraktık. Kimseyi ötekileştirmeden çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar, Çamlık TV’de Tarık Yılmaz ve Hasan Basri Akdağ’ın hazırlayıp sunduğu Ramazan Özel programına konuk oldu. Çayıralan’da gerçekleşen programda konuşan Başkan Codar, belediye faaliyetler, projeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Çayıralan’da ‘herkesin belediye başkanı’ sloganı ile 3 yıldır belediye başkanlığı yaptığını dile getiren Codar’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

HERKESİ SEVİYORUM

Samimi olmak gerekiyorsa ben herkesi seviyorum. Bunun karşılığını da alıyorum. Burası belediyemize ait 90’lyı yıllar öncesinde sebze ve meyve hali olarak kullanılmış ama 90’lı yıllar sonrası terk edilmiş metruk bir yerdi burası. Burada belediye bünyesinde bir yapılaşma oluşturdu. Belediyemizin devraldığımızda bir şirketimiz dahi yoktu. Şirket kurduk. Şirketimizin ÇEKAŞ ismi ile kurduk. Şirketimizin İdari ve ticari faaliyetleri var. İdari faaliyetleri mal ve hizmet temini yapıyor. Ticari faaliyeti de Çayıralan merkez ve 23 köyündeki vatandaşların ürettiği doğal ürünleri vatandaştan temin ederek ayrıca ÇEKAŞ’ın kendi bahçesinde ürettiği ürünleri kadınlarımızın işgücü ile işleyip paketleyip ambalajlayıp Türkiye’nin her tarafına kapıda ödeme sistemi ile satışını yapıyoruz. Elde ettiğimiz gelir ile de kadına yönelik istihdam sağlıyoruz. 2 yıldır faaliyetimiz mükemmel şekilde gidiyor. Artık ulusal bir boyuta da geldik diyebiliriz. ÇEKAŞ Cafe olarak sosyal etkinlik de oluşturduk. Olması gereken bir yerdi. Bunu da başardık. Faaliyetlerimiz bu şekilde devam ettiriyoruz.

ÜRETİM YAPIYORUZ

Burada üretim yapıyoruz. Ama yıllar öncesinden kaysılarımız dökülürdü. Bunu bir pazarlama imkanı yoktu. Çekaş’ın yanında da kardeşi ÇEKOP’u (Çayıralan Emekçi Kadınlar Kooperatifi) kurduk. Kooperatifin amacı da doğal ve yöresel ürünleri şirket vasıtası ile değil de kooperatif vasıtası ile o şekilde çevirmeye çalışıyoruz. Üreticimiz üretebilir. Kaysımız yetiştirip de çürümesine gerek yok. Yetiştirdiği kayısıyı getirip bize satsın. Biz onu işleyip mamul haline getirip pazarlamasını getirebilecek güçteyiz.

ÜRÜNLERİ ALACAĞIZ

Çayıralan’da meşhur üzüm bağlarımız vardı. Şimdi hepsi kurudu geçti. Vatandaşa bunu belediye olarak teşvik ediyoruz. Bağına bak üzümünü yetiştir alıcısı biziz. Ürün sözleşmesi bile yapabiliriz. Yetiştirdiği ürünü biz alacağız diye taahhüdü verebiliriz. Alacağımız ürünü biz işleriz, mamul haline getiririz Türkiye’nin her tarafına satabiliriz. Bizim o potansiyelimiz var. Bu doğrultuda çıtayı genişletmek lazım. Kuruluşumuzdan itibaren Çekaş ne durumdan ne duruma geldi. Uluslararası bir boyutumuz var. Yurt dışı satışları ile ilgili bağlantımız var.

Meşhur bir balımız vardır. Çiçek sayımızın had safhada olmasından dolayı balımızda bir kalite vardır bizim. Bu sene inşallah verim iyi olacak. Geçen sene 2 tona yakın pazarlamak üzere bal alışımız olmuştu. Alma şartımız da vardı. 20’ye yakın üreticimiz müracaat etti. Tek şartımız balınızdan nüme alıp devletin laboratuvarından çıkan sonuca göre alırız dedik. 4 üreticiden bal aldık. Güvenli olduğunu da ispat etmek lazım. Markayı da korumak lazım. ÇEKAŞ bir marka olduğu için içi dolu dolu olması lazım.

DUYARLI İNSANLAR

Halkımız bizim duyarlı insanlar. Siyasi pencereden bakmasınlar genel itibari ile değerlendiriyorum. Bunların içinde mesela sokak hayvanları konusunda sıkıntı olduğunu bahsetti. Bu sıkıntı Türkiye sıkıntısıdır. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Devletin burada politikası var. Yasa gereği özgürlüğü kısıtlanmadan insanlarla iç içe yaşıyor. Biz buna alışacağız. Ağızsız dilsiz hayvanları toplayıp baş başına bırakamayız. Barınaklara götürün deniliyor halkımız. Böyle bir yasadan kaynaklanan, yasaların zayıflığından dolayı Türkiye’nin acı bir gerçeğidir. Neticede canlı. Bunların yemeye içmeye ihtiyacı var. Belediye olarak imkansızlıklar içinde ayda 4 ton köpek maması oluyor. Beraber yaşayacağız. Saldırgan hasta durumda olan hayvanları da topluyoruz.

MAÇOĞLU’N ZİYARET ETTİM

Kimseyi ötekileştirmemiz lazım. Güzel hizmetler yaptık. A partisi B partisi olabilir. Hizmet anlamında onları düşünmememiz lazım. Bu doğrultuda Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nu ziyaret etmeyi düşünmüştüm. Bey efendiliği yapısı yarı bir şey ama ticarette Türkiye gerçeği vardır. Kooperatif olarak Türkiye’de güzel işler yapıyorlar. 21 tane kooperatiflerin Türkiye genelinde satış marketleri var. Başkana bunun için gittim. ÇEKAŞ’ı anlattım. Bu amaç doğrultusunda hizmet ettiğini bize yardımcı olmasını istedim. O da memnuniyetle karşıladı. Kardeş kooperatif oluyoruz. Çayıralan’da ürettiğimiz ürünleri de Ovacık kadın kooperatifinin Türkiye genelindeki marketlerinde satışını yapacağız. Hatta kendisini de Çayıralan’a davet ettim. 27-28 Ağustos tarihleri arasında bal festivali yapacağız. Festivalimize de davet ettim. Katılacağını da söyledi.

KÜRESEL SIKINTILAR VAR

Bazı gerekçelerin altına sığınmamak lazım. Ama küresel sıkıntılar var. pandemi sıkıntısı var. Bu hükümet anlamında da var. Bunu aşağı doğru indirdiğimizde Çayıralan Belediyesi olarak bizde bunu yaşıyoruz. Çayıralan belediyesinin fazla geliri olan bir belediye değil. Bizim gelirimiz İller bankasından aldığımız ödenektir. Onun haricinde kayda değer bir ödeneğimiz gelmiyor. Bu doğrultuda bizim yapacağımız hizmetlerde sınırlı. Sınırlı olmasına rağmen şartlarımızı zorladık. Pandemi süreci içerisinde en büyük mücadelemiz pandemi oldu. Maskesinden tutun da dezenfektanına kadar sorumlu olmadığımız köylere hizmeti götürmeye çalıştık. 3 senedir de Allah razı olsun hemşehrilerimizle, muhtarlarımızla iç içeyiz. Talep ettiklerinde sen bizim gibi düşünmüyorsun demedik. Gücümüz yetiyorsa yapıyoruz. Yetmediyse neden yetmediğini anlatıyoruz. Siyasi düşünceleri beni ilgilendirmiyor. İlçe merkezine gücümüz yettiği ölçüde hizmetlerimiz var. 2-3 yıl içerisinde 42 bin metre kare üzerinde kilitli taş parke yol yapımımız oldu. 3 bin metre civarında su isale hattımız oldu. 2 bin metre kanalizasyon oldu. Bunlar siyasetçinin ben bunu yaptım diye övünecekleri bir şey değil. Belediye başkanının asli görevidir. Yapmamız gereken işlerdir ama imkanlarımız sınırlı. Gücümüzün yettiğini yapmaya çalışıyoruz. Bu siyasette maalesef ötekileşme var. En çok gücüme giden orası. Ben bu makama gelene kadar siyasi bir kimliğim vardı. Siyasi kimliğimin sayesinde ben buraya kadar geldim. İnsanların bana oy verdi veya vermedi gözüyle bakmıyorum. Bu memlekette yaşayan herkese hizmet etmenin asli görevi olduğunu biliyorum. Yozgat’ta CHP Belediyesi olarak ötekileştirilmiş durumdayız.

AŞMAMIZ LAZIM

En basiti bir güneş enerjisi projemiz var. Bunu maalesef yapamıyoruz. Yaptırmıyorlar. Bize hibe para verin demiyoruz. İller bankasından kredi verin biz yapalım diyorum. Ama maalesef dosyamız 2 senedir orada bekletiliyor. Güneş enerjisi projesini yapamıyoruz. Bizden önceki arkadaşımız Ak partili arkadaşımız bu istihkakı almış. Dosyasını hazırlatmış ve göndermiş. Komşu ilçeler yaptı ama biz yapamamışız. Maalesef orada siyaseti kötü siyaseti aşamıyoruz. Memleket hepimizin memleketi. Klasik cevap takipçisi olacağız deniyor. Siyasi kimliğimizden dolayı ötekileştiriyoruz. Bunu aşmamız lazım. Yoksa Çayıralan’ın bir adım ileri gitmesi gerekir.

Geçen gün Tunceli ziyaretine gittiğimde Arguvan belediyesini de ziyarete gittim. Malatya Büyükşehir belediye başkanı Ak partili belediye başkanı. 3 tane CHP’li belediye başkanı var. CHP’li belediye başkanı bizim AKP’li belediye başkanlarından hiç farkımız yok. Aynı oranda hizmeti alıyoruz diyor. İnsan görünce ve duyunca etkileniyor.

ÇİZİM AŞAMASINDA

Ülke olarak küresel ekonomik kriz var. Şu anda gelirlerimiz giderlerimizi karşılayamayacak derecede belediyemiz bütçesi hasar görmüş durumda. Buna rağmen biz yine de yapmamız gereken projeleriz var. Çalışmalarımızı teknik ekibimiz yapıyor. Kaynarpınar mesire alanına kapalı alan cafe yapmayı düşünüyoruz. ÇEKAŞ adı altında işletmesini yapacağız. İstanbul büyükşehir belediyesine yaptırmayı düşündüğümüz kültür merkezi projemiz var. 3 bin metre kare kapalı alana sahip girişte mini otogar, çok amaçlı salon, ikinci katında restoran, ikinci katın yarısı ile üçüncü katta oluşacak otel ihalesini verdik çizim aşamasında.

MANSUR BAŞKAN SÖZ VERDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mahsur beyin bize bir sözü var. Halı saha çalışması var. Bununda alt yapısını teknik personelimiz hazırlamak üzere. Onunda çalışmasını kısa sürede hazırlayacağımıza inanıyoruz. Proje çok ama zaman zaman siyasi kimlikten dolayı yapılmayan yapılmak istenilmeyen projelerimiz var.

Güne enerji sistemi Çayıralan’ın bir ihtiyacıdır. Memlekete yapılan yatırımın partisel anlamda değerlendirmemek lazım. Yatırıma başlanılır. Belki seçim zamanı biter. Belki biz gideriz diğer arkadaşlar gelir. Onlara nasip olur. Memleket kazanır. Bunu o şekilde bakmak lazım. Çayıralan’ın köyleriyle birlikte 16 bine yakın nüfusu var. İlçemizde mezbaha nemiz yok. Kesimi Sarıkaya belediyesinin mezbahasında yapıyoruz. Buna müracaat ettik. Her belediyenin talepleri karşılandı bizimki karşılanmadı. Böyle siyaset olmaz. Ben bu konuda çok üzülüyorum.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Aydıncık Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Aydıncık Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Namaz Vakti 29 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@