Direniş ve şahlanışın adı: 15 Temmuz

Bundan tam 5 yıl önce 15 Temmuz 2016 gecesinde ülkemiz hain bir darbe kalkışması ile karşı karşıya kaldı.

GÜNDEM 15.07.2021, 07:00 eda demirel
Direniş ve şahlanışın adı: 15 Temmuz

Bundan tam 5 yıl önce 15 Temmuz 2016 gecesinde ülkemiz hain bir darbe kalkışması ile karşı karşıya kaldı. Ülkenin geleceğine kast edenler, silah zoru ile yönetimi ele geçirmeye çalıştı ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile sokağa çıkan binler buna fırsat vermedi. O kanlı gecede 251 vatan evladı şehit, 2 bin 193 kişi ise yaralandı, gazi oldu. Canı pahasına sokağa çıkanlar, vatan topraklarını kendi emelleri uğruna işgal etmeye çalışanlara geçmişte olduğu gibi izin vermedi. Ömer Halisdemir’ler, Beytullah Yeşilay’lar, Celalettin İbiş’ler, Ayşe Aykaç’lar, Cennet Yiğit’ler, Fatih Dalgıç’lar, Gülşah Güler’ler. Sivil, polis, asker, ev hanımı, iş insanı. Genç, yaşlı, kadın, erkek, çocuk. O gün hiçbir ünvanın, mesleğin, cinsiyetin önemi yoktu. Önemli olan tek şey özgürlüktü, demokrasiydi, gelecekti. Her biri sadece inançla yola çıkan 251 insan, 251 anne, 251 baba, 251 evlat. Kurşunların, bombaların, şarapnellerin hedefi oldular ancak durmadılar. Geleceklerini darbecilerin eline bırakmadılar.

TANKLARA GEÇİT VERMEDİLER

15 Temmuz darbe kalkışması gecesinde Ankara’da tanklarla ezilen araçlar Yozgat’ta Cumhuriyet Meydanı’nda sergileniyor. Geçtiğimiz yılda Yozgat Cumhuriyet Meydanı’na getirilen araçlar vatandaşlar tarafından büyük ilgi ile karşılanmıştı.  Bu yıl da Yozgat İl Emniyet Müdürlüğü tarafından iki araç Cumhuriyet Meydanı’nda sergilenmek üzere Ankara’dan getirildi. 15 Temmuz 2016 gecesinde Ankara Emniyet Müdürlüğü bahçesinde bulunan İstihbarat Müdürlüğü ile Kaçakçılık Suçları Şube Müdürlüğü’ne ait olan iki araç tanklarla ezilmişti. Yozgatlı vatandaşlar tarafından ilgi ile karşılanan araçlar Cumhuriyet Meydanı’nda 22 Temmuz 2021 tarihine kadar sergilenmeye devam edecek. 

“MİLLETİN ŞAHLANIŞI”

Yozgat Valisi Ziya Polat, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 15 Temmuz’u ‘milletin şahlanışı’ olarak niteleyen Vali Polat, “FETÖ/PDY terör örgütü tarafından planlı olarak gerçekleştirilen ve tarihin kaydettiği en büyük ihanet girişimlerinden biri olan 15 Temmuz gecesi aziz milletimiz, Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayeti ve çağrısıyla, dilde tekbir, kalplerde sarsılmaz iman ile gök kubbeden bayrağımızı, minarelerden ezanımızı dindirmeyerek darbe girişimini püskürtmüş ve bertaraf etmiştir” dedi.  Direniş sayesinde ülkemizin yeniden felaha kavuştuğunu anlatan Vali Polat, açıklamasının devamında şunları kaydetti; “15 Temmuz milli iradenin vesayete, cesaretin ihanete, milletin hainlere galebe çaldığı, insanlık tarihine altın harflerle yazılmış büyük bir demokrasi mücadelesinin adıdır. Bu mücadelenin ve zaferin sahibi sizler gibi vatanına sahip çıkanlardır. 15 Temmuz tıpkı İstiklal Harbimiz gibi Türk milletinin topyekun kıyamıdır, dirilişidir, şahlanışıdır. Anadolu toprakları o gece bir kez daha bize vatan kılınmıştır. Allah’ın inayeti, milletin dirilişi, yüz milyonlarca kardeşimizin duasıyla Türkiye yeniden felaha kavuşmuştur. 15 Temmuz bize şu hakikati bir kez daha göstermiştir ki, bu millet asil bir millettir. Bu millet cesur, kahraman ve hürriyetine canı pahasına sahip çıkan bir millettir. Bu millet vatan söz konusu olduğunda aynı safta buluşma erdemi gösteren necip bir millettir. Bu millete hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşıyorum. Asil Milletimiz; "Sahipsiz vatanın batması haktır. Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır." Mısralarından aldığı güçle, Çanakkale ruhunu yeniden yaşamış ve tarihe altın harflerle yazılan bir direniş ve diriliş öyküsüne, "15 Temmuz Demokrasi Zaferi”ni eklemiştir. Bu zafer vesilesiyle, şanlı geçmişimizden devralınan 15 Temmuz ruhu mukaddes bir emanet olarak korumaya ve geleceğimizin inşasına ışık tutmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, “Vatan yürekte başlayıp şehadetle biter” diyerek, şanlı tarihimize destan yazan, mukaddes kanlarıyla bu toprakları bizlere vatan kılan kahraman şehitlerimizin aziz hatıralarının önünde saygıyla eğiliyor, üstün cesaret ve fedakârlıklarından dolayı gazilerimize ve milletimize şükranlarımı sunuyorum.”

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Vali Ziya Polat, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü dolayısıyla şehit ve gazi aileleri ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Tüm şehitlere Allah’tan rahmet gezilere de sağlıklı ömür dileğinde bulunan Vali Polat, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

UNUTMAYACAĞIZ

Vali Polat, şehit aileleri ve gazilerle birlikte 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 5’inci yılı etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen “15 Temmuz’u Unutma” konulu fotoğraf sergisi açılışına katıldı. Yozgat Valisi Ziya Polat’ın açılışını yaptığı sergiye şehit ve gazi yakınlarının yanı sıra Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Ali Sefa Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.  Sergide 84 fotoğraf yer aldı. Devletin ve milletin el birliği ile hainlerle mücadele etmeye devam edeceğini anlatan Vali Polat, ülkemiz üzerinden oyunlar oynandığını ancak birlik olarak bu oyunların üstesinden geleceğimizi söyledi. Polat, ülkemiz üzerinden oynanan oyunlarla ve hangi terör örgütü olursa olsun hepsiyle mücadele etmeye, gerekirse de canlarını vermeye hazır oldukları sözlerine ekledi.

BİTMEYECEK BİR SAVAŞ

Hak ile batılın savaşının hiçbir zaman bitmeyeceğini ve bu savaşta her zaman hak tarafında olacaklarını anlatan Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse de “Geçmişte atalarımız, bugün bizler, yarın da evlatlarımız vatan toprakları için canını seve seve vermeye hazır. Bayrağımız inmeyecek, ezanımız dinmeyecek. Bu vesileyle; 15 Temmuz’da bu kutsal vatan için canını veren aziz şehitlerimizi ve ülkemizin bekası için kanını döken tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.” ifadelerini kullandı.

ŞEHİTLER ANISINA FİDAN

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Haftası etkinlikleri kapsamında Yozgat Bozok Üniversitesi Bilal Şahin Batı kampüsünde bulunan 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanında 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi sırasında şehit olan Yozgatlı 12 şehit anısına fidanlar toprakla buluşturuldu.
Fidan dikim törenine 15 Temmuz şehit aileleri başta olmak üzere, Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Hayırsever iş insanı Bilal Şahin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Yücel Güney, Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Uğur Kölemen, fakülte dekanları ve öğretim üyeleri katıldı.

KAHRAMANLIK ABİDESİ

Geleceğimizin teminat altına alınabilmesi için geçmişin hafızasının geleceğe aktarılması gerektiğini belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “15 Temmuz kalkışması bu hafızanın sürekli zihinlerde olması gereken bir gece. Bir tarafı ile ihanet ve alçaklık diğer tarafı da Cumhurbaşkanımızın meydanlara daveti ile birlikte kahramanlık abidesi olan bir geceden bahsediyoruz. Allah bugünleri bir daha yaşatmasın. Eğer biz geleceğimizi teminat altına almak istiyorsak bugünleri unutmamamız lazım. Geçmişimizin hafızasını geleceğe ve yeni neslimize aktarmamız lazım. Bu tören ve fidan dikme etkinliği bunun esasıdır. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Onların yaptıklarının milyonda birine eş değer değil bu yaptıklarımız. Bir nebze olsun onların ailelerinin gönüllerine su serpebiliyorsak ne mutlu bize. Şehitlerimiz gelecek nesillere aktarılırsa onlar için de sembol şahsiyetler olacaktır. Bu vesile ile şehitlerimize Allah'tan rahmet gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorum” dedi.

TEK DÜŞÜNDÜKLERİ VATANDI
15 Temmuz şehitlerimiz başta olmak üzere bütün şehitlerimize ve ailelerine sahip çıktıklarını belirten Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, “Devletimizin büyüklüğü burada ortaya çıkıyor. Vatanı, milleti, mukaddesatı, ezanı bayrağı için biz her zaman şehit verdik ve şehit vermeye de devam edeceğiz . Bugün de burada 15 Temmuz gecesi hiçbir şey düşünmeden şehadete koşan Yozgatlı 15 Temmuz şehitlerimizin adına oluşturulan hatıra ormanında fidanları toprakla buluşturduk. Hatıra ormanımızla birlikte şehitlerimizin ismini yaşatacağız" şeklinde konuştu.

GÖNLÜMÜZE YAZDIK
15 Temmuz’u hatırlamak ve unutmamak adına bir araya geldiklerini kaydeden Vali Ziya Polat, şunları kaydetti; “Biz şehitlerimizi gönlümüze yazdık. İnşallah dikilen fidanlarla da bu bölge ve coğrafyaya köklerini salacaklar. Onların isminin yaşatılması ve unutulmaması adına hatıra ormanımızda fidanlarımızı toprakla buluşturduk. Tüm şehitlerimizi unutmayacağız ve unutturmayacağız.”

ŞEHİT EŞİNDEN TEŞEKKÜR

Çekerekli Şehidimiz Özgür Gençer’in eşi de dikilen ağaçlar için teşekkür etti. Eşinin anısının yaşatıldığını kaydeden Esra Gençer, “Şehadetinin 5. Yılında Özgür’ümün anısına fidan ve çam dikimi için bizleri Yozgat’ta misafir eden başta Yozgat Valimiz sayın Ziya Polat’a, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve tüm yetkililere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Esra Gençer, buruk ancak gururlu olduğunu şu ifadelerle anlattı; “Günlerden 15 Temmuz yârimin şehadeti. Şehadetin böyle bir gecenin sabahında onu bulması belki de Gurur ve onurumuzdu evlatlarımla, yaşamın her alanında şehadeti yaşatan bir ölüm. Özgür’üm şehitti. Milyonlar şahitlik etmişti şehadetine! Acı, gözyaşı, gurur hepsi bir arada şimdi.!”

CANLI YAYINLAYACAK

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak olan etkinlikler Yozgat’ın dünyaya açılan kapısı Çamlık TV’de de canlı yayınlanacak. Programı şu linklerden izleyebilirsiniz.

YOUTUBE:  yozgatcamliktv

2- https://www.facebook.com/yozgatcamlikcom/

3- www.yozgatcamlik.com

Yorumlar (0)
8
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ürünlerdeki Fiyat Artışının Sebebi Sizce Nedir?
Ürünlerdeki Fiyat Artışının Sebebi Sizce Nedir?
Namaz Vakti 28 Ekim 2021
İmsak 05:34
Güneş 06:58
Öğle 12:30
İkindi 15:24
Akşam 17:51
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Madrid 10 21
2. Sevilla 10 21
3. Real Betis 11 21
4. Real Sociedad 10 21
5. Rayo Vallecano 11 19
6. Osasuna 11 19
7. Atletico Madrid 9 18
8. Athletic Bilbao 10 17
9. Barcelona 10 15
10. Espanyol 11 14
11. Valencia 11 13
12. Mallorca 11 13
13. Villarreal 10 12
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 11 10
16. Deportivo Alaves 10 9
17. Cádiz 11 8
18. Granada 9 7
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@