Hava Durumu

Hedef 2053 Net Sıfır Emisyon Ar-Ge ve Yenilik Atılımı Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında Hedef 2053 Net Sıfır Emisyon Ar-Ge ve Yenilik Atılımı Toplantısı Düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 13.01.2023 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 13.01.2023 15:00
https://www.yozgatcamlik.com/
Hedef 2053 Net Sıfır Emisyon Ar-Ge ve Yenilik Atılımı Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında Hedef 2053 Net Sıfır Emisyon Ar-Ge ve Yenilik Atılımı Toplantısı Düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkanvekili Prof. Dr. Hasan Mandal, Prof. Dr. Mehmet Çelik, Mehmet Ali Yalçındağ ve Yozgatlı hemşehrimiz Dr. Osman Coşkun’dan oluşan Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu yılda iki kez toplanıyor.

Gerçekleştirilen toplantıda ülkemizin 2053 Net Sıfır Emisyon hedefine yönelik bilim, teknoloji ve yenilik alanında atılacak adımlar masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığındaki toplantıya Bakanlar, Politika Kurulları temsilcileri, kamu kurumları, özel sektör şemsiye kuruluşları ve üniversitelerden temsilciler katıldı.

EN HIZLI ŞEKİLDE ULAŞILACAK

Açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği, Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulunun ev sahipliğindeki toplantıda 2053 net sıfır emisyon hedeflerine ülkemizin en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayacak adımlar konuşuldu. Toplantıda Kurul Başkanvekili Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından da “Hedef 2053 Net Sıfır Emisyon Ar-Ge ve Yenilik Atılımı” sunumu gerçekleştirildi.

MİLLİ HEDEFLER

Kurulun bakanlıklardan üniversitelere, özel sektörlerden uluslararası işbirliklerine kadar geniş bir istişare ağıyla milli hedeflere en üst düzeyde katkı sağlamasını amaçlayacaklarını ifade eden Erdoğan," Bilim ve teknolojinin ekonomimize sağladığı yüksek katma değerin artarak sürmesini ancak bu şekilde temin edebiliriz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun hem tasarımında hem inşasında en büyük katkıyı sizlerden bekliyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun başlıklarının tamamı bilim insanlarımıza hitap ediyor. Kürese gerçekler ve yönelimler çevre meselesini giderek öne çıkarttığı için elbette bu konuyu merkeze almamız doğrudur, yerindedir. Hiçbir alanı boş bırakmadan, hiçbir alanı ihmal etmeden, siyasetten ekonomiye, sosyal alandan teknolojiye tüm başlıklarda zirveyi hedefliyoruz. Vizyonumuzu bu kadar geniş, hedeflerimizin çıtasını bu derece yüksek tutmamızın sebebi yeni kayıplara, yeni duraksamalara, yeni patinajlara tahammülümüzün olmamasıdır. Milletimizin asırlardır özlemle beklediği gün Allah’ın izni ile bugündür" diye konuştu.

MEKANİZMALAR OLUŞTURULDU

İhtiyaç duyulan teknolojilerle ilgili çok sayıda kamu kurumunda stratejiler, programlar, planlar ve mekanizmalar oluşturulduğu kaydedildi. 

Bu faaliyetlerin haritalama çalışması incelenerek; ülkemizde bu minvalde yapılan çalışmaların Hedef 2053 Net Sıfır Karbon Hedefi ve Bilimin Yüzyılı vizyonu doğrultusunda bir arada değerlendirilmesinin gerekliliği vurgulandı.  Toplantıda ilgili çığır açıcı teknolojilerin ve Ar-Ge insan kaynaklarının geliştirilmesi konusunda eşgüdüm, iş birliği ve güç birliğinin tesis edilmesine karar verildi. Böylece “Hedef 2053 Net Sıfır Emisyon Ar-Ge ve Yenilik Atılımı” başlatıldı.

DÖNEMSEL TOPLANTILAR YAPILACAK

Toplantıda alınan kararlara göre Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulunun politikaların yönlendirilmesi ve koordinasyonu görevine istinaden, dönemsel toplantılar yapılacak. Bu toplantılarda “Yeşil ve Dijital İkili Dönüşüm ile Ar-Ge ve İnsan Kaynakları” konusunda görev, sorumluluk ve faaliyetleri olan tüm kamu kurumları bir araya gelecek, ekosistemin ana paydaşları olan özel sektör şemsiye kuruluşları ve üniversitelerle birlikte atılacak adımlar istişare edilecek.

İleri teknoloji konularında ulusal atılımlar başlatılacak.

Toplantıdan çıkan önemli bir diğer karar da, ülkemizin ileri teknoloji konularında ulusal atılımlar başlatılması oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeşil kalkınma devrimi olarak tanımlanan “ülkemizin 2053 Net Sıfır Emisyon hedefini” Eylül 2021’de açıklamış, bu sayede ülkemiz yeşil dönüşüm ve büyüme yolunda önemli bir adım atılmıştı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.