İYİ Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı İş insanı Mümin Günler Çamlık Medya'ya konuk oldu

İş insanı Mümin Günler’in hikayesi 2 yaşındayken İstanbul’a yerleşmesiyle başlıyor.

GÜNDEM 15.11.2022, 06:00 eda demirel
İYİ Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı İş insanı Mümin Günler Çamlık Medya'ya konuk oldu

İş insanı Mümin Günler’in hikayesi 2 yaşındayken İstanbul’a yerleşmesiyle başlıyor. Babasının Sarakaya Karayakup kasabasından 4 çocuğunu alarak çalışmak için İstanbul’a gittiğini anlatan İYİ Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı İş insanı Mümin Günler, “Hangi siyasi parti veya düşünceden olursanız olun ortak çatı ve payda Yozgat olmalı. Yozgat ile bağlarımızı hiç koparmadık. Kentimiz için projeler geliştirdik, hemşehrilerimizle bir araya geldik” dedi. Günler,

‘Nerede bir Yozgatlı varsa Çamlık Medya orada’ düsturu ile hareket eden Çamlık Medya ekibi İstanbul’da iş insanı Mümin Günler’i dinledi. Günler, hayat hikayesi, başarı sırları, iş yaşamı ve Yozgat sevdası üzerine önemli açıklamalar yaptı.

Günler’in açıklamalarından satır başları şöyle;

SARIKAYA’DA DOĞDUM

1959 Yozgat Sarıkaya doğumluyum. 1962 yılında babamızın 4 çocukla Sarıkaya Karayakup köyünden kalkıp İstanbul’a yerleşmesiyle başladı. Uzun bir yıl. Burada Anadolu’dan gelen bir ailenin en büyük ablamız 5-6 yaşında, abim ondan 2 yaş ben ondan 2 yaş küçük ve en küçük kardeşimiz de 6 aylıkken İstanbul’a geldik. Eğitim hayatının tamamını İstanbul’da geçirdim. Daha sonra bir gümrük müşavirinin yanında personel olarak başladım. 10 yıl kadar bu şirkette gümrük müşteri temsilcisi olarak devam ettikten sonra 89 yılında kendi şirketimi kurma imkanım oldu ve o günden itibaren de kendi şirketimi yönetiyorum. Ben sektöre girdiğimde kardeşimi de sektöre girdirdim. Amca çocuklarımızı da soktuk. Şimdi ikinci kuşak yeğenlerimiz de bizim sektörde. 85 kişilik bir kadromuz var. Bu kadromuz bizim daha çok beyaz yakalı dediğimiz personellerden oluşuyoruz.

Yaptığımız iş ülke dış ticaretin ithalat ve ihracatının Türkiye sınırlarından geçtiği süreç içerisinde müşterilerimize danışmanlık hizmeti veriyoruz. 600 milyar dolarlık dış ticaretin beyan ve sorumluluğunda pay sahibi olan şirketiz. Böyle bir süreçte devam ediyoruz.

ÖNEMLİ DOSTLUKLAR EDİNDİK

Yozgat ile bağımızı da koparmadık. Orada Türkiye’nin ve dünyanın her tarafında ciddi anlamda Yozgatlı var. Bizler çocuk yaşta buraya gelmemize rağmen sık sık Yozgat’a gidip hemşehrilerimizle birlikte Türkiye’deki ve Avrupa’daki hemşehrilerimiz ile bir araya geldik ve ciddi dostluklar edindik.

İstanbul bir dünya kenti. İstanbul’dan hem dünyayı hem Türkiye’yi çok rahatlıkla görebiliyorsunuz. Yozgat’ta ise Yozgat’tan daha çok kendi ilçelerini veya çevreni görürsün. 2010 yılında Yozgat Kültür ve dayanışma derneğinde hemşehrilerimizle daha fazla bir araya gelme imkanı yakaladık. Burada bir farkındalık yaratalım istedik. Hep Yozgat dışındaki iş insanlarının Yozgat’a yatırım yapmaları istendi. Oraya o yatırımın nasıl yapılması gerektiği söylendi. Biz de dernek yönetimine başladığımızda arkadaşlarımızla oturduk. Yeni yönetim oluşturuldu.

Ciddi toplantılar yaparak önderlik yaptık ekip olarak. Yozgat’ın ekonomik olarak ne yapabiliriz diye anlattık. Ben de mesleğim icabı o dönemlerde kırsal kalkınmanın tarım ve hayvancılık konusunda ciddi destekleri vardı AB ile birlikte. Biz Yozgat’ta modern hayvancılığı nasıl hayata geçirebiliriz dedik. Yılların bilgi ve birikimi ile modern hayvancılık projesi dedik. Her ilçe ve beldeye 100 başlık sağmal süt tesisi kurulması. Kırsal kalkınmada her tesis için 1 milyon avroya yakın hibe proje desteği veriyordu. Bunun yüzde 65’i de hibe. Bu 75 x100 projesini nasıl uyarlarız dedik. İstanbul’da bin kişilik yemek organizasyonunda Yozgatlıları davet ettik. Yozgat’ın dünyadaki Yozgatlılar bir araya gelerek belli bir sinerji oluşmasını öngördük.

AMACIMIZ KATKI SAĞLAMAK

Arkasından Bozok Üniversitesi, Tarım Kredi Kooperatifi, tarım il müdürlüğü, ORAN, kırsal kalkınma ile TSO ile toplantı yaptık. Katılımcılar Yozgat’ta ki birlikler tarım ile ilgilenen bütün insanlara 75x100 projesini anlattık. Başarılı olduk. Ama bazen de tepkiler aldık. 75 tane neden dediler. Bir tane Boğazlıyan’da modern hayvan tesisi dışında hiç tesis yok. Sıfır tesis 75 tane bunu başaramazsınız dediler. Hayal gibi görüldü. İnsanlar bir şey görmeden bir şeyler yapması pek mümkün olmuyor. Bizde o zaman kendimize bir tane yapalım ki, insanlar görsün. Gördükten sonra onun çoğalması lazım. Amacımız Yozgat’ın ekonomisine katkı sağlamaktı. Her hafta Yozgat’a gidip geliyoruz. Neticede kendi köyümüze Kazım Bey ile beraber arazi satın aldık. Arazi üzerine 2011 yılında 300 başlık besi çiftliği kurduk ve faaliyete başladık. Çiğdemli, Sorgun belediye başkanı alt yapı konusunda destek oldular. 5 sene önce Antalya’da Yozgat tanıtım günlerinde panel düzenledik. Dün sıfırdı. Bugün ise 75 hedef demiştik ama 100 üzerinde kırsal kalkınmanın destekleriyle modern hayvancılık tesisinin meyvelerini vermeye başladığımızda o kadar mutlu olduk ki. Bundan sonra ise nitelikli hayvan teminine, sürdürülebilir bir işletmeye ihtiyaç var.

MODERN TESİSLERE ULAŞTI

Biz 6 ay önce tesisimiz sattık. Neden sattık denilirse İstanbul Gümrük müşavirleri Birliğinin 6 yıl başkan yardımcılığını yaptım. Mesleğimiz ile alakalı olarak analizler. Modern süreçler, değer yaratmayan gereksiz bürokrasiyi ortadan kaldıracak çalışmalar içerisinde bulunduk. Dedik ki ok yaydan çıktı. Artık öyle bir şekilde yayıldı ki Yozgat’ta ciddi anlamda tarım ve hayvancılık konusunda modern tesislere ulaştı.

Ulaşım önemli bir etken. Hızlı tren veya hava yolu ile Anadolu’dan memleketinden kopmuş insanları memleketine daha sık gitmelerine fırsat sağlayacağı gibi bölgelerindeki yatırım imkanlarını da artıracaktır.

Sarıkaya’da 15 tane tesis var. Bozok Üniversitesi ziraat veya veterinerlik fakülteleri öğrencilerin bu tesislerle işbirliği yaparak o tesislerle buluşturmak olması gerekir. Öğrencilerin oradaki tesislerdeki sorumluluğu üstlenmeleri, haftada 1-2 gün planlı şekilde tesisleri ziyaret etmeli. Oradaki hayvanların beslenmeleri, geliştirmelerini izlemeleri ile tecrübe kazanırken o tesisin verimliliğini takip edilmesi faydalı olduğunu düşünüyorum.

EKONOMİ CANLANMALI

İstanbul büyük bir kent. Hayatından tutun, büyüklüğünden tutun ciddi anlamda Yozgat derneklerimiz var. Onlarla bir araya gelmeye ve dertleşmeye çalışıyoruz. Sıkıntı ve zorluklarımızla bu hayatın tamamını buraya vakfedemiyorsun. Derneklerimizle görüşüp sıkıntı ve dertlerine çare bulmaya çalışıyoruz. Tarım ve hayvancılık konusunda marka şehir olma yolunda olması gereken çok şeyler var. Belli bir ivme yakalandı. O ivmede Yozgat artık sadece yiğidin harman olduğu yer değil. Veya bir araya gelip piknik ve arabaşı yutmak değil. Orada ekonomiyi canlandıracak akla da ihtiyacımız var.

ORTAK ÇATI YOZGAT OLMALI

Şu sıkıntı var. Farklı siyasi partilerde olabilirsin, farklı görüşlerde olabilirsin. Farklı hizmet sektöründe olabilirsin ama çatı Yozgatlılık olmalı. Burada da derneklerde tek çatı olma noktasında bir eksikliğimiz var. Bunu da bizlerin ve İstanbul, Ankara, Avrupa’da olanların bir araya gelerek Yozgat kimliğini ön plana çıkardığımızda başarılı olabiliriz. Yozgatlılık dediğimizde herkes o Yozgatlılık kimliğini ön plana çıkarması gerekir. Biz bunun eksikliğini hissediyoruz. Biz hiçbir zaman bu hedefimizden vazgeçmedik ve küsmedik. Sonuç odaklı olmamız gerekir.

Bizim Ankara’da ve İstanbul’da ciddi anlamda nüfusumuz var. Ama onu düzenli ve koordineli hale getiremediğimiz zaman çok fazla fayda ifade etmiyor. Bugün ciddi anlamda kamu kurumlarında, devlet yönetiminde, iş dünyasında akademisyen kadrolarımızda ciddi bir birikimimizin olduğunu biliyoruz ve farkındayız.

CİDDİ BİR GÜCÜMÜZ VAR

1998 yılında Anavatan Partisi’nde bir dönem siyaset yaptım. Daha sonra İYİ Parti’nin kurulması ile birlikte 2017 yılında İstanbul’da il başkan yardımcılığı görevini yürütüyorum. Elimden geldiği kadar hep şunu söyledim. Bir hemşehriniz, abiniz, kardeşiniz İYİ Parti’de başkan yardımcısı. Hangi görüşte olursa olsun Yozgatlı olduğunuzda elimden geldiği kadarıyla yardımcı olurum. Siz kendinize yakın olduğunuz siyasi partiye oy verebilirsiniz. Ben siyaset yapıyorum diye İYİ Partiye oy vereceksiniz diye bir beklenti içerisinde değilim. Biz Yozgatlıyız. Birbirimize destek olma gibi bir yükümlülüğümüz var. Bence ciddi bir gücümüz var. O gücü biz yeterince kullanamıyoruz.

Aslında çok yaşamamasak bile insanın manevi duygularında doğduğu topraklardaki özlem hiçbir zaman bitmiyor. Bu nerede olursa olsun demek ki duygularımızda da bu var. Ben bu iş yoğunluğundan Yozgat’a gittiğim zaman hayvancılık tesislerinde çizmeleri giyiyorum. Hayvanların arasında dolaştığım zaman, hayvanın kokusu, doğası keyif veriyor. Anadolu’nun bağrından kopmuş kahveye girdiğinde sohbet ettiğinde ülkenin nereden nereye geldiğini, ülkedeki tüm değerlerin eşit bir şekilde dağıtılmadığını, bölgesel kalkınmalara ihtiyaç olduğunu hissediyorsunuz. Göçü durdurmak adına orada ne yapılması gerektiğini hissediyorsunuz. Biz orada kazanmak için değil bir şeyi başarmak için onu yaptık. Vicdanımız o kadar rahat ki. Orada bir şeye vesile olmak güzel bir şey.

CİDDİ TECRÜBE KAZANDIK

Bizim mesleğimiz bizi ciddi bir tecrübe kazandırdı. Bir ürünün çıkış noktasından barış noktasına kadar olan tüm süreçlerde gümrükler mevzuatı, dış ticaret mevzuatı, yatırım teşvikleri, KDV, ÖTV mevzuatı, tarifeler, ürünler hakkındaki bilgilere sahipsiniz. Bu meslek bunları bize öğretti.

Bu ülke bizim. Ülkeyi seviyoruz. Yozgatlı hemşehrilerimizi de çok seviyoruz. Amacımız Yozgat’ta bulunan hemşehrilerimizle İstanbul, Avrupa’da bulunan Yozgatlı hemşehrilerimizle çok daha iyi bir projelere imza atabileceğimizi, Yozgat’taki birlik beraberlik duygusunu pekiştirmeyi ve işbirliği ile Yozgat’ın göç vermeden ekonomisine katkı sağlayacak bir yapıya kavuşmasını arzu ediyoruz. hemşehrilerimiz Yozgat kimliğini her zaman ön planda tutsunlar. Özgür düşence, fikirleri ile birbirlerine sahip çıksınlar. Hiçbir şekilde bir başka birisinin düşünce ve fikirlerine değer verip saygı duysunlar. Çünkü Yozgat hepimizin. Umarım çok daha güzel günler Yozgatlıları bekliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Boğazlıyan Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Boğazlıyan Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Namaz Vakti 01 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@