Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen : “OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR”

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Yozgat’ın yetiştirdiği başarılı gazetecilerden Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen, ‘Tasarruf tedbirleri’ genelgesinin yerel medya kuruluşlarını olumsuz yönde etkilediğini belirterek “Bu karar, zaten zor durumda olan Anadolu Basınına vurulan yeni bir darbedir” diyerek meslektaşlarının sesi oldu.

GÜNDEM 26.07.2021, 17:09 eda demirel
Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen : “OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR”

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Yozgat’ın yetiştirdiği başarılı gazetecilerden Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen, ‘Tasarruf tedbirleri’ genelgesinin yerel medya kuruluşlarını olumsuz yönde etkilediğini belirterek “Bu karar, zaten zor durumda olan Anadolu Basınına vurulan yeni bir darbedir” diyerek meslektaşlarının sesi oldu.

Aydın’ın Nazilli ilçesinde 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi. Nazilli Gazeteciler Cemiyeti'nin ev sahipliğinde düzenlenen törene, AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Mustafa Abak, CHP Nazilli İlçe Başkanı Serdar Alptekin, MHP Nazilli İlçe Başkan Yardımcısı Hulki Karakaya, İYİ Parti Nazilli İlçe Başkanı Cihat Öztürk, BBP Nazilli İlçe Başkanı Yaşar Dokumacı, DP Nazilli İlçe Başkanı Mustafa Uysal, Memleket Partisi Nazilli İlçe Başkanı Ali Çetinkaya, NAMDER Başkanı Remzi Erdemci, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Nazilli'de görev yapan yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

ÇAĞRIDA BULUNDU

İstasyon Meydanında bulunan Atatürk anıtı önünde yapılan tören, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Nazilli Şubesi ve Nazilli Gazeteciler Cemiyeti çelenklerinin sunulması ile başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından CHP Aydın Milletvekilleri Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız ile İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’in kutlama mesajları törende okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Yozgat’ın yetiştirdiği başarılı gazetecilerden Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Özmen, sektördeki sorun ve talepleri dile getirerek gerekli adımların atılmasını yönünde çağrıda bulundu.

“SANSÜR, EKONOMİK BASKI UNSURUNA DÖNÜŞTÜ”

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde çıkan tüm gazetelerin sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlandığını belirten Başkan Özmen, “Türk basınında sansürün ilk uygulandığı tarih ise 10 Mayıs 1876 idi. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verilmesi, Türkiye basın tarihinde ‘sansürün kaldırılması’ olarak adlandırıldı ve Basın Bayramı olarak kutlandı. Şu anda bu sansür maalesef boyut değiştirerek, ekonomik bir sistematik süreç halinde halen devam etmektedir. Yerel gazeteler resmi ilân kıskacı ile matbaa ve kağıt giderleri altında ezilmeye mahkum edilmiştir. Yasama, Yargı ve Yürütme’nin ardından dördüncü kuvvet diye tanımlanan gazetecilik mesleği, ne yazık ki şu anda neredeyse sadece ekonomik zorluklarla başa çıkmak için mücadele vermektedir. Yapılan kanun değişiklikleri ile de iyileştirilmesi beklenirken daha da darboğaza sokulmakta, halkın doğru haber alma hakkı çeşitli etkenler vasıtasıyla gasp edilmektedir. Bu noktada da üzülerek görüyoruz ki günümüzde sansürün adı değişikliğe uğrayarak ekonomik baskı unsuruna dönmüştür. Bu nedenle meslek yasası ve internet yasası çıkmadan, gazetecileri ilgilendiren ekonomik ve ceza yasaları değişmeden bugünü kutlamanın bir anlamı kalmamaktadır. Gazeteciler üzerindeki bu baskılar son bulmadıkça 24 Temmuz bizim için sadece tarihte bir gündür.” diye konuştu.

“2 YILDA DAHA KÖTÜYE GİTTİK”

Son yıllarda gelinen noktada özellikle yerel basının ekonomik vurdumduymazlıklarla karşı karşıya kaldığını ve var olma mücadelesinin medya kuruluşları adına gelecek kaygısı taşınmasına sebep olduğunu dile getiren Özmen, “Yerel basının gelişen teknoloji ve dijital medya unsuru nedeniyle ortaya yıllardır çıkarılamayan İnternet Yasası nedeniyle basılı medyanın yaşaması neredeyse güçleşmiştir. Yerel basınımıza destek olunması ve yaşatılması için adeta can suyu niteliği taşıyan desteklerin devam etmesi büyük bir önem arz etmektedir. Bu konuda Nazilli Gazeteciler Cemiyeti olarak tüm siyasi aktörler ve yerel idare unsurlarından yerel basına sahip çıkılmasını talep ediyor, gerekli yasaların çıkması için hem istişare yapılmasını bekliyor hem de teşviklerin sağlanmasını istiyoruz. Evet, bu okuduğum açıklama sizlere tanıdık gelmiş olabilir. Çünkü bu açıklamayı tam 2 yıl önce yine buradan sizlere seslenerek bu sorunları duyurmaya, sesimizi yükseltmeye çalışmıştım. Bu açıklama sonrası tüm muhalefet partileri tarafından tebrik edilmiş, destek sözleriyle karşılanmıştım. Hatta iktidar partisi kanadı tarafından da ‘Bu tür sorunlarınızın olduğunu bilmiyorduk’ denilerek yardımcı olunması için ellerinden geleni yapacaklarının da sözünü almıştık. Ancak gelinen noktada maalesef ki durumun iyiye gitmesini beklerken, 2 yılda daha da kötüye gittiğini üzülerek belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

“ANADOLU BASININA VURULAN YENİ BİR DARBEDİR”

Özellikle 1 Temmuz 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayımlanan ‘tasarruf tedbirleri’ genelgesinin pandemi sürecinde çok zor bir dönemden geçen yerel medya kuruluşlarını olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Özmen, “Maalesef hükümetin bize göre hatalı ve yanlış kararı oldu. Biz bu kararı üzülerek karşılıyoruz. Bu karar, zaten zor durumda olan Anadolu Basınına vurulan yeni bir darbedir. Büyük fedakârlıklarla ve düşük bütçelerle halkın haber alma özgürlüğü adına görev yapan yerel basın kuruluşlarımız, bu kararlarla önemli ölçüde gelir kaybetmeye başladı ve ekonomik anlamda daha da zor bir döneme girdi. Ekonomik darboğazdan çıkamayacak olan yerel basın kuruluşlarımızdan bazılarının kapanması, meslektaşımızın da işsiz kalacak olması, ekonomik ve sosyal dengeleri bozmanın yanında, yerel demokrasiye de büyük darbe vuracaktır. Elbette ki kamuda tasarruf edilsin, elbette ki kamu kaynakları doğru ve yararlı bir şekilde kullanılsın. Bunu düşünen siyasilerin öncelikle kamu kurum ve kuruluşlardaki har vurup harman savurmayı gözden geçirmesini, kağıt üstünde değil ama pratikte kamu zararı oluşturan durumları incelemelerini isteriz. Kamu kurum ve kuruluşlarının basını izleme ile ilgili birimleri ve kütüphane dokümantasyon merkezleri hariç hiçbir şekilde günlük gazete alımı yapılmayacak olmasını, gazetelere ilan ve reklam verilemeyecek olmasının hangi akla mantığa sığdırıldığını maalesef anlayamıyoruz. Ulusal gazeteleri bilemeyiz ancak yerel gazetelerin şehrin hem belleği hem de o şehrin sesi olduğunu unutmamak gerektiğini söylemek istiyoruz. Bugün yerel gazeteleri unutanların yarın da kendilerinin bizler tarafından unutulacağını hatırlatmak istiyorum.” dedi.

“BİZLER SİZİN SİYASİ OYUN AKTÖRLERİNİZ DEĞİLİZ”

Bu tasarruf tedbirleri genelgesinin yayınlanmasının ardından CHP ve İYİ Parti kanadının, hükümetin tasarruf yapmadığını dile getirerek taşıt ve harcamaların denetlememesinden dem vurduğunu gördüklerini söyleyen Özmen, “Yerel Gazetelerin sorunlarına ufakta olsa atıfta bulunulan açıklamalar yapıldı. AK Parti ve MHP grubu ise bu tedbirlere hiç ses çıkarmadı, adeta görmezden geldi. Diğer siyasi partilerde maalesef yerel basın için elini taşın altına koymak yerine görmezden geldi. Sonuçta ne mi oldu, gündem değişti. Bu sorunları yaşayan ve bu sorunla yüzleşen maalesef Yerel Basın mensupları ortada kaldı. Bizler adaletli olacaksak Hükümetin bu yanlış tutumunu eleştirip, tepki gösterdiğimiz gibi yapmacık bir şekilde yanımızda olduğunu söyleyen Muhalefet Partilerine de tepki gösteriyoruz. Bizler sizin siyasi oyun aktörleriniz değiliz. Bugün yerel siyasete baktığımızda da değişen maalesef çok farklı bir durum yok. Nazilli gibi 30’u aşkın meclis üyesi olan bir ilçede maalesef bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar siyaset yapan meclis üyesi yerel gazetelere abone oluyor, özel günlerde ise kutlama ilanı deyince hepsi kayıplara karışıyor. Siyasi parti ilçe başkanlarının birçoğu ise topu basın sorumlularına atarak günü kurtartmaya çalışıyor. Destek sözleri ise ancak havada kalıyor. Yerel Gazeteler elbette ki halkın sesini duyurmaya çalışan yayın organlarıdır, ancak siyasilerin ve işadamlarının da kendi reklamlarını yaptığını unutmamak gerekir.” diye konuştu.

“KİMSENİN SÜSLÜ LAFLARINA İHTİYACIMIZ YOK”

Özmen konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Ayrıca 24 Temmuz’un yıl dönümü nedeniyle bugün birçok kurum ve kuruluş temsilcisi, siyasi partilerin temsilcileri, siyasiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bazıları basın özgürlüğünün geliştiği söyleminde bazıları ise basın özgürlüğünün olmadığı söylemlerinde bulunacaklar. Hiç zahmet etmesinler, kimsenin süslü laflarına ve kuru kutlamalarına ihtiyacımız yok. Gazetecilerin eyleme dönüşmeyen bu sözlere karnının tok olduğu bilinmelidir. Bugün ‘basın bayramı’ değildir. Bugün basın ve ifade özgürlüğümüz ile ekonomik otosansür ile mücadele günümüzdür. Bugün vesilesiyle doğru, tarafsız ve ilkeli tutumlarıyla, mesai mefhumu gözetmeden çalışan yerel ve ulusal yayın kuruluşlarında görev yapan tüm gazeteciler ve basın kuruluşlarımızı kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

Konuşmaların ardından Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, her yıl olduğu gibi geleneksel hale gelen basın mensuplarının fotoğraflarını çekerken, bu kez kareye AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim ve siyasi partilerin ilçe başkanı da girdi

Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ürünlerdeki Fiyat Artışının Sebebi Sizce Nedir?
Ürünlerdeki Fiyat Artışının Sebebi Sizce Nedir?
Namaz Vakti 28 Ekim 2021
İmsak 05:34
Güneş 06:58
Öğle 12:30
İkindi 15:24
Akşam 17:51
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Madrid 10 21
2. Sevilla 10 21
3. Real Betis 11 21
4. Real Sociedad 10 21
5. Rayo Vallecano 11 19
6. Osasuna 11 19
7. Atletico Madrid 9 18
8. Athletic Bilbao 10 17
9. Barcelona 10 15
10. Espanyol 11 14
11. Valencia 11 13
12. Mallorca 11 13
13. Villarreal 10 12
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 11 10
16. Deportivo Alaves 10 9
17. Cádiz 11 8
18. Granada 9 7
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@