Prof. Dr. Taner Demirer’den aşı çağrısı “VİRÜSÜN KİMİ ÖLDÜRECEĞİNİ BİLMİYORUZ”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji, Hematoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı, Prof. Dr. Taner Demirer, korona virüsten korunmanın yolunun aşıdan geçtiğini belirterek, “Virüsün kimi öldüreceğini bilmiyoruz. Bu nedenle vatandaşlarımızın aşı karşıtlarına kulak asmadan bir an evvel aşılarını olmasını önemli vurguluyorum” dedi.

GÜNDEM 26.07.2021, 10:20 27.07.2021, 11:24 eda demirel

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji, Hematoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı, Prof. Dr. Taner Demirer, korona virüsten korunmanın yolunun aşıdan geçtiğini belirterek, “Virüsün kimi öldüreceğini bilmiyoruz. Bu nedenle vatandaşlarımızın aşı karşıtlarına kulak asmadan bir an evvel aşılarını olmasını önemli vurguluyorum” dedi.
Tarık Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu Yozgat Gündemi programına konuk olan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji, Hematoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı, Prof. Dr. Taner Demirer, pandemi süreci, siyaset hayatı, İYİ Parti ve Yozgat’a dair önemli açıklamalarda bulundu. Demirer’in Yozgat Gündemi’nde değindiği konulardan satır başları şöyle;

120 PROGDAMA KATILDI

Pandemi döneminde çok büyük bir yoğunluk yaşadık. Halkımızı aydınlatmak, bilgilendirmek, bilgi vermek için 120’nin üzerinde televizyon programına çıktık. O dönemde yaptığımız tespitlerin doğru olduğu anlaşıldı. Pandemi döneminde bütün dünya sıkıntı yaşadı. Verilen rakamlara göre 3 milyonun üzerinde insan hayatını kaybetti ama gayri resmi rakamlara göre bu çok daha yüksek. Belki de 10 milyonlara yaklaştı. Pandemi bütün hızı ile devam ederken aşıların devreye girmesi son derece önemli oldu. Fakat virüs öyle bir virüs ki sık sık mutasyona uğrayan bir virüs. Hiç insanlığın lehine bir mutasyona uğramadı. Hep insanlığın aleyhine bir mutasyona uğradı. Daha hızlı bulaşan bazen öldürücülüğü de daha fazla olan bir virüs söz konusu. Şu an alfa, beta, delta mutasyonları var. Hindistan’da Delta virüsü nedeni ile bir milyonun üzerinde insan hayatını kaybetti. Güney Amerika’da hastane sistemleri çöktü. Dolayısıyla pandemi döneminde aşıların yapılması son derece önem arz ediyor. Bakın dünyada da aşı karşıtları var. Bunların oranı yüzde 5- 10’dur.  Çiçek aşısı bulunmadan önce çiçek hastalığından dünyada yaklaşık 500 milyon insan ölmüş. Bugün dünyada çocukların yüzde 80’i aşılanabiliyor ve 9 milyon hayat kurtarıyorsunuz çocukluk çağı aşıları ile. Tam aşılama olsa 16 milyon hayat kurtarırsınız. Aşı karşıtlığı öncelikle bu çocukluk dönemi aşıları için ortaya çıktı. Bakıyoruz burada da hiçbir bilimsel verisi olmayan iddialar söz konusu. Ben şunu söylemek istiyorum vatandaşlarımıza bu aşıların ciddi bir yan etkisi yok. Aşılar kısırlık yapmıyor. Aşıların DNA üzerinde olumsuz bir etkisi yok. Gönül rahatlığı ile bütün vatandaşlarımız aşılarını yaptırsınlar. Öncelikle herkes birinci doz aşısını olsun. Çünkü bu virüsün kimi öldüreceğini bilmiyoruz. Oldukça öldürücü bir virüs. İkinci doz aşı yaptıranların da mutlaka üçüncü doz aşılarını yaptırmalarını önemle rica ediyoruz. Hatırlatma aşılarını mutlaka yaptırsınlar. Özellikle üçüncü doz aşıların mutant virüslere karşı da etkili olduğunu biliyoruz. Ben bir sağlıkçı olarak aşılarını yaptırmaları gerektiğini, aşı karşıtlarına kulak vermemek gerektiğini, aşı tereddüdünden uzak durulması gerektiğini vurguluyorum. Aşı son derece önemli.

NEDEN İYİ PARTİ?

Genel başkanımızın siyasette yola çıktığı çizgi son derece önemli. Milliyetçi, muhafazakar, merkez sağda siyaset yapmış ve ülkemize de önemli hizmetleri olmuş. Ben öteden beri liberal milliyetçi ve muhafazakar görüşe saygı duydum ve her zaman da destek verdim. Özellikle daha de Doğruyol Partisi’nde de siyaset yapmıştım. Özellikle ikici sebep son dönemde İyi Parti’nin eğitim, tarım, sağlık alanındaki söylemleri toplumda karşılık buldu. Bir genel başkan sürekli Anadolu’da vatandaşların dertlerini dinliyor, vatandaşa dokunuyor. Sayın genel başkanımızın Türkiye’de siyasetin yolunu, yönetimini değiştirdi. Sonra genel başkanımızın siyasi çizgisi toplumda ciddi anlamda karşılık buldu. Bizim de burada yer almamızın ülkemizin geleceğinin kurtarılması, yükseltilmesine destek sağlamak da etkili oldu. İYİ Parti’nin söylemleri önemli. Türkiye’nin mevcut problemlerine parmak basan bir parti. Türkiye tekrardan rayına nasıl oturacak? İYİ Parti bunların hesabını yapıyor. İYİ Parti her şey kayıt altına alınsın, vergi düzgün alınsın. Sadece çiftçi, memur, işçi vergi ödemesin diyor. Ben memur olarak vergimi ödüyorum, diğer taraftan başkalarına ayrıcalık tanınmasın diyor. Birleştirilmiş güçlendirilmiş parlementer sistem derken parlamentoya yeniden yetki verilsin. Hukuk ve adalet düzeltilsin. Kuvvetler ayrılığı ilkesi yetkili olsun. Yargı vesayet altından kurtulsun. Türkiye’ye gelecek yatırımcıya güven sağlasın. Bu güvenin tesis edilmesi için bu ülkede iktidarın değişmesi lazım. Özellikle liyakat sistemi yeniden çalıştırılacak. Liyakat mutlaka yerine getirilecek. Hak edenler hak ettiği yere getirilecek. Ülkemiz 1938’lerde Çin’e aşı ihraç ediyordu. Kolera salgınında ülkemiz Çin’e aşı gönderiyordu ücretsiz bir şekilde. Şimdi 83 yıl sonra ülkemiz Çin’den aşı getirmeyi bir başarı olarak sayıyor. Bu üzücü bir durum. İYİ Parti iktidarında aşıya önem verilecek. Bizim partimizin bir çok alanda projesi var. Sağlıkta vatandaş eczaneden muayene parası, ilaçlara, emekliler gözlük, cam parası vermeyecek. Kamu hastanelerine alınan cihazlarda fiyat farkları ortadan kalkacak. Belirlenecek bir yaşın üstündeki vatandaşlara check – up hakkı verilecek. Vatandaş hasta olmadan müdahale edeceğiz. Daha küçük hastanelerin yapılması. Biz hizmeti vatandaşın ayağına götüreceğiz. Sağlık turizmi ile ilgili hedefimiz de var. Sağlık turizmi çok önemli bir gelir. Yozgat için da konuşalım. Termal turizm çok önemli. Bunun da çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Birçok proje var. Bunlar bizim üzerinde çalıştığımız projeler. İYİ Parti’nin ivmesi büyük. Hızla büyüyor. İYİ Parti projeleri ile iktidara hazır. Bir ekip tarafından hazırlanan projeler. İyi yönetildiği takdirde zengin bir ülke. Bundan 20 yıl önce tarımda kendi kendine yeten bir ülkeydi. Tarım sektöründe darbeyi yemiş bir ülkeyiz.

DURDURABİLİR MİYİZ?

Pandeminin etkisi ile dünyada ekonominin çarkları durdu. Türkiye de bundan etkilenen ülkeler arasında yer aldı. Üretim durdu. Berberi kuaförü, manavı, restoranlar kapandı. Ekonominin çarkları durdu. Tabi ekonominin çarkları durunca enflasyonda yükseldi. Yüzde 15 deniyor ama yüzde 25’lerde. 15 milyon işsiz var. Üretim olmadığı zaman enflasyon artıyor, bu da fiyatlara yansıyor.  Önemli ölçüde artış var. Vatandaş asgari ücretle geçinmeye çalışıyor. 23 milyon günde 40 lira ile hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Diğer taraftan baktığınızda iki üç maaş alanlar var. Adaletin gelmesi, şeffaflığın gelmesi için bir iktidar değişikliği ülkemiz için elzem bir durum.

ERKEN SEÇİM VAR MI?

Ben 2022 yılında bir seçim olacağını düşünüyorum. Eski sistem olsaydı şu anda seçim yaşıyor olacaktık. Tabi erken seçim önemli, vatandaşın tercihinin sandığa yansıması önemli. Güven son derece önemli. Türkiye’nin önünün açılması erken seçim önem arz ediyor. Türkiye’nin önünün açılması için, güven ortamının sağlanması için iktidar değişikliğinin önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bütün dünyanın baktığı hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, yargının vesayetten ayrılması bunlar önemli. Erken seçimin ekonomik olarak Türkiye’nin önünü açacağını düşünüyorum. 

YOZGAT SEVDALISIYIM 

Yozgat sevdalısı, Yozgat milliyetçisi bir insanım. Biz hep memleketimize sahip çıktık. Biz hep memleket sevdalısı olduk. Benim odama günde 10 -15 kişi gelir. İyi kötü, karınca, kararınca, yardım ederim. Yardım edemesek bile bir oturup çay içeriz. Yozgat içimizde kanayan bir yara. Ankara’ya 200 kilometre yakında ama hep mahrumiyet bölgesi. Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerine en çok bakan veren ama en az yatırım alan bir memleket. Yolları en kötü olan vilayet Yozgat. Yozgat’a Cumhuriyet Tarihinde hizmet eden siyasilere teşekkür ediyorum. Yozgat hak ettiği yatırımları alamamıştır. Yozgat hep genel yatırımları almıştır. Yani devletin diğer vilayetlere yaptığı yatırımları almıştır. Yozgat’a özel spesifik yatırım olmamıştır. Üniversite bile en geç Yozgat’a kurulmuş. Onun bile yeri uygun yere kurulmamış. Biz vekil seçilirsek bundan sonraki bilgi becerimi vilayetim için kullanmak istiyorum. Bizim örnek alacağımız vilayet Afyon ve Konya. Kaderimiz kendi elimizde. Potansiyelimizi iyi kullanmamız gerekiyor. Bizim de mutlak surette en önemli hedef hızlı tren Yozgat’ın önünü açar, üniversitenin değerini artırır. Üniversitenin hızla gelişmesi vilayete yansır. Yozgat’ın çehresini ve kaderini değiştirir. Yozgat’ta tarıma, hayvancılığa, meyveciliğe, termal turizme önem vermek Yozgat’a önemli katkılar sağlar. Yozgat’a yatırım gelmesi için ne gerekiyorsa yapacağım. Vekil, Yozgat’ı, Ankara’yı, İstanbul’u Avrupa’yı dünyayı bilecek ki yatırım gelmesi için çalışacak. Öncelikle istihdam yok Yozgat’ta. Özel istihdam yönünden Yozgat ihmal edilmiştir. Sanayi yatırımlarının gelmesi önem taşıyor. Şimdi belki hızlı trenle ulaşım kolaylığı ile sanayinin belli kademelerinin Yozgat’a gelmesini sağlamak lazım. Göçü önleyecek yegane faktörlerden bir tanesi bu.

Yorumlar (0)
5
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Belediyelerin Sokak Hayvanları İle İlgili Çalışmaları Yeterli Mi?
Belediyelerin Sokak Hayvanları İle İlgili Çalışmaları Yeterli Mi?
Namaz Vakti 20 Ekim 2021
İmsak 05:26
Güneş 06:49
Öğle 12:31
İkindi 15:32
Akşam 18:02
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 9 21
2. Hatayspor 9 19
3. Fenerbahçe 9 19
4. Beşiktaş 9 17
5. Karagümrük 9 17
6. Galatasaray 9 17
7. Alanyaspor 9 17
8. Altay 9 15
9. Konyaspor 9 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Kayserispor 9 11
12. Gaziantep FK 9 11
13. Sivasspor 9 10
14. Başakşehir 9 9
15. Antalyaspor 9 9
16. Öznur Kablo Yeni Malatya 9 9
17. Göztepe 9 8
18. Giresunspor 9 8
19. Kasımpaşa 9 6
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 9 21
2. Ankaragücü 9 21
3. Erzurumspor 9 18
4. Eyüpspor 9 17
5. Kocaelispor 8 16
6. Bandırmaspor 9 15
7. Tuzlaspor 8 14
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. İstanbulspor 8 10
12. Denizlispor 9 10
13. Altınordu 9 10
14. Adanaspor 9 9
15. Manisa FK 9 9
16. Boluspor 8 8
17. Bursaspor 8 8
18. Balıkesirspor 8 6
19. Ankara Keçiörengücü 8 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. Tottenham 8 15
6. M. United 8 14
7. West Ham 8 14
8. Everton 8 14
9. Brentford 8 12
10. Wolverhampton 8 12
11. Leicester City 8 11
12. Arsenal 8 11
13. Aston Villa 8 10
14. Crystal Palace 8 8
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Burnley 8 3
19. Newcastle 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Real Madrid 8 17
3. Sevilla 8 17
4. Atletico Madrid 8 17
5. Osasuna 9 17
6. Rayo Vallecano 9 16
7. Barcelona 8 15
8. Real Betis 9 15
9. Athletic Bilbao 8 13
10. Valencia 9 12
11. Espanyol 9 12
12. Villarreal 8 11
13. Mallorca 9 11
14. Elche 9 9
15. Celta de Vigo 9 7
16. Cádiz 9 7
17. Granada 8 6
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 8 3
20. Getafe 9 2
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@