Hava Durumu

Recai Hoca'nın kitabı büyük ilgi gördü

Yozgat Başarı Eğitim Kurumları Sahibi Recai Kapusuzoğlu tarafından hazırlanan “Yeni Türk Şiirinde Edebi Sanatlar” isimli kitabı yayınlandı. Yeni Türk Şiirinde Edebi Sanatlar isimli kitap Ötüken Neşriyat’ın en çok satan kitapları arasında yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2022 09:26
Haber Güncellenme Tarihi: 28.12.2022 09:26
https://www.yozgatcamlik.com/
Recai Hoca'nın kitabı büyük ilgi gördü

Yozgat Başarı Eğitim kurumları Sahibi Recai Kapusuzoğlu, 42 yıldır edebiyat öğretmenliği yaptığını bu bilgi ve birikimler doğrultusunda yeni bir kitabının yayınlandığını söyledi.

Kapusuzoğlu, “Yurdun değişik yerlerinde, özel okullar, dershanelerde ve Milli Eğitim bünyesinde edebiyat öğretmenliği yaptım. Edebiyat dersi liselerimizin temel derslerinden birisi. Bu ders için bir takım yardımcı kaynak kitaplar var. Bende zamanımın büyük kısmını bu tür kitaplar hazırlamaya ayırdım. Daha önce test kitaplarım yayınlandı. Üniversite sınavına hazırlık test kitabı çıkardım. Son olarak da Türkiye’nin önde gelen yayın kuruluşlarından birisi olan Ötüken neşriyattan “Yeni Türk Şiirinde Edebi Sanatlar” isimli bir kitabım yayınlandı. Geçen ay yayınlanan kitabımız büyük bir rağbet gördü. Ötüken Neşriyatın en çok satanlar arasında yer alan bir kitap” dedi.

ŞİİR SEVERLERE HİTAP EDİYOR

Bu kitabın şiir severlere hitap ettiğini belirten Kapusuzoğlu, “Şair ruhlu bir milletiz. Şiir yazmayı ve okumayı severiz. Ancak iyi şiiri, kaliteli şiiri ayırt edebilmek için bir takım temel edebiyat bilgiler vardır. Sadece ilham ile şair olunamıyor. Türk edebiyatının büyük şairlerini ve seçkin şiirlerini okumuş olmak gerekiyor. Kitabımız bu açıdan şiir yazmak isteyen genç şairlere örnek olabilecek bir kitaptır. Bu kitapta Türk Edebiyatının önde gelen şairlerinden seçilmiş bir parçalardır. Uzun bir çalışmanın ürünüdür”

200 ŞAİRDEN 6 BİN ÜZERİNDE ŞİİR PARÇASI VAR

Kapusuzoğlu, “200 şairden 6 bin üzerinde şiir parçaları var. Bu şiir parçaları şiirdeki söz sanatlarına göre edebi sanat. Söz sanatı dediğimiz bir şiiri güzelleştiren, anlam veren, ahengini artıran söz ve kelime oyunlarına edebi sanat deriz. Edebiyatımıza baktığımızda büyük şairler, ünlü şairler sözü güzel kullananlar, sözü süsleyenlerdir. Günlük konuşma dilinden ayıran özellik budur. Bizim edebiyatımız köklü bir edebiyattır. 2000 yıllık bir edebiyattır. Bu edebiyatın her döneminde sözü süslemek amacı güdülmüştür” dedi.

EDEBİYAT ÖĞRETMENLERİ KAYNAK OLARAK KULLANABİLİR

Kitapta Türk edebiyatındaki edebi sanatları örneklendirmeye çalıştıklarını belirten Yozgat Başarı Eğitim Kurumları Sahibi Recai Kapusuzoğlu, “Hedef kitlemiz şiir severlerdir, yazanlar ve okuyanlardır. Edebiyat öğretmenlerimiz içinde kaynak kitap olma özellikleri vardı. Öğretmenlerimiz bu derslerde örnek verecektir. Bugüne kadar örnek kitaplar vardır. Ama bunlar divan şiirine örneklerine yer verir. Divan şiirinin de günümüz Türkçesinden çok farklıdır. Ağırdır ve anlaşılmazdır. Bu kitabımız divan şiiri örneklerini dışta bırakarak yeni edebiyatımızın örneklerini içinde bulunduruyor”

DİVAN ŞİİRİ ÖRNEKLERİNE YER VERMEDİK

Kapusuzoğlu, “Biz bu kitabımızda divan şiiri örneklerine yer vermedik. Çünkü bir lise öğrencisi bu dili anlayamayacağı için oradaki sanatı da göremeyecektir. Dolayısıyla biz daha çok Cumhuriyet Dönemi şiirine ağırlık verdik. Cumhuriyet döneminde edebiyatımız çok zengin ve hareketlidir. Bu dönemde yetişmiş büyük sanatçı var. Bu sanatçılar sözü süslemeyi amaç edinmiştir.

GÜNLÜK HAYATTA DA İŞİMİZE YARAR

Edebi sanatları bilmenin günlük hayatta da işe yarayacağını ifade eden Kapusuzoğlu, “Bu kitabın diğer bir hitap ettiği kesimde üniversite öğrencileridir. Ülkemizde hemen her ilde üniversite var. Her üniversitemizde edebiyat birimleri var. Kitabımız öncelikle bu öğrencilere hitap ediyor. Çünkü bunlar öğretmenlik eğitimi alıyorlar. Mezun olduklarında söz sanatlarını anlatacaklar. Bu kitabımız üniversite öğrencilerine ve öğretmen adaylarına da rehberlik edecek kaliteli bir kitaptır” dedi.

TASARRUF İÇİN İKİ SÜTUN ÜZERİNDE YAYINLADIK

Yozgat Başarı Eğitim Kurumları Sahibi Recai Kapusuzoğlu, “Biz bu kitabı iki sütun üzerinden yayınladık. 590 sayfa çift sütun üzerinden yayınlanmış bir kitap. Normal boyutlarla yayınlamış olsaydık bin 200 sayfalık bir kitap olacaktı. Tasarruflu davrandık. Türk edebiyatının güzel örnekleri var. Bir edebiyat öğretmeni, öğrencisi olmasanız bile şiir okumayı seviyorsanız veya şiir yazmaya çalışıyorsanız bu kitap sizlere güzel şiir nasıl olur yönünden yardımcı olacaktır. Yayınlanalı bir ay oldu ama oldukça rağbet gördü. Sizlerin de bu kitapları gördüğünüzde beğeneceğinize inanıyorum” diye konuştu.  Kadir GÖRGÜLÜ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.