Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Yozgat'ta bir dizi ziyaret ve temasta bulundu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın ‘yerelden kalkınma’ hamlesi Yozgat’ta hayat bulmaya devam ediyor.

GÜNDEM 19.04.2022, 07:01 19.04.2022, 10:41 eda demirel

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın ‘yerelden kalkınma’ hamlesi Yozgat’ta hayat bulmaya devam ediyor. Bu kapsamda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bir dizi ziyaret ve temasta bulunmak için geldiği Yozgat’ta Northtech Elektronik ve Mühendislik Fabrikası açılış törenine katıldı. Bozok OSB ve Fuat Oktay OSB’ye 2022 yatırım programında 11 milyon lira ödenek ayırdıklarını anlatan  Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak üretim ve istihdamın dinamosu olan OSB’lere her türlü desteği sağladıklarını dile getirdi. Varank, OSB’lerin ülke sanayisinin de kalbi olduğunu sözlerine ekledi.

Dünyanın önemli bir salgın ve ekonomik buhran döneminden geçtiği bu süreçte ülkemizin üretmeye devam ettiğini dile getiren Varank, “Salgına, savaşlara, dünyada yaşanan bütün belirsizliklere rağmen yatırımlarına son sürat devam eden müteşebbislerimize teşekkür ediyorum” dedi.

YOZGAT’I ÖZLEDİK

Pandemi süreci nedeni ile uzun zamandır Yozgat’a gelemediklerini dile getiren Varank, şunları kaydetti; “Yozgat’a gelip yüz yüze görüşmeyeli uzun zaman oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızla coşku dolu son ziyaretimizden sonra inanın sizleri özledik. Yozgat’ı özledik. Onun için Yozgat’ımızın heyecanına, coşkusuna layık dolu dolu bir programla geldik.”

İSTİHDAM 9 BİNE ÇIKACAK

Yozgat’ın son dönemlerde sanayide önemli atılımlar gerçekleştirdiğini kaydeden Bakan Varank, OSB sayısının son 19 yıldaki yatırımlarla 4’e yükseldiğini anımsattı. OSB’lerin istihdama önemli katkı sağladığına işaret eden Varank, “ Bugün üretime geçen 49 parsellerde 3 binin üzerinde istihdam sağlanıyor. İnşallah tüm parsellerde üretime geçilmesiyle bu sayı yaklaşık 9 bine ulaşacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak üretim ve istihdamın dinamosu olan OSB’lerimize her türlü desteği sağlıyoruz” dedi.

11 MİLYONLUK ÖDENEK

Varank, “Örneğin Yozgat’ın heyecanla beklediği Bozok OSB ve Fuat Oktay OSB’ye 2022 yatırım programında 11 milyon lira ödenek ayırdık. Bozok OSB’de altyapı yatırımları tamamlandı. Başvurular alındı. Tahsisler yapılmaya başlandı. Yine Fuat Oktay OSB’de de arazi tahsislerine başlandı. Artık bundan sonrası iş insanlarımızın, yatırımcılarımızın omuzunda. İç Anadolu’nun yükselen yıldızı Yozgat’taki bu OSB’lerde fabrikaların hızlıca yükseleceğinden hiç şüphemiz yok” şeklinde konuştu.

ÜRETİM ÜSLERİ

Bugün OSB’lerin ülkemiz sanayisinin kalbi konumunda olduğuna dikkati çeken Varank, “ Türkiye’nin üretim üsleri.  Türkiye’de yatırım nereye yapılır sorusunun ilk cevabı OSB’ler. Çünkü buralarda müteşebbislerimiz için büyük avantajlar var. Öncelikle buralar altyapısı hazır planlı alanlar.  Ortak altyapı alanlarıyla sanayiciye önemli kolaylıklar sağlıyor. Diğer taraftan OSB’ler bürokrasiden uzak yapılar. Kendi içlerinde işlerini çözebiliyorlar. Bir diğer önemli husus da, buralarda yapılan yatırımların bir alt bölge teşviklerinden faydalanabilmesi” diye konuştu.

YATIRIMCI İÇİN BULUNMAZ FIRSAT

Organize Sanayi Bölgeleri’nin yatırımcı için bulunmaz fırsat olduğuna değinen Bakan Varank, şöyle konuştu; “ Örneğin beşinci bölgede yer alan Yozgat’ta, yatırımın Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yapılması durumunda altıncı bölge teşviklerinden yararlanılıyor. Bu nedenle OSB’ler yatırımcılarımız için bulunmaz bir fırsat.  Bu fırsatı değerlendiren firmalarımızdan bir tanesi de Northtech Elektronik oldu. Takip edenler hatırlayacaktır.  Bu tesisin temeli 2020 yılı ortalarında Yozgat’ın evladı Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay tarafından atıldı. Hamdolsun bu kadar kısa sürede açmak da bize nasip oluyor.”

80 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Firmanın bugün 80 kişiye istihdam sağladığını kaydeden Varank, “ 16 milyon liralık yatırım ile kurulan bu fabrika bugün 80 kişiye istihdam sağlıyor. Bu yenilikçi fabrikamız sayesinde Sinyalizasyon Sistemleri, Elektromekanik Sistemleri, Akıllı Trafik Sistemleri, Yolcu Bilgilendirme Sistemleri ve Tıbbi Cihaz gibi yüksek teknolojili ürünlerin üretimi Yozgat’ta yapılıyor. Northtech kurulduğundan beri demir yolu sinyalizasyon ekipmanları üreterek şu ana kadar yaklaşık 160 milyon avroluk bir ithalatın önüne geçmiş oldu. Öncelikli olarak ithalatın önünü kesmeye çalışan Northtech inşallah yakın zamanda ihracata da başlayacak. Böylelikle cari dengeye sağladığı katkılar tırmanışa geçecek. Bu vesileyle elektronik alanında oldukça başarılı işlere imza atan firmamızın Yozgat’a ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

KENDİMİZE YETEBİLMELİYİZ

Varank, milli teknoloji hamlesinin önemine vurgu yaparak, “Her konuşmamızda Milli Teknoloji Hamlesi diyoruz. Milli ve yerli üretimin öneminden bahsediyoruz. Bu ısrarımızın sebebini Ukrayna – Rusya savaşında net bir şekilde gördük. Savaştan önce salgında gördük. Ondan önce savunma sanayinde ülkemize uygulanan gizli açık ambargolarda gördük. Bu örnekleri geriye doğru artırabiliriz. Söylemek istediğim şu: Sıkıntılar baş gösterdiğinde yanınızda kimse durmuyor. Herkes kendi kabuğuna çekiliyor. Ve sonuç olarak ortaya, cevaplanması gereken bir soru çıkıyor.  Peki biz kendi kendimize yetebilir miyiz? İşte bunun cevabı Milli Teknoloji Hamlesinde gizli. Bu yüzden Milli Teknoloji Hamlesiyle yatıp, Milli Teknoloji Hamlesiyle kalkıyoruz. Buna yönelik çok ciddi adımlar atıyoruz. Evet, son yıllarda sanayi ve teknoloji altyapısında önemli ilerlemeler kaydettik. Organize Sanayi Bölgelerimizin sayısı, üretimdeki parsel sayısı sürekli artıyor. Devlet destekli Ar-Ge Merkezlerinin sayısı artıyor. Teknokentlerin sayısı artıyor. Örneğin şu anda Yozgat’ta da bir Teknokent’imiz var” açıklamasında bulundu.

YATIRIMLARIMIZ SÜRÜYOR

Diğer taraftan kalifiye insan kaynağına yönelik yatırımların da tüm hızıyla sürdüğüne işaret eden Bakan Varank, şunları kaydetti; “ Bakınız Bugün Bozok Üniversitesinde 20 binin üzerinde öğrenci var. Bir zamanlar sadece 76 olan üniversite sayısı 200’ün üzerine çıktı. Deneyap Teknoloji Atölyeleriyle, yeni nesil yazılım okullarıyla ve daha birçok girişimle geleceğin teknolojilerinin uzmanlarını yetiştiriyoruz. Aynı şekilde teknolojide yaşanan hızlı dönüşüm sebebiyle düzenlemeler noktasında dinamik ve esnek adımlar atıyoruz. Elektrikli araçlar, yapay zeka, dijital dönüşüm. Her alanda var olmak için proaktif hareket ediyoruz. Teşvik diye soracak olursanız… O noktada da yeterince cömert davrandığımızı düşünüyorum.”

YATIRIMCIMIZIN YANINDAYIZ

Varank, her zaman yatırımcının yanında olduklarını ve desteklediklerini belirterek, “Bize gelen kimse eli boş dönmüyor. Her zaman yatırımcımızın yanınızdayız. Yani biz devlet olarak iş dünyamız için elimizden geleni yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Bundan şüpheniz olmasın. Diğer taraftan sizin özverinizi de her zaman görüyor ve takdir ediyoruz. Ancak bilhassa orta yüksek ve yüksek teknolojili alanlara yatırım noktasında maalesef hala istenilen seviyede değiliz. Tekstilin, gıdanın, tarımın tabi ki başımızın üstünde yeri var. Ancak bunların yanına yüksek katma değerli alanları daha fazla koymamız gerekiyor. Çünkü bir ülkenin gerçek kalkınması, vatandaşlarının refahı asıl buradan geçiyor.  Daha da ötesi siyasi bağımsızlık hususunda öncelik yine teknolojik bağımsızlıktadır. Teknolojik olarak bağımsız olmadan tam bağımsızlığa ulaşmak mümkün olmaz. Bu manada özel sektör firmalarımızın bilhassa yazılım, elektronik, yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji, dijital teknolojiler gibi alanlara daha fazla hassasiyet göstermesini istiyoruz. Bu alanlara daha fazla yatırım yapmasını bekliyoruz. İşte biz bunun için Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programını devreye aldık. Bir uçtan bir uca, fikirden ürüne yatırımcılarımızı bu alanlarda destekliyoruz. Örneğin makine sektöründe şu anda üretimler başladı. Mobilite alanında desteklenecek projeleri belirledik. Daha birçok sektörde Türkiye’de daha önce hiç üretilmeyen ürünleri hamle programı desteğiyle üretmek için çağrıya çıkmaya devam edeceğiz. O yüzden girişimcilerimize diyoruz ki: Takipte kalın. Bu desteklere mutlaka başvurun” diye konuştu.

BİR DAVAMIZ VAR

Türkiye’yi tüm şehirleri ile birlikte zirveye taşımak için çalıştıklarına değinen Varank, “Bizim bir davamız var. Biz Türkiye’yi tüm şehirlerimizle beraber zirveye taşımak istiyoruz. Sadece İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa demiyoruz. Biz her bir ilimize ayrı ayrı değer veriyoruz. Yüksek sesle Yozgat diyoruz ve Yozgat’a yatırımlarımıza devam ediyoruz. Orta Anadolu Kalkınma Ajansımız aracılığıyla Yozgat’taki 155 projeye bugüne kadar 112 milyon lira destek sağladık. Yine KOP Bölge Kalkınma İdaremizle 198 projeye 170 milyon lira kaynak aktardık. Yozgat’a ve Yozgat’ın geleceğine güveniyoruz. Biz Yozgat’lı iş insanlarımızın neler başarabileceğini biliyoruz. Şüpheniz olmasın: Bilhassa yeni OSB’lerde yatırımların başlamasıyla beraber Yozgat daha farklı noktalara ulaşacak. Müteşebbislerimizin gayretleriyle hem Yozgat hem Türkiye kazanacak. Ben bu vesileyle bugüne kadar yatırımlarıyla, üretimleriyle, istihdamlarıyla, ihracatlarıyla, araştırma-geliştirme faaliyetleriyle büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasına yardımcı olan tüm yatırımcılarımıza şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Northtech Elektronik ve Mühendislik’e önümüzdeki dönemde başarılar diliyor, Sizleri Allah’a emanet ediyorum” ifadelerine yer verdi. Eda DEMİREL

Yorumlar (0)
15
kapalı
Günün Anketi Tümü
Gelecekten umutlu musunuz?
Gelecekten umutlu musunuz?
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak 03:13
Güneş 05:08
Öğle 12:49
İkindi 16:46
Akşam 20:20
Yatsı 22:06
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@