Hava Durumu

Tarım, Orman ve Köyişleri, Maliye eski Bakanlarından Kayalar, Derneklerle buluştu

Tarım, Orman ve Köyişleri, Maliye eski Bakanlarından Lütfullah Kayalar, Ankara’da Çankırı, Çorum, Yozgat, Tokat, Kırıkkale, Ankara, Sivas, Kırşehir, Kayseri derneklerinin yönetici ve üyeleriyle bir araya gelerek, Anadolu insanının ortak sorunları üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2023 14:37
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2023 14:37
https://www.yozgatcamlik.com/
Tarım, Orman ve Köyişleri, Maliye eski Bakanlarından Kayalar,  Derneklerle buluştu

Tarım, Orman ve Köyişleri, Maliye eski Bakanlarından Lütfullah Kayalar, 1960’lı yıllarda başlayan göç olgusunun günümüzde de devam ettiğine söyledi.

Ankara’nın da aslında yoğun göç alan şehirlerden birisi olduğunu belirten Kayalar, “Ankara’da Orta Anadolu Derneklerinin yönetici ve üyeleriyle bir araya gelerek, Anadolu insanının ortak sorunlarını konuştuk. Hemşeriliğimiz biraz böyle Orta Anadolu’dan başlayarak Tokat, bugün Kars’a kadar da uzattık. Bütün hemşerilerimize, bütün siz değerli başkanlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımızın değerli yöneticilerine, Yönetim Kurulu üyelerine, hepinize böyle güzel bir sofrada birlikte bulabilme imkânını bize verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kayalar, “Bugün dünya genelinde bir büyük göç yaşanıyor. Türkiye'de 1960’ların başından, ortasından sonra o günkü şartlar aslında bugün de devam ediyor. Bunun toplumsal şartlardır, sosyal şartlardır şeklinde bir değişimin devam ediyor. Bu değişim içerisinde de Anadolu’dan, Türkiye'nin dört bir tarafından insanlar değişik yerlere ekmeklerinin peşinde, yaşamlarının peşinde, okumak için. Eskiden hep böyle tarif ederdik, okumak için, tahsil için yerlerinden, ocaklarından, köylerinden ayrılıyorlardı. Ankara’da aslında böyle bir yoğun göç alan şehirlerden birisi. Biz de 1967 yılında işte bir kamyon, ile Ankara'ya geldik. Babam memurdu, memur olmak da tabii bir güvenceydi o zaman için özellikle, çok da önemliydi. Aydınlıkevler’e yerleştik, biz 1967 yılında. Ben Aydınlıkevler Lisesine 2’de başladım, işte sonra da Aydınlıkevler, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, böyle bir yaşam devam etti. Bunu böyle ilk defa bu şekilde konuşuyorum”

Türkiye önemli bir dönemecin içine girdi

Tarım, Orman ve Köyişleri, Maliye eski Bakanlarından Lütfullah Kayalar, ‘’Her dönemde sorunlarımız var ve bu sorunlarımızla da devam ediyoruz. İşte siyaset biraz orada devreye giriyor gibi oluyor.

Ankara’da gerçekleştirilen toplantıyı bir aile toplantısı olarak gördüğünü ifade eden Kayalar, “Burada bir siyasi toplantı yok, bunu baştan ifade etmek istiyorum. Bir siyasi şeyle toplanmıyoruz. Tabii ki siyaset konuşulur ve konuşulmalı da. Bugün Türkiye önemli bir dönemecin içine girdi. Biz, hepimiz nerelerden geldik? İşte bugün hep söylüyoruz, işte Tokat’ta da söyledik, Kars’ta da söyledik, Çorum’u söyledik, Kırşehir’i söyledik, Çankırı’yı söyledik, Yozgatlı olan değerli hemşerilerimiz var. Bütün bunlara baktığımız zaman bir toplum oluşuyor ve bu toplum yoluna devam ediyor’’ dedi.

Bu toplumun yoluna büyüyerek devam ettiğini aktaran Kayalar, “Tabii ki her dönemde sorunlarımız var ve bu sorunlarımızla da devam ediyoruz. İşte siyaset biraz orada devreye giriyor gibi oluyor. O da siyasetin aslında olması gereken, ülkenin, insanların daha iyiye kavuşabilmesi, daha müreffeh bir yaşama kavuşabilmesi için, dünya içerisinde ülkemizin saygın bir ülke olabilmesi, itibarlı bir ülke olabilmesi ve dünya içerisinde de kabul edilen, sözü geçen bir ülke olabilmesi için de siyasetin yapması gereken çalışmalar var. Demokrasi de diyorsak siyaset de bunun özü. Tabii ki hukuk, tabii ki adalet, tabii ki eğitim, tabii ki üretim, tabii ki çalışma; bunların hepsi iç içe ve bir toplum yaşamını oluşturuyor’’ şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.