Hava Durumu

Taş-Ka Türk Telekom Yozgat Bölge Bayi Sahibi Kayapınar; "Yozgat'ta Hoş bir seda bırakmak istiyorum"

Çamlık Medya esnaf köşesinin konuğu Yozgat Taş- Ka Türk Telekom Bölge Bayisi ve Taş-Ka İnşaat Yap Sat Şirketi sahibi Bekir Kürşat Kayapınar oldu. 30 yıla yakındır esnaflık sektöründe olan Kürşat Kayapınar’a mesleğinin geçmişten günümüze yaşadığı değişimleri sorduk.

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2022 05:15
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2022 12:25
https://www.yozgatcamlik.com/
Taş-Ka Türk Telekom Yozgat Bölge Bayi Sahibi Kayapınar; "Yozgat'ta Hoş bir seda bırakmak istiyorum"

Çamlık Medya esnaf köşesinin konuğu Yozgat Taş- Ka Türk Telekom Bölge Bayisi ve Taş-Ka İnşaat Yap Sat Şirketi sahibi Bekir Kürşat Kayapınar oldu. 30 yıla yakındır esnaflık sektöründe olan Kürşat Kayapınar’a mesleğinin geçmişten günümüze yaşadığı değişimleri sorduk.

30 YILDIR ESNAFIM

Kayapınar, “15 yıldır Türkcell Bölge Bayiliğini yaptım. 15 yıldır da Türk Telekom Bölge bayiliğini yapıyorum. Aynı zamanda da inşaat işlerini yapıyoruz. Abi kardeş olarak çalışmaktayız. O inşaat işlerine bende telefon işlerine bakıyorum” dedi.

ÇIRAKLIK DENİLİNCE DUYGULANIYORUM

Çok zor şartlarda yetiştiğini belirten Kayapınar, “Yaklaşık 30 yıl öncesinde babam Yibitaş Kraft Torba’da çalışıyordu. Babamın çalışmasıyla birlikte Sarıkaya Babayağmur köyünden buraya geldik. İlkokul birinci sınıftan bu tarafa buraya geldik. Babamı biz orta birinci sınıfta iken işten çıkardılar. Çıkarken de tazminat verdiler. O tazminat ile babam bize satmamız için çorap getirdi. Çorap satarak başladık işlere. Hem okuyarak hem de çorap satarak esnaflığa başladık. Ben okulda sabahçı abim ise öğlenci idi. Sabahları abim öğleden sonraları ise ben çorap satmaya çıkardım. Akşamüzerinde de saat kulesi önünde satıyorduk. O zamanlarda ise zabıtalardan kaçıyorduk” dedi.

O GÜNLER ÖZLEDİĞİMİZ GÜNLER

Kayapınar, “Her insanın zor şartlar altında geldiği bir ortam vardı. Bizde bununla gurur duyuyoruz. Çünkü esnaflıkta çiğitten yetişen insanlarız. O günler özlediğimiz günler. Okulda bütün hocalarıma da çorap satmışlığım var.”

ÜNİVERSİTEYİ KAZANDIM AMA GİDEMEDİM

İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra üniversiteyi kazandığını ama maddi durumlardan dolayı gidemediğini ifade eden Kayapınar, “Sonradan Adalet Fakültesini bitirdim. Ama Yozgat esnaflarından Şenol Taştan abimizle bir ortağımız vardı. Biz bu çorap sattığımız dönemlerde abim bilgisayar kursuna yazılacağını söyledi. O zaman Şenol Taştan’ın ise bilgisayar kursu ve Arçelik Mağazası vardı. O bilgisayar kursuna yazıldı. O zaman Şenol Abi benim elemana ihtiyacım var diyerek abim Arçelik mağazasında görev yaptı. Lise son sınıfta iken de abimin köyde işleri olduğundan abim beni önermiş ve yanında bir ay çalıştım. Bizi hiç bırakmadı ve çalıştık ve ortak oldu” dedi.

TAŞ-KA’YI KURDUK

Yozgat Taş- Ka Türk Telekom Bölge Bayisi ve Taş-Ka İnşaat Yap Sat Şirketi sahibi Bekir Kürşat Kayapınar, “O dönemde ortak olma sürecine gittik ve Taş-Ka’yı kurduk. Şenolabinin soyadı Taştan, bizim soyadımız da Kayapınar olunca Taş-Ka’yı kurduk. Türkcell gazetelerde de bayilik verileceği duyurusu yapıyordu. Bizde mobil telefonlar sattığımız için bu işe girdik. İlk Yozgat’ın Türkcell bayisiyiz. Başladık ve bugünlere kadar geldik”

ESNAFLIK HAKİKATEN ÇOK ZOR

Esnaflığın Yozgat’ta hakikaten çok zor olduğunu belirten Kayapınar, “Esnaflık hakikaten çok zor. Hatta Yozgat’ta daha zor. Yozgat’ta ticaret ve esnaflık yapan herkes iddia ediyorum Türkiye’nin veya dünyanın her yerinde Yozgat’ta başarılı olan bir esnaf başarılı olur. Çünkü Yozgat’ta ticaret ve esnaflık yapmak çok zor. Kamu çalışanlarımız olmasa biz hakikaten bitiğiz. Onların varlığı bizim için önemli. Çünkü fabrikamız yok, canlı para girdisi yok” dedi.

HAYATI YAŞAYARAK ÖĞRENDİK

Kayapınar, “Benim şahsi görüşüm STK’ların ve odaların birlikte hareket etmelerini isterim. Çünkü Yozgat esnafı kurumsal bir yapıya sahip esnaf değil. Bizlerde hayatı yaşayarak öğrendik. Her şeyi yaşayarak tecrübe sahibi olduk. Dolayısıyla Yozgat’ta benim şahsi görüşüm ve talebim STK’ların bir binası olsa ve hepsi tek bir binada buluşsalar ve esnaflar orada işlerini çözse güzel olur. Düzenli bir şekilde ticaretin nasıl daha iyiye getirilebilir, ticaretin nasıl daha güzel yapabilir konusunda seminerler düzenlense güzel olur”

YOZGAT ESNAFININ PARA KAZANMASINI İSTİYORUM

Yozgat esnafının para kazanmasını çok istediğini ifade eden Kayapınar, “Yozgat esnafı ticarette çok zayıf bir noktada. Üniversite ile Yozgat’ı buluşturamıyoruz. Üniversitede 25 bin öğrenci var ama bu öğrencilerden faydalanabiliyor muyuz bunları sorgulamamız lazım. Siyasi ortamlarda dile getiriyoruz ama esnafın önce bilinçlenmesi, halk ile iç içe olması lazım. Ticari perspektifini geliştirmesi gerekiyor. Bizler esnaflık konusunda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ” dedi.

MÜŞTERİNİN HAKSIZ DİYE BİR OLAYI YOKTUR

Yozgat Taş- Ka Türk Telekom Bölge Bayisi ve Taş-Ka İnşaat Yap Sat Şirketi sahibi Bekir Kürşat Kayapınar, “Müşteri her zaman haklıdır. Kim ne derse desin müşteri haksız diye bir olay yoktur. Müşteri haksız da olsa haklıdır. Çünkü müşteri bizim velinimetimizdir. Bizim normalde ekmek veren müşteridir. Müşteri haksız olsa bile kendini haklı görüyorsa esnaflarımızın haksızsın dememesi lazım. Biz tüketici hakem heyeti sorunları ile ilgili biz genelde kendimiz gönderiyoruz. Bütün müracaatlarımızı yapıyoruz. Eğer müşteri mağdur olduğunu hissediyorsak hakem heyetine yönlendiriyoruz. Hakem heyeti başkanımız da yardımcı oluyorlar. Hattat bizden gelen hakem heyeti sorunlarını bile hemen işini çözüyorlar”

NECATİ VALİMİZLE HATIRAM VAR

Yozgat eski valilerden Necati Şentürk ile bir hatırasının olduğunu belirten Kayapınar, “Vali Necati Coşkun Peygamber Efendimizin (s.a.v)’in vefat yıldönümü dolayısıyla Yozgat esnaflarını ziyaret edip kitap dağıtıyordu. İçeri girince buranın patronu kim deyince bende sizsiniz dedim. Nasıl olur dediğinde siz şuanda müşteri olduğunuzdan dolayı para veren patrondur dedim ve hoşuna gitti. Bir insanın himmeti millet olursa o tek başına bir millettir. Biz öyle siyasileri görmek istiyoruz” dedi.

AHİLİK KÜLTÜRÜ ESNAF DAYANIŞMASIDIR

Kayapınar, “Ahilik kültürü bana esnaf dayanışmasını anımsatıyor. Halk ile esnafın bütünleşmesi aklıma geliyor. Ahilik demek dürüst esnaf, saygın, halk tarafından benimsenmiş olması aklıma geliyor. Bir ahi esnafı olabilmek mutluluk verici. Zamanında bu ahilik kültürünü gerçekten çok güzel yapan ecdadımız ve neslimiz var. Ama sanki Ahilik kültüründen uzaklaşmış durumdayız. Çünkü şuan artık ticaretin boyut değiştirmesi lazım” dedi.

YOZGAT’IN YEREL ESNAFI BİTİYOR

3 harfli marketler Yozgat’ın yerel esnafını bir şekilde bitirdiğini ifade eden Kayapınar, “Bu 3 harfli marketler Yozgat’ın yerel esnafını bir şekilde bitiriyor. Eğer ahilik anlayışı olmuş olsa bunları STK’lar birleşirse gerekirse absürt edebiliriz. Ama ahilik kültürü anlayışı tam manasıyla oturmadığı için ister istemez mağdur olan esnaflarımız oluyor. Ahilik kültürünü oluşturacak kişiler de STK’lardır”

ESNAF OLMASAYDIM AVUKAT OLMAK İSTERDİM

Yozgat Taş- Ka Türk Telekom Bölge Bayisi ve Taş-Ka İnşaat Yap Sat Şirketi sahibi Bekir Kürşat Kayapınar, “Esnaf olmasam Avukat olmak isterdim. Aslında şöyle bir şey de var. Bizimde yanımızda çalışan elemanlarımız var. Biz işvereniz. Benim 50’ye yakın personelimiz oldu. Ben şahsen esnaf olmasaydım memur olur muydum dersem yine esnaf olurdum. Esnaflığı seviyorum. Ben esnaf olmasaydım avukat olmak isterdim. Ama Yozgat’ın manevi kişilerinden Ahmet Efendi’ye Avukat biri gidiyor. Diyor ki ne iş yapıyorsun deyince avukatım diyor. Biraz daha oku da hakim ol diyor. Onun için avukatlığı da kafamda sildim ve esnaf oldum. Esnaflık çok güzel ve yapılması gereken bir şey. Peygamber efendimizin dediği gibi rızkın onda dokuzu ticarettedir ve cesarettedir diyor. Esnaflık konusunda bu da bizim için artı bir hadis. Hoş bir seda bırakmak istiyorum Yozgat’ta ” dedi.

ÇALIŞANLAR MEMUR OLMAK İSTİYOR

Bir esnaf yanında çalışan emekçinin bir memur kadar yetkiye sahip olmasını istediğini ifade eden Kayapınar, “Bizlerle çalışan kişilerinde bir memur gibi sabah 8 akşam 5 olarak gitmesini isterdim. Hafta sonu olmasını isterdim. Çünkü çalıştırdığımız insanlar memur olmak istiyor. Sebebi ise devletin yaptığı bir şey. Memura 15-20 bin lira verirken bizlerde ister istemez asgari ücret veriyoruz” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.