Vedat Ali Özışık, Cezaevinde Biten Ve Yeniden Çiftçinin Temsilciliğine Giden Süreci Anlattı

Kayseri Şeker Fabrikaları ve Pancar Ekicileri Kooperatifinin yaklaşık 10 yıl yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüten ve FETÖ kumpası sonucu cezaevinde kalan Vedat Ali Özışık, iade-i itibar davalarını da kazanarak yeniden çiftçinin temsil makamına takip oldu. Özışık, yaşadıklarını, süreci ve adaylığı hakkındaki bilinmeyenleri Çamlık Gazetesi’ne anlattı.

GÜNDEM 03.08.2022, 06:11 03.08.2022, 09:07 Kadir Görgülü
Vedat Ali Özışık, Cezaevinde Biten Ve Yeniden Çiftçinin Temsilciliğine Giden Süreci Anlattı

Kayseri Şeker Fabrikaları ve Pancar Ekicileri Kooperatifinin yaklaşık 10 yıl yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüten ve FETÖ kumpası sonucu cezaevinde kalan Vedat Ali Özışık, iade-i itibar davalarını da kazanarak yeniden çiftçinin temsil makamına takip oldu. Özışık, yaşadıklarını, süreci ve adaylığı hakkındaki bilinmeyenleri Çamlık Gazetesi’ne anlattı.
Kayseri Şeker Fabrikaları ve Pancar Ekicileri Kooperatifi Mali Genel Kurul’a hazırlanıyor. Yozgatlı’nın Boğazlıyan’a kurduğu şeker fabrikası ve Bozok Üniversitesi’ne sağladığı desteklerle tanıdığı Vedat Ali Özışık, başlattığı çiftçi hareketi ile yönetim kurulu başkanlğını bir kez daha aday olduğunu duyurdu.


ÇAMLIK TV’YE KONUŞTU
Çamlık TV ekranlarında yayınlanan ve Tarık Yılmaz’ın hazırlayıp, sunduğu Gündem Programına konuk olan Özışık, çiftçilikten yönetim kurulu başkanlığına, oradan ceza evi sürecine uzanan yolculukta bilinmeyenleri paylaştı.  
32 YAŞINDA BAŞKAN OLDUM
Sözlerine, “2001 yılında Kayseri Pancar Kooperatifinin başkanı olduğumda 32 yaşındaydım” hatırlatması ile başlayan Özışık; “Kayseri Şeker Fabrikası 4 bin ton günlük pancar kesen atıl vaziyetteydi. Bir Tük köylüsünün, bir çiftçisinin, yönetiminin neler yapabileceğini Türkiye’ye ve dünyaya Boğazlıyan Şeker’le kanıtladık. Boğazlıyan şeker, eşi benzeri görülmemiş dünyanın en modern teknolojisine sahip, uzay üssü gibi bir fabrika. Ekibimle birlikte bunu başardık, güzel bir açılış oldu” dedi.


FETÖ KUMPASI VE CEZA EVİ SÜRECİ
Özışık, 2010 yılında FETÖ kumpası ile karşı karşıya kaldığını ve 32 aylık ceza evi süreci yaşadığını söyledi.
Fabrikaların ürettiği, çiftçide yüzlerin güldüğü bir süreçte yapılan operasyonun kayıplarına dikkat çeken Özışık, şunları söyledi: “O zamanlar biz FETÖ’yü bilmiyoruz, bir anda ortalık karıştı. Başarılı bir ivmemiz vardı, aslında 80 bin üyesi var ama aktif yaklaşık 25 bin çiftçisi olan bir kooperatif. Herkes mutlu herkes kazanıyor ve müthiş bir başarı öyküsü. Bunu kıskanan bu örgütmüş bunu sonradan öğrendik. Bu örgütü bilmiyor, tanımıyoruz. 
KARS’A OKUL YAPACAKSIN DEDİLER
Boğazlıyan’a fakülte yapılmasına Kayseri Şeker Fabrikası olarak katkıda bulunduk. Bunu duyan örgüt o zaman vakıfları aracılığı ile ‘Bu fakülteyi buraya yapmışın sen, aynısını Kars’a da yapacaksın’ dediler. Kars, ne alaka dedim. Kendi interlandımızda olsa biz destek verelim çünkü eğitim ülkemizin en önemli kanayan yarası ve eğitimin çocuklara ne verebileceği bir bilinçle destek oluyor.  Ben interlandımın dışında hiçbir yere okul yapamam dedim. Pancar ekilen çiftinin olduğu yer olmalı dedim. Çok büyük ivme ile çalıştığımız dönem,  özelleştirme kapsamındaki 6 şeker fabrikasını aldık ama elimizden yine onların oyunu ile elimizden kaçırdık. Kars’a okul yapmadığımız için bize karşı bir cephe oluştu. Bir özel şirkete ilk defa Başbakanlık Yüksek Denetlemeden müfettişler geldi. Biz hala anlamadık, çünkü herşeyimiz şeffaftı. Aslında bize operasyonun alt yapısıymış. 


SABAH OTELDE BASKIN YAPTILAR
Çok büyüdük, Türkiye’nin 500 sanayi kuruluşu sıralamasında 58’inci sıraya çıktık. Devasa holdingler bizim altımızda eridi gitti. Kayseri Şeker Fabrikası böyle bir büyüme trendi yakaladı. Bu başarıyı yakaladığımız sırada mutlu bir çiftçi kesimi vardı. Örneğin Boğazlıyan’da 1 milyon tona yakın pancar ekiliyordu. Değerini ölçtüğünüz zaman katrilyonlarca ton pancar Boğazıyan ve Yozgat’a gidiyordu. Bunun mutluluğunu yaşarken, İspanya’ya fabrika alımı için gideceğimiz bir günde sabah otelde baskın yaptılar ve bizi aldılar. 
BİZE OPERASYON YAPANLAR CEZAEVİNDELER
32 ay cezaevinde kaldık. Bize o gün operasyon yapan, polis, hakim, savcılar bu gün FETÖ operasyonu kapsamında ceza evindeler. Şuanda fabrikada görev yapan mevcut yönetim, o hakimler ve savcılar tarafından atanan kayyumdu. Beni aldılar yerine kayyum atadılar, beni alan hakim-savcı cezaevinde, ayrıca Kayseri Şeker ve Pancar Kooperatifine kayyum atanan kişilerin 3 dosyadan FETÖ soruşturması devam ediyor. 20-30 kişinin FETÖ’den sorgusu devam ediyor ve acı olan 3 dosya sümenaltı yapılıp çiftçi kurumunda FETÖ’nün hakim ve savcıları tarafından bir kişi görev yapıyor. Çiftçilikle alakası yok, hülle ile çiftçi yapılıyor, pancarı bilmiyor, tarlayı bilmiyor, fabrikayı bilmiyor ve geldiği nokta da şu, 4-5 katrilyona yakın borcu olan fabrika, pancardan uzaklaşmış büyük bir çiftçi kesimi, üretimden uzaklaşmış büyük bir çiftçi kesimi ve yok olan üretim değerleri. 
FETÖ, seni ceza evine atmakla peşini bırakmıyor. Dışarıda ailen varsa ona zulmediyor, sen içerdeysen sana işkence yapıyorlar. 


ÖZ OĞLUNU ÖLDÜRMEKLE SUÇLADILAR
1992’de trafik kazasında oğlumu kaybettim. Yine bir hasat zamanıydı 7 yaşında ismi Ömür Özışık, trafik kazasında rahmetli oldu. Tabi biz kaderciyiz, doğdum öleceğim. Bahaneler, gerekçeler vardır, Allah verdi Allah aldı dedik. Annesi onun çok büyük acılarını yaşadı hala yaşar. Cezaevinin 42’nci günü gardiyan geldi ‘Vedat hazırlan savcılıkta ifaden var’ dedi. Beni aldılar kampus içine götürdüler. İçeri girdim küstahça bir hareketle ‘Getirin evlat katilini’ dedi savcı. Önce algılayamadım. Anlayamadım Sayın Savcım dedim, ‘Oğlunu öldürmüşün, şuraya da gömmüşsün, hiç mi Allah’tan korkmadın dedi’, iki sayfa var elinde imzasız ihbar mektubu, altında kroki.  Olayı anladım ki hala bu örgüt cezaevinde yatan bir insana ve dışarıdaki yakınlarına zulüm yapıyor. 92’de vefat oğlumu ben öldürmüşüm gibi dışarıya bir imaj yansıtacak, yıllarca vermiş oldukları kara propagandayı bu kez daha yukarı çıkararak kamuoyunda ‘Vedat Ali Özışık oğlunu öldürmüş’ imajı vermek için operasyon yapıyorlar. Aynı gün köye çevik kuvvetle geliyorlar. Aynı gün sabah 05.00’de oğlumu, eşimi alıp emniyete götürüyorlar. Köyün muhtarı amcamın oğlu, hayırdır diyor, savcı da ‘Vedat Ali Özışık oğlunu öldürmüş, krokideki yerleri arayacağız.’ Muhtar da ‘Efendim ne gerek var, 1992 yılında hasat zamanı trafik kazası oldu, ölüm raporu burada, kabri de belli’ diyor. Savcı ‘Çok ilginç bize öyle anlatmadılar’ diyor ve gidiyor. İmzasız ihbar mektubu hazırlıyor, kendileri oynuyorlar. Oğluma, eşime ‘Oğlunuzu Vedat Ali Özışık mı öldürdü’ diyorlar.
CEZAEVİNDE DE BASKILAR BİTMEDİ
Çok psikolojik baskı yaptılar, zulmettiler, işkence yaptılar. Ama hiçbir gün olsun yüzümüzden tebessüm eksik olmadı, karşılarında dimdik durduk. Onlar onu yaparken içimdeki Türk milliyetçiliği ruhu ile onların karşısında dimdik durduk. Camide namaz dışında hiç kimseye eğilmedik.”


MİLLİ MÜCADELE BAŞLATTIK
Şuanda Şeker Fabrikası ve Pancar Kooperatifini yöneten, FETÖ’den yargılananlara karşı büyük bir milli mücadele ve çiftçi hareketi başlattık. 
Kayseri Şeker Fabrikaları ve Pancar Ekicileri Kooperatifi eski yönetim kurulu başkanı Vedat Ali Özışık, toprağın sahibi çiftçi ile birlikte milli mücadele başlattığını söyledi.
Fabrikanın bu geldiği süreci de değerlendiren Özışık, şunları kaydetti: “Değerlerimiz satıldı, Kayseri Şeker Fabrikası bünyesine hastane katmıştık, İstanbul Bayrampaşa’dan 44 dönüm arazi vardı, Gaziantep’te iki tane fabrika vardı bunların hepsini satmışlar. Katrilyonlarca borç var paranın nereye olduğu belli değil. Kayıp kaçak var ve kripto siyasetçiler hala bunları destekliyor. 
Ama bu dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın, Cumhurbaşkanı yardımcısının, milliyetçi siyasetçilerin, tüm siyasi partilerin desteği ile bu hareketi başlattık. Ve başarılıyız, şuanda köy köy geziyoruz. Çiftçinin ekmek mücadelesi var şuanda. 
Yönetim kurulu başkanı olduğumda çiftçiydim. Tarladan çıktım, ayağım çamurluydu, elimde nasır, yaa bere vardı. Pancar tarlasından gittim yönetim kurulu başkanlığına. 
Varlıklı da bir aileden geliyorum ayrıca. Ekonomik hiçbir sıkıntım yoktu. Herkes rahmetli babamı tanır, çok büyük saygı duyarlardı. Hacı Arif Ağa’nın oğlu ise bu işi yapar diye başladık bu sürece. Ayak basmadığım köy, tarlasında pilav yemediğim çiftçi kalmadı. Ve çok iddialıyım, 20 bin çiftçinin 20 bini de isim isim sayarım. Biz çiftçiyiz, biz koskoca bir aileyiz. FETÖ bizim birlikteliğimizi kıskandığı için içimize lanet operasyonu yaptı ama başaramadı bizi koparamadı dağıtmadı. 15 Temmuz’dan sonra daha net anladılar ki Vedat Ali Özışık’a ve bizim çiftçi ailemize lanet örgüt kumpas kurmuş. O yüzden çok mutluyum ve inanılmaz keyifliyim.
31 Ağustos’a kadar genel kurulu yapmak zorundalar. O bitirmek istedikleri, içine nifak sokmak istedikleri Vedat Ali Özışık ve çiftçi ailesi bu genel kurulda makamına yeniden oturacak. Çiftçi hareketi yine üretmeye başlayarak, yine fabrika yapacak, Kayseri, Yozgat, Kırşehir, Boğazlıyan ve tüm çiftçiyi ayağa kaldıracak. O inanç ve iman bizde var. Ekip var, ruh var. Ben 32 yaşındayken buraya geldim ve 35 yaşındayken Boğazlıyan Şeker Fabrikasını yaptım ekibimle. 
Eğer başkanlık süreci devam etseydi Yozgat’a çok önemli kazanımlar sağlayacaktık. 30-40 bin kişinin çalışacağı bir entegre tesis yapacaktık. İnşallah yine de yapacağız. Kısmet olur yönetimi aldığımızda çiftçi hareketi Boğazlıyan’a başlayacak. Göreve geldiğim ilk birinci ayda Sorgun’daki şeker fabrikasını özelleştirmeden alıp, kapasitesini yüzde 50 artırarak 8-10 bin işçinin çalışacağı bir fabrika yapacağıma söz veriyorum. Sarıkaya’ya bir Fizik Tedavi Merkezi planlıyorum. Sarıkaya Belediye Başkanımıza saygı ve sevgi sunuyorum. Orada yönetimde bizimle beraber hareket eden arkadaşım var Abdullah Güngör kardeşim var onun olduğu ortamda sözüm oldu Sorgun Fabrikasını alacağınız ve Sarıkaya’daki muhteşem şifalı suyla rehabilitasyon kuracağız. 
Türk çiftçisinin birlikteliği dünyada bazı şer odaklarını çok rahatsız ediyor. Türk çiftçisine ürettirmedi bu örgüt. Kayseri’de bu operasyonu yaptı ama pancar çiftçisinin geliri düştü, pancardan uzaklaştı. Biz kimseden bir şey istemiyoruz. Türk çiftçisi devletine bağlıdır asla ihanet etmez. Hak olanı bize versinler, seçimimizi demokratik ortamda yapalım. Örgütleri buradan uzaklaştırsınlar. Bu gün biz görev aldıktan 1 yıl sonra Yozgat, Boğazlıyan, Sarıkaya’ya baksınlar. Türk çiftçisine güvenin neler yapıyor görsünler.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Boğazlıyan Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Boğazlıyan Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Namaz Vakti 04 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 14 25
4. Pendikspor 14 25
5. Bodrumspor 15 25
6. Keçiörengücü 14 25
7. Boluspor 14 25
8. Bandırmaspor 15 24
9. Manisa FK 14 23
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@