Yerköy Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz; Kapımız herkese açık

Yerköy Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz, kapılarının herkese açık olduğunu belirterek, “Bizim kapımız herkese açık. Bizim kapımızı herkes gönül rahatlığı ile çalabilir. Her vatandaşımızın işini gücümüzün yettiği ölçüde yapmaya çalıştık. Gücümüzün yetmediğini de nezaket kuralları çerçevesinde açıkladık” dedi.

GÜNDEM 14.04.2022, 07:20 14.04.2022, 16:42 Kadir Görgülü

Yerköy Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz, kapılarının herkese açık olduğunu belirterek, “Bizim kapımız herkese açık. Bizim kapımızı herkes gönül rahatlığı ile çalabilir. Her vatandaşımızın işini gücümüzün yettiği ölçüde yapmaya çalıştık. Gücümüzün yetmediğini de nezaket kuralları çerçevesinde açıkladık” dedi.

Çamlık TV’de Tarık Yılmaz ve Basri Akdağ’ın hazırlayıp sunduğu Ramazan Özel programına konuk oldu.

ABİ KARDEŞ GİBİ KONUŞTUK

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı ziyaret ettiğini dile getiren Yerköy Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz, “Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı sayın Fuat Oktay’ı ziyaret ettim. Yerköy’ün problemlerini söyledim. Büyük bir nezaketle sizi karşıladılar. ‘Sizinle bir muhalefet partisi başkanı mı, iktidar partisinin Cumhurbaşkanı yardımcısı gibi mi yoksa iki Yozgatlı abi kardeş gibi mi konuşalım’ dedim.  O da ‘abi kardeş gibi konuşalım’ dedi. 1 saat 50 dakika konuştuk. Yerköy’ün birinci önceliği yüksekokul binamız yok. Kültür merkezinde hizmet ediyor. Bin 300 tane öğrenci var. Yüksek okul binasının yapılması konusunda yardım istedik. Kütüphane yerimiz ile ilgili devlet büyüklerimizden destek istiyoruz. Gençlerimiz bizim her şeyimiz ve geleceğimiz. Bin onlarla ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Yılmaz’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

RAMAZAN DOLU DOLU GEÇİYOR

Bereket ayı Ramazan ayındayız. Yerköy’de Ramazan dolu dolu geçiyor. Yerköylü paylaşmayı biliyor. Komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen peygamberin ümmeti olmanın gereklerini yerine getiriyor. Gerçekten herkes kendi etrafından bakmaya başlayarak Yerköy’ün her tarafına yayılıyorlar. Binlerce hemşehrilerimizin sofrasında olmaya devam edeceğiz. Yerköylülerin kadirşinaslığı var. Bizim bir projemiz vardı. Gönül köprüsü projemiz ile ramazan ayı münasebetiyle geldiğimiz 3 yıldan bu tarafa devam ediyoruz. Geldiğimizde zaten Pandemiyi önümüzde bulduk. 2 bin 500 ailemizi pandemi sürecinde gıda, geçen ramazanda bin 200 ailemizi, bu ramazanda da 2 bin civarında ailemizi gıda ile buluşturacağız. Hemşehrilerimiz birlik beraberlik içerisinde kulak kabartıyorlar. Yerköy’de ihtiyaç sahiplerini araştırıyorlar. Sağ elin verdiğini sol elin görmeden, incitmeden hemşehrilerimizin sofrasında aş oluyorlar. Dışarıdaki hemşehrilerime ve burada elini taşın altına koyan tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum. İyi ki varlar. Anlar onların birini bin etsin inşallah.

KAPIMIZ HERKESE AÇIK

Bizim kapımız hak ve halk kapısıdır. Kapımıza onu yazdık. Buradaki derdimiz bizim kapımızı gönül rahatlığı ile sıkılmadan rahat bir şekilde çalsınlar diye. Bugüne kadar da gücümüzün yettiği kadar yapmaya çalıştık. Gücümüzün yetmediği işleri de nezaket kuralları içerisinde kendilerine anlattık. Onlarda makul karşıladılar büyük oranda. Belediyenin girişinde de sevgili Peygamberimizin bir hadisi Şerifi var. Diyor ki ‘rüşveti alan da verende melundur’ hadisi şerifini biz oraya yazdık. Bu hem toplumda aklından bu tip şeyler olabilir. Veya buna alışmış olanlar olabilir. Herkes ayağını denk alsın. Sevgili Peygamberimizin ikazı ile orada yaptık. Bizde hoş bakmayız diye onları ikaz ettik.

Buradan herkese sesleniyorum. Belediyemizle saat kulemizi yaptırdığımızda onun silüet yanına bir söz yaptırdık. Bunu astırdık. ‘Çalışanlar kötülük yapmaya vakit bulamazlar. Çalışmayanlar ise kendilerini kötülükten alıkoyamazlar.’ Biz bunu neden söylüyoruz. Çalışan dedikodu yapmaz. Ama çalışmayan insanların dillerinde sürekli dedikodu vardır. Biz hemşehrilerimizi çalışanları ikaz ettik. Belediye başkanının ve belediye personelinin işi siyaset yapmak değildir. Ben siyasi bir partiden seçilen belediye başkanıyım. Ama belediye başkanlarının işi siyaset yapmak değil hizmet üretmektir. Bizim siyasetle işimiz yok hizmet ediyoruz. Bugün siyaset vakti değil hizmet vaktidir diyoruz. Buna uyan tüm hemşehrilerime ve çalışanlarıma teşekkür ediyorum.

ÇOK ŞEYLER YAPTIK

Belediye olarak bugüne kadar çok şeyler yaptık. Şu anda aktif çalışmalarımız içerisinde Kaletepe’de çok güzel bir mesire alanı yapıyoruz. Kaletepe’ye gerçekten bir kale yapıyoruz. İçerisinde camisi, mescidi, lavabosu, yürüyüş yolu, parkları, kamelya gibi sosyal alan yapıyoruz. Şu anda yüzde 70 civarında bitirdik. Şu anda da bayramın hemen arkasından açıp hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız.  Hava şartlarından dolayı biraz durmuştu. Faal olarak devam eden yeni bir hayvan pazarı ve mezbahane yapıyoruz. 450 m2 6 metre yüksekliğinde güzel bir mezbahane. Kendi öz kaynaklarımızla ihaleye çıkmadan kendimiz yapıyoruz. Sadece mal alımı ihalesini yaptık. İşçilerimiz yapıyor. Cüzi bir miktara ama kaliteli bir mezbahaneyi hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Önümüzdeki bir iki hafta içerisinde de içinin dizaynını yapıp Allah izin verirse 2 ay içerisinde halkımızın hizmetine sunacağız. Yerköy deyince insanın aklına Yerköy’ün kuzu eti gelir. Aynı zamanda ben Avrupa Konseyi belediye başkanıyım. Orada konsey üyelerini Türkiye’ye davet ettiğimde dedim ki, Türkiye’nin en güzel kuzu eti Türkiye’de. Türkiye’nin en güzel kuzu eti de Yerköy’de. Bu demektir ki tüm hemşehrilerimizi geldikleri zaman onlara bu etimizi ikram etmek isteriz.

5 MAHALLEYE SAĞLIKLI SU

55 km içme suyu, 33 km kanalizasyon yaptık. Bunlar tamamlandı. Geçen hafta itibari ile eski hattımızı kapattık. 5 mahallemize çok sağlıklı suyu vereceğiz. Onlarda bize dua edecekler. 33 km kanalizasyon çalışmamız bitti. 27 km de kanalizasyon fizibilite çalışmalarını yaptırıyoruz. Bugüne kadar kendi imkanlarımızla iller bankasından kredi kullanmadan 20 km yol yaptık. Nasıl yaptık diye soruyorlar. Daha doğrusu Allah yardım etti. Erbakan hocanın meşhur bir sözü vardı. Havuz diyor ya bizde delikleri kapattık. Havuzda biriken küçük paralarla geldiğimiz günden beri 10 bin, 12 bin metre kare derken 160 bin metre kare yolu yaptık. Hatta çarşı içerisinde yerden ışık çıkarttık. Havaalanından gece inerken nasıl ışık gözüküyorsa Yerköy’ü ara caddelerine gündüz girilmezken gece şu anda nezih bir cadde oldu. Bunlarında tamamını elektronik ihale ile yaptık. Çok ucuza mal ettik.

YILLARIN BORCU

İller bankası marifetiyle biz geldiğimiz günden beri her ay para kesiliyor. Bu ay kesilen para 2 trilyon 248 bin lira para kesildi. Ben bunu borçlanmadım. Bizde önceki onlarca yılın birikmiş borçları. Faizle katlanmış bize geldi. Geriye doğru hesaplarsanız ciddi bir yekün teşkil ediyor. Kendi dönemimizde ödenmeyecek hiç borçlanmadık. Alt yapı hariç. Alt yapıda bizden önceki sürekte projesi hazırlanmış. Bir çomak sokulmuştu geldiğimizde. Onu da devlet büyüğümüz çekti çıkarttı. Mahallemizin yollarını eksiksiz şekilde yapıyoruz. Kalan yerleri de inşallah en kısa zamanda yolları yapıp tamamlayacağız. 2023 yılında yollarımızın da tamamını tamamlayıp hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Ufak tefek eksiklikler olabilir. Onlarda alt yapıdan kaynaklanan eksikliklerdir. Onları da inşallah tamamlayacağız.

5 mahallemizin yolu yoktu. Onun alt yapıyı yapmadan yolunu bitirirdim. Ama alt yapı yapılmadan bir yol yaparsan, kanserli bir vücuda en güzel elbiseyi giydirsen bir şey olmaz. Alt yapıyı bitirmeden hiçbir yerin yolunu yapmıyoruz. Hemşehrilerimizin belki kızıyorlardır. Alt yapısı bitmeyen yerler olabilir ama oraları da baypas yapıyoruz. Kendi ekibimizle yapıyoruz.

KENDİ İMKANLARIMIZLA YAPTIK

Atık su arıtma tesisimiz biz gelmeden önce yapılmıştı. Biz gelmeden önce 6 ay çalıştırılmış 4 yıl kapalıydı. İçerisinde ne varsa çalınmıştı. Kredi kullanmadık. Çevre Bakanlığı’na yazı yazdık yardım gelmedi. Biz kendi imkanlarımızla yaptırdık. 3 ay içerisinde bitirdik. Geldiğimiz günden beri çalışıyor. Orada da 5 tane kardeşimiz ekmek yiyor. Yerköy’ün kanalizasyonunu, Çiçekdağı’nın bir kısmının, Köseli’nin kanalizasyonunu orada Delice ırmağına tertemiz bir su akıtıyoruz.

Kale mahallesinin kanalizasyonunu, yollarını yaptık. Ciddi bir ağaçlandırma yaptık. Bugün itibari ile 140 binden fazla fidan diktik. Bu fidanlarında yüzde 80’ine yakınını bedava aldım.  Mezarlık ile demiryolu arasındaki bölgeyi tamamen ağaçlandırdık. Bunların neredeyse tamamen tuttu. Yerköy, bizim iç Anadolu Kerbela çölü gibi. Bol bol ağaç dikmek lazım. Gönderildi geleni de biz diktik. Allah onlardan razı olsun.

İMARDA CİDDİ BİR YERE GELECEK

1967 yılında Yerköy’ün çevre revizyonu imarı yapılmış. Benden büyük. Bugün itibari ile revizyonumuz bitti ve uygulamasına başlayacağız. Yerköy imar oranında ciddi bir şehir haline gelecek. Belediye ile problemli olan 140 yerin tapusunu verdik. Almayanlarda gelip belediyeden tapularını alabilirler.

Sanayimizin tapuları biz geldiğimizde mahkemelik olmuştu. Biz burada 180 civarında tapuyu meclisimizi, encümenimizi, avukatımızı çalıştırdık. Mahkemeye verdik ve kazandık. Tapularını da çıkarttırdık. Tapular belediyeler adına kesildi. Parasını da biz verdik. Ama Pazar günü ikinci bir tapu bastırıldı. Yerköylü hemşehrilerime söylüyorum. Pazar günü tapu müdürlüğüne gidip tapu alan var mı? Pazar günü Yerköy belediyesi adına tapuların ikincisi çıkarıldı ve dağıtıldı. Ben buna üzülüyorum. Keşke böyle bir şey yapmasalardı. Kardeşlerimiz yanlış yaptı. Biz onları görmüyoruz. Gemi karaya yanaşsın ama kim yanaştırırsa yanaştırsın diyoruz ya. Biz yanaştırdık. Onlarda götürdü. Ama tapuların asılları bende. Vakti gelince veririz.

Yerköy’ün birçok yerine botanik bahçe ve park yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Ciddi oranda değişik türde ağaçlar dikiyoruz. Paris’in Eifel kulesi varsa Yerköy’ün saat kulesi var diyoruz. Bizimki ışıklı olduğu için yanıp sönüyor.

EN KALİTELİ EKMEK BURADA

Şu anda Yozgat’ın en kaliteli ekmeğini Yerköy belediye ekmek fırınından alabilirsiniz. Şu anda pidemiz 4,5 lira. Ramazan haricinde de 2 liraya satıyoruz. Toplu iş sözleşmesi yaptık. Toplu iş sözleşmesinde de şöyle bir şey var. Sevgili Peygamberimiz işçinin alnının teri kurumadan parasını verin diyor. Birileri diyecek ki sen kredi kullanmıyorsun. 40 trilyondan fazla borç ödemişsin. Sürekli artan geçmiş borç var. Nereden veriyorsun deyince ben berekete inanıyorum. Ben Allah’a da inanırım. Allah benim neye geldiğimi de biliyor. Cenabı Allah daha ben arabamdan inmeden sebep veriyor. Allah bize bu süreçte hükümetten daha 1 lira almadım. İller bankası marifeti ile 120 trilyon hibe para verilmiş. Bunun zekatını da Yerköy’e verin dedim şakasına ama onu da vermiyorlar. Hibe edilen aracın adedi belli değil. Yozgat’ta hibe araç almayan belediye yok. yozgat’ın yolu Yerköy’den geçiyor. Zekatını da bize verin dedim. Ben kendi imkanlarımla 1 silindir, vidanjör, kamyon, kepçe, cenaze aracı gibi 6 tane araç kazandırdım. Siz vermiyorsunuz ama Allah bana bir yerlerden veriyor.

YANLIŞ YAPILIYOR

Türkiye belediyeler birliğinde bana gelen rakamlar bin 34 tane araç dağıtmış. Daha sonra bin 700’e çıkmış. 40 HDP’li, 200’e yakın MHP’li, 200 küsur tane CHP’li belediyeye geri kalanı da AK partili belediyeye verilmiş. Helal hoş olsun onlara daha çok verin. Ama bir tane de İyi Partili belediyeye verin. Allah sormaz mı? Bu günah niye vermiyorsun. Ben iyi kötü çıkıyorum. Yenifakılı’ya ver.

Siyasi bir ayrım yapılıyor ama yanlış yapılıyor. Cumhurbaşkanımızın bunlardan haberi olsa. Beni Türkiye belediyeler birliği 2 sene önce aradı. Öyle mutlu oldum ki. Başkanım istediğin aracı söyle dediler ben de söyledim. Bende araç gelecek diye seviniyorum. Daha araç gelecek.

Bisiklet göndermişler. Ben de kilolu arkadaşlar var. O bisikletle Ankara’da gezilsin diye iade ettim.

TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEK ZAMMI

Türkiye’nin en yüksek zammını işçilere verdim. Hakkı Belediye başkanının istediği, şunun dediği değil. Hakkı işçi ne istiyorsa onun hakkıdır. Çünkü ben geceleri geziyorum. Temizlikte, parkta bahçede gezen arkadaşları kontrol ederim. O ayazda, soğukta mesai arkadaşlarım üşüyerek süpürüyor. Biz evimizde sıcakta yatıyoruz. O insanlara ne versen azdır. Cumhurbaşkanımız asgari ücreti 4 bin 250 liraya çıkarıyorum dedi. Çok güzel yaptı. Bende dedim ki o yoldan gidelim. Bekar 5 bin 900, evli 3 çocuğu olan 6 bin 100 lira alıyor. Nasıl veriyor denilirse delikleri kapattık diyorum.

ELOKTRONİK İHALE

Taş fabrikası vardı kapandı. Ben elektronik ihale yapıyorum. Gir al diyorum. En düşüğünü sen ver ama sağlam isterim dedim. Benim burada akrabam, babam, gardaşım olmaz. Allah rızası için gelirsin verirsin. İstersen düşmanım ol alırsın. Bu gardaşımız aldı. 2020 yılında kale mahallesinin mezar taşını onlara verdim. 2015 yılında Yerköy belediyesine satılan taşın fiyatına 2020 yılında aldım.

Şehrimizin muhtelif yerlerine 10 tane Selçuklu Osmanlı dönemi mermerden çeşme kazandırdık. Bizim hacı Ahmet çeşmemiz vardı. O suyu da kale mahallesine diktiğimiz ağaçların yanına vatandaşlarımız o tatlı sulardan içsinler diye getirdik.

KİMSEYİ İŞTEN ÇIKARMADIM

Bizden önce birilerini buraya almışlar. Hiç kimseyi işten çıkarmadım. Geçmiş geçmişte kalmıştır. Hep beraber olalım ve çalışalım. Sizler evlerinize helal ekmek götürün dedim. Ben kimseyi çıkarmadım. Ama siz kendi ayağınızla çıkarsanız ona da bir şey diyemem dedim. Arkadaşlarımızda ellerinden geldiği kadar çalışıyorlar, gayret ediyorlar. Bugüne kadar 110 kişiyi işe aldım ve çıkarmadım.

SICAK SULARIMIZ VAR

Bizim Yerköy’de sıcak sularımız vardı. İlgili yerlerle görüştük. Valiliğimiz bu işi ciddi oranda tuttu. Özel idaremizle görüştük. Şuan itibari ile 3 tane sera alanı tahsis ettik. Burayı alan şahıslar da biran önce bürokratik engele takılmadan yollara açılırsa 300 dönümde her dönümde 1 kişi çalışsa 300 kişi çalışması demek. Biz 500 dönüm sera olarak meclisimizi çalıştırdık ve sunduk. Bir fabrikamız vardı. Yazı aynı geldiği gün çalıştırdık. Alman markasının bir makarna fabrikası Yerköylü hemşehrimiz o fabrikayı yapmayı düşünen vatandaşları bize gönderdiler. Kendileri ile ilgilendik. Gezdik, imkanlarımız sunduk. Onlarda beğenip girişimde bulundular. Valiliğimiz de her türlü yardımı yapıyorlar.

Yorumlar (1)
Hilmi ŞİMŞEK 6 ay önce
Sıraların ve Makarna Fabrikalarının yapılacak olması Büyük Müjde!
Zaten bir sera bir Fabrika demek böylelikle Yerköy'ümüze her birimde en az 300 kişinin 500 er kişinin çalışacağı fabrikalar yapılacak anlamına gelmektedir. Teşekkürler Yerköy Belediye Başkanımız Sayın; Ferhat YILMAZ Bey ve emekleri geçenlere
16
açık
Günün Anketi Tümü
Aydıncık Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Aydıncık Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Galatasaray 8 17
4. Trabzonspor 8 16
5. Beşiktaş 7 14
6. Konyaspor 7 14
7. Fenerbahçe 6 13
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 7 14
2. Sakaryaspor 7 12
3. Pendikspor 7 12
4. Bodrumspor 7 11
5. Keçiörengücü 6 11
6. Boluspor 5 10
7. Bandırmaspor 5 10
8. Rizespor 6 9
9. Samsunspor 6 9
10. Manisa FK 5 8
11. Tuzlaspor 6 8
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 6 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 7 6
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 7 17
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 6 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Bournemouth 8 9
13. Leeds United 6 8
14. Aston Villa 7 7
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 6 18
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 6 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Villarreal 7 12
7. Osasuna 6 12
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 7 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Sevilla 7 5
17. Espanyol 6 4
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 6 1
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@