Yozgat Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih  Yalçın 3 yılı değerlendirdi : CAZİBE MERKEZİ OLSUN

Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın Çamlık TV’de Tarık Yılmaz ve Basri Akdağ’ın hazırlayıp sunduğu Ramazan Özel programının konuğu oldu.

GÜNDEM 25.04.2022, 07:23 06.05.2022, 17:31 eda demirel

Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, ilçenin İç Anadolu’nun sıralı ormanının bulunduğu tek bölge olduğunu belirterek, “İstiyoruz ki biz bu durumu ekonomiye dönüştürelim.  Akdağmadeni’miz orman köylerimizde çok ciddi ekonomi sağlıyor. İstiyoruz ki biz bu katkıyı daha geniş kitlelere ulaştıralım. Akdağmadeni’nde kereste ve mobilyayı da içerisine alan geniş çaplı bir İhtisas OSB yapalım. Yozgat- Sivas karayolunda büyük bir fabrika satış mağazası yapalım. Burası İnegöl’de ki, Gebze’de ki mobilya mağazaları gibi cazibe merkezi olsun” dedi.

ÇALIŞMALAR ÇOK YÖNLÜ

Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın Çamlık TV’de Tarık Yılmaz ve Basri Akdağ’ın hazırlayıp sunduğu Ramazan Özel programının konuğu oldu. AK Konak’ta gerçekleşen programda önemli açıklamalarda bulunan Yalçın, ilçeyi bir cazibe merkezi haline getirmek için çok yönlü çalıştıklarını söyledi.

TESCİLLİ BİR YAPI

“Program yapılan AK Konak Osmanlı döneminden kalma tescilli yapılardan bir tanesi” diyen Yalçın, şunları kaydetti; “Daha önceden şahsi konut olarak yapılmış ve kullanılmış bir bina. Daha sonra kamu hizmetinde kullanılmış. Çok uzun yıllar hastane olarak hizmet vermiş bir bina. Akdağmadeni’nden çıkan taşlardan yapılmış. 1986-87 yıllarına kadar hastane daha sonra halk eğitim merkezi olarak kullanılan bir binaydı. 2019 yılı itibariyle restorasyonu tamamlanıp bize devroldu. Biz de burayı misafirhane ve konuk ağırlama merkezi olarak kullanıyoruz. İftar programında gazilerimizle hasbihal etme şansımız oldu. Onlar bizlere şehitlerimizin emanetleri. Her bir talepleri bizim açımızdan bir emir hüviyetinde. Güzel bir sohbet ve muhabbet ortamı oluştu.”

TURİZM ALANI İLAN EDİLDİ

Akdağmadeni Termal su çalışmalarının ilk olarak 2009 yılında başladığını anımsatan Yalçın, “Bizim termal suyumuz ilk çalışmalar 2009 yılında termal suyun ilçe merkezine getirilmesi ile ilgili yapılan çalışmalarla oldu. Akdağmadeni termal kümelenme alanı ilan edilmesi çalışması 2019 yılı Ekim ayı itibariyle çalışmaları tamamlayıp Cumhurbaşkanımıza sunulmasını bekliyorduk. Araya giren pandemiden sonra dün itibari ile 2 bin dönümlük ev sahipliği yapabilecek, birçok ihtiyacı karşılayacak, Yozgat-Sivas anayolunda güney cephe olarak turizm alanı olarak ilan edildi. Ben emek verenlere teşekkür ediyorum. Belediye personelimiz işin en başından bu tarafa çalışan personelime de teşekkür ediyorum. Ilçemize yeni bir vizyon ve alan açacaktır. İstihdama katkı, ekonomiye yön verecek, Akdağmadeni ilçesinin hem bölgesel hem ulusal olarak tanınmasında önemli katkı sunacak. Ekonomik ve gelişmişlik noktasında Akdağmadeni’mizin yüz akı olarak çalışmaları bekliyoruz. Yatırımlarla birlikte inşallah Akdağmadeni’miz bu alanda da yeni bir alan. Turizm alanında bizim çok şeyimiz yok biliyorsunuz. Bu alanda da inşallah Akdağmadeni’miz söz sahibi olacak” şeklinde konuştu.

VARANK İLE GÖRÜŞTÜK

Geçtiğimiz günlerde Yozgat’a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Akdağmadeni hakkında görüştüklerini anlatan Yalçın, “İki haber peş peşe gelince güzel oluyor. Sanayi ve Teknoloji  Bakanımız Mustafa Varank Beyin Yozgat ziyareti vardı. Biz de uzun yıllardır aromatik bitkilerle ilgili yaptığımız çalışma ORAN kalkınma ajansı ile birlikte çalışmamızı yapıyorduk. Bakanımız bizlere de destek verdiler. Bakanımıza ben Akdağmadeni ilçemizin İç Anadolu’nun sıralı ormanının bulunduğu tek bölge. Bu bölge İç Anadolu’nun tek sıralı ormanlarının bulunduğu yüzölçümünün önemli bir kısmı olan yüzde 35’lik bir kısmı orman arazisi ile kaplı bir alan. Akdağmadeni’miz bambu alanında gerçekten Türkiye’de isim yapmış ve marka olmuş bir şehir. Ben istiyorum ki Akdağmadeni’miz bambu alanındaki, emprelya alanındaki başarısını diğer orman envalinde de göstersin. Bunu yapacak güçteyiz. Akdağmadeni’miz orman köylerimizde çok ciddi ekonomi sağlıyor. İstiyoruz ki biz bu katkıyı daha geniş kitlelere ulaştıralım. Akdağmadeni’nde kereste ve mobilyayı da içerisine alan geniş çaplı bir İhtisas OSB yapalım. Yozgat- Sivas karayolunda büyük bir fabrika satış mağazası yapalım. Burası İnegöl’de ki, Gebze’deki mobilya mağazaları gibi cazibe merkezi olsun. Bakanımıza ilettik. Vekilimiz İbrahim Ethem Sedef Bey orada da bizim yanımızdaydı. Bakanımızla da konuşmamıza yanımızda oldular. Yine Milletvekili Yusuf Başer ve Ak Parti il başkanımız Yusuf Başer Beyde ortamdaydı. Bakan Bey yeriniz varsa hemen çalışmalara başlayalım diye talimatları verdi. Önümüzdeki hafta içerisinde Akdağmadeni ilçesindeki sanayi alanında çalışan arkadaşlarımızla birlikte iftar programı yapıp, istişare toplantısı yaparak yol haritamızı belirleyeceğiz” diye konuştu.

3-4 YILLIK BİR ÇALIŞMA OLACAK

Yapılan çalışmaların uzun süreli olacağını anlatan Yalçın, “ Bizim belirlediğimiz bir kamu alanı var. İhtiyaçlara cevap verebilecek genişlikte bir alan. Turizm alanında olduğu gibi bu da gündelik günü kurtaracak bir çalışma değil. Bunların tamamı uzun süreli olacak. Benden önceki başkanlar döneminde de çalışmalar vardı. Ben göreve geldikten sonra yine devam ettim. Bu 3-4 yıllık bir çalışmanın süresi. Bu ihtisas OSB’de 3-4 yıllık bir çalışma olacak. Akdağmadeni ilçesine yeni bir vizyon katacak. Akdağmadeni’nin gelişmesine katkı sunacak ve yeni istihdam alanlarının oluşmasına katkı sunacak. Akdağmadeni ilçesini hem bölgesel hem ulusal marka yapacak. İnşallah ömürlü ve uzun bir soluklu çalışma olacak. Sabırla çalışıp plan ve projelerimizi iyi yaparak bilen kişilerden de destek alarak çalışmaları yapacağız” dedi.

BÖLGENİN İHTİYAÇLARINA CEVAP VERMELİ

“Bu gibi çalışmaları yaparken fizibilite çalışmalarının iyi olması lazım” diyen Yalçın, şunları kaydetti; “Bölgenin ihtiyaçları, hammaddenin yakınlığı, Pazar oranının değerlendirmesi gerekiyor. Yıllardır bizim en büyük problemimiz aslında hem fizibilitesi düzgün yapılmamış, hammaddeye uzak tesisler ve yine Pazar ağı olmayan işletmelerle birçok tesis atıl kaldı. Bizim düşüncemiz Akdağmadeni orman emvalinde gerçekten ülke genelinde söz sahibiyiz. Hammadde zaten Akdağmadeni’nde. Ulaşım da iyi. Hızlı trenimiz olacak. Sorgun Yozgat arasına havalimanımız yapılıyor. Birçok alanda pazarlama noktasında da sıkıntımız yok. Yerelden ürettiğimiz ürünlerin online olarak satış aktivasyonunda da bir çalışmamız olacak. Sağlam temeller üzerine gerçekten inşa edilmiş, ihtiyaca devam eden pazarlama olan bir tesisleşme olduğu müddetçe sırtı yere gelmeyecektir.”

HEMHAL OLUYORUZ

Yalçın, vatandaşlarla sık sık bir araya geldiklerini belirterek, “Görevi devraldıktan sonda Akdağmadeni ilçemizde sürekli hem meclis üyesi arkadaşlarımız hem belediyemizin yetkilendirdiğimiz görevli arkadaşlarımız ve şahsımız vatandaşlarımızla hemhal oluyoruz. Vatandaşımızdan gelen talepleri anında çözüm üretmeye gayret gösteriyoruz. Dolayısıyla vatandaşın talepleri bizim açımızdan kıymetli. Kanunların müsaade ettiği çerçevede hepsini yerine getirmek için gayret sarf ediyoruz. Ben vatandaşımızın memnuniyetinden gerçekten teşekkür ediyorum. Sıkıntılar var bu yok değil. Bu her yerde var” dedi.

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

İlçede 3 yıldır doğalgaz çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Yalçın, şunları kaydetti; “Akdağmadeni ilçemizde 3 yıldır doğalgaz çalışmaları var. Pandemi dönemi olmasına rağmen 2020 çalışmaları Ağustos ayının sonunda başladı. Buna rağmen çok ciddi mesafeler kat ettik. Şuanda doğalgaz çalışmalarında Akdağmadeni yüzde 92 seviyesini gördü. Bu seneki yapılacak çalışma geçen yılda yapılan çalışmanın sadece 5’te 1’i. Yeni sezonda kazı yapılacak. Doğalgaz çalışmaları inşallah bu sene imar kanunlarına aykırı ve yol ve sorunlu yerler haricinde bitmiş olacak. Yollar ile ilgili 3 koldan ekiplerimiz hem yeni yol yapımı hem tadilat ve tamirat yapmaya devam ediyorlar. Ara yolları biz doğalgaz çalışması gelecek diye yapmamıştık. Kumlama yaparak birkaç yıldır böyleydi. Vatandaşımız sabır ve anlayış gösterdiler. Biz yeni sezonda birkaç haftalık çalışma sezonunda mahallemizin Eyüp Sultan Cami çevresinde neredeyse 700 bin liralık yol yapım çalışması yaptık kısa zamanda. Yeni mahallede ve farklı noktalarda devam ediyor. İnşallah bu çalışmalar yazın Akdağmadeni ilçesi nüfusunun yoğunlaşmasından önce bütün mahallelerdeki çalışmaları bitirmeyi hedef olarak kendimize belirledik. Sıkıntılar olmadığı sürece istediğimiz seviyede ilerlediğimiz müddetçe bu sene Akdağmadeni’nin doğalgaza bağlı bozular yolları, tozu çamuru gitmiş olacak.”

BU SEZON BİTMİŞ OLACAK

Yalçın, açıklamasının devamında, “Seçim döneminde herkes yeni seçilecek başkanın bir dönem geçireceğini söylemişlerdi. Çünkü doğalgazın kirliliğini temizlemek çok zor. Hem maliyet olarak hem bütçenizi bitiriyor. Vatandaşla sizi yüz göz ediyor. Akdağmadeni çevresindeki ilçelere nazaran hatta çevresindeki illere nazaran bu çalışmaları en hızlı bir çalışmayla bu sezonu en az sıkıntılarla atlatmanın gayreti içerisindeyiz. 3 yılı geride bıraktık. Bu sezon inşallah tamamen bitmiş olacak. Yol yapımları, ana caddelerin elden geçirilmesi olacak. Vatandaşlarımız yanlış anlamasın ama halimizi biliyorlar. Doğalgaz çalışmaları 8-10 yıl devam eden diğer yerlere baktığımızda Akdağmadeni ilçemizin verilen emek fark edilebiliyor. Alt yapıyı tamamen elden geçirdik. Değiştirmediğimiz abone borusu dahi kalmadı. İçme suyu borularına kadar. Yağmur suyu drenaj hatlarından kanalizasyon hatlarına kadar tamamen elden geçirdik. Hummalı bir çalışmayla yaptığımız girdiğimiz yerin alt yapısını da yapıp bir daha bura ile uğraşmayalım anlayışıyla oradan çıkmak istiyoruz. Yaptığımız yollar tekrar çöküyor ve oturuyor. Onlarında tamirat ve tadilat işleri oluyor. Ama biz vatandaşımızı çamurdan, tozdan ve topraktan kurtaracağız. Yeni yaptığımız yollar fazlasıyla var. Neredeyse şuana kadar doğalgazdan bozulan yolları tamamen yenileme çalışması yüzde 50 civarında” diye konuştu.

SIKINTILI BİR SÜREÇ GEÇİRDİK

Pandemi nedeni ile sıkıntılı bir süreç geçirdiklerini anlatan Yalçın, “Gerçekten sıkıntılı bir süreç geçirdik. 2 yıllık pandemi dönemi kolay bir süreç değil. Pandemi döneminde en yoğun 2 grup saydığımız zaman bir tanesi sağlık sektörü. Ben hepsinin ellerinden öpüyorum. Allah canlarını sağ etsin, emekleri zayi olmasın. Sağlık sektöründe çalışan kardeşlerimizin gönlümüzde ayrı bir yeri var.  Sağlık sektörü dışında da bu süreçte hiçbir işini aksatmadan hasta personeline izin verse bile onun boşluğunu hemen yedeği ile doldurarak işini iki katına çıkmasına rağmen kusursuz yapan kurumlar belediyeler. Bu süreçte bütün belediye başkanı arkadaşlarımızla bütün her yerde çalışan belediye çalışanlarımızla tebrik ediyorum” dedi.

İÇME SUYUNDA SIKINTI YAŞADIK

Yalçın, içme suyunda önemli sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, “Çok ciddi içme suyu sıkıntılarımız oldu. Akdağmadeni bölgemiz meteoroloji yağış haritalarında siyahtı. Olağan üstü kurak bölgeydi. Yüzde 40’a yakın içme suyu kaynaklarında çekilmeler olmuştu. Çok zor bir dönemdi. Ama elhamdülillah vatandaşımızın duası, desteği ile personelimizin gayreti ve birlikte çalıştığımız ekip arkadaşlarımızın uyumu ile bu süreci en az hasarla atlatmanın mutluluğunu yapıyoruz. 2 yıllık süreç sıkıntıların olmadığı bir süreç olarak temenni ve ümit ediyoruz” dedi.

ÖNEMLİ BİR PROJE

Önemli bir projeyi daha hayata geçireceklerini kaydeden Yalçın, “Seracılık ile ilgili ilgili Oluközü bölgesinde 100 dönümlük bir alanı biz kiraladık. Oluközü belediye başkanımız sağ olsun oranın imarını da jeotermal seracılık ile ilgili revizyonunu yaptı. İkinci dinamomuzun bulunduğu bir bölge. Termal su ile ısınacak şekilde sera alanını belirledik. KOP idaresi başkanlığına da yaklaşık 10 milyon lira bütçeli bir sera projesi sunumunu yaptık. Eğer istediğimiz şartlar uygunlaşırsa zaten belirlediğimiz alana Konacı köyü ve Oluközü beldemiz arasındaki yolun hemen üzerine sera alanı oluşturacağız. Bu alanda domates ağırlıklı olarak üretimini yapalım diye planlamasını yaptık. Onun dışında Oluközü biberi, salatalık ve yine aromatik bitkiler yeşil yapraklı ağırlıklı olarak üretim yapalım diye bir projemiz var. Etrafını da meyve bahçesi şeklinde değerlendirelim diye planlamamız var” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Aydıncık Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Aydıncık Belediyesi’nin çalışmalarından memnun musunuz?
Namaz Vakti 29 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@